Σελίδα 11 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 243

Θέμα: Σάμαινα [Samaina, Mary Poppins, Gosta Berling, Nils Holgersson]

  1. #101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas-93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το σάμαινα είχα ταξιδέψει μερικές φορες είχε μια μόνιμη κλίση στο ταξίδι του αλλα δεν μάσαγε από θάλασσα και όπως ξέρετε όλοι από μύκονο μέχρι ικαρία πάντα τα έχει τα μποφόρια του. όσο για την μανούβρα που ειπώθηκε παραπάνω το πλοίο απ ότι έχω ακούσει δεν είχε μπροστινά "προπελακια" και γύριζε me ανάποδα τις μηχανές και με την άγκυρα.
    samaina_78917102009.jpg
    Και η φωτογραφια πανεμορφη!!!

  2. #102
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Πιτσιρίκος είχα ταξιδέψει μιά δυό φορές μαζί του με τα σινιάλα της ΑΝΤΕΣΙ, για να πάω στο νησί του πατέρα μου, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τίποτα από το βαπόρι...Οι αναμνήσεις που ξύπνησε το νήμα όμως, είναι άλλες !

    Μεγάλη Παρασκευή του 1993 και υπηρετούσα στην Κ/Φ ΟΡΜΗ.Ημασταν ελλιμενισμένοι στο Βαθύ της Σάμου για να περάσουμε το Πάσχα και να βγάλουμε και άγημα για τον επιτάφιο.Κάποια στιγμή μιά βλάβη σε κάποιο επιστόμιο μας είχε αναγκάσει να το ταπώσουμε, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε "τυφλή" φλάντζα στις διαστάσεις που χρειαζόμασταν.Επίσης σαν μικρό πλοίο που ήταν το ΟΡΜΗ δεν είχαμε πολλά αμοιβά, ούτε και συνεργείο μηχανής, οπότε αν χρειαζόμασταν κάτι ή έρχονταν συνεργεία από το ναυσταθμο ή απευθυνόμασταν στα μηχανουργεία των νησιών που ήμασταν.Τα συνεργεία όμως ήταν κλειστά λόγω της ημέρας.
    Λίγο πιο μπροστά από εμάς ήταν στο λιμάνι το Σάμαινα με τα σινιάλα της Arcadia Lines όπως το έχετε βάλει σε προηγούμενες φωτογραφίες.Σκέφτηκα λοιπόν να πάω στο βαπόρι και να ζητήσω να χρησιμοποιήσω τα οξυγόνα τους για να κόψω τη φλάντζα στις διαστάσεις που ήθελα.Πήγα στον καταπέλτη και ρώτησα που είναι το μηχανοστάσιο, μου συστήθηκε κάποιος ως πρωτοδεύτερος με ρώτησε τι ήθελα και με πήγε στο κοντρόλ.Εκεί μίλησε λίγο με ένα ψιλόλιγνο παλληκάρι με μούσι και με πήγαν στο συνεργείο τους και μου διέθεσαν τα οξυγόνα τους να φτιάξω τη φλάντζα.Πιάσαμε κουβέντα, κεράσανε και καφεδάκι με ρωτούσαν για τη ζωή στο ΠΝ πέρασε η ώρα, φτιάξαμε και τη φλάντζα.Το απόγευμα της ίδιας μέρας το Σάμαινα έφυγε για το δρομολόγιό του και την Κυριακή του Πάσχα ξαναγύρισε.Για να τους ευχαριστήσουμε για τη χάρη μου μας έκαναν πήραμε ένα καλάθι κόκκινα αυγά, μερικά τσουρέκια και δυό μπουκάλια κρασί και τα δωρήσαμε στο μηχανοστάσιο...

    Ας είναι καλά αν ταξιδεύουν ακόμα και να είστε κι εσείς καλά που με το νήμα μου θυμήσατε αυτό το περιστατικό !

  3. #103
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία του kostas-93 μας σέρβιρε το λιτό αλλά αξιόπιστο καράβι στο πιάτο, και η ιστορία του joyrider πρόσθεσε το απαραίτητο αλατοπίπερο!

  4. #104
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Βλεποντας το βαπορι προφιλ το μονο που μπορει να διακρινει κανεις ειναι μεγαλα πραθυρα που συνηθως υποδεικνυουν οτι εκει βρισκονται σαλονια. Συνηθως οι καμπινες εχουν αισθητα μικροτερα παραθυρα. Επειδη το βαπορι απ' οσο ξερω ειχε κρεβατια μπορει καποιος να μας πει σε πιο ντεκ ηταν αυτα; Μαλλον θα ειχε και κατω απο την ισαλο αλλα αυτα που ειχε στα πανω ντεκ ειχαν οντως τοσο μεγαλα παραθυρα;

  5. #105
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια - Χώρα Σάμου
    Μηνύματα
    2.455

    Προεπιλογή

    Το Σάμαινα στο Βαθύ της Σάμου, σε Καρτ-Ποστάλ που αγόρασα πριν λίγους μήνες..
    DSC_0002.JPG

  6. #106

    Προεπιλογή

    Πολυ ομορφη φωτο απο το εξισου ομορφο βαθυ.Στα αριστερα του πλοιου το, και, πρακτορειο by ship travel του Νικου Κατρακαζου.

  7. #107
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και μία πρωινή αναχώρηση από Πειραιά σε B&W.

    SAMAINA.jpg

  8. #108

    Προεπιλογή

    Κορυφαια φωτο!Απο αλλο πλοιο ειναι τραβηγμενη ή απο τα goodbye?

  9. #109
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορυφαια φωτο!Απο αλλο πλοιο ειναι τραβηγμενη ή απο τα goodbye?
    ''KAMIROS board'' 29/7/82 γράφει το δεφτέρι μου αγαπητέ ΒΕΝ.

  10. #110
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Απο τις καλύτερες πόζες που έχω δει...
    Το Αιγαίον έμεινε παραπονεμένο απο τον ιστορικό φακο?

Σελίδα 11 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας