Σελίδα 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 192728293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 281 έως 290 από 308

Θέμα: Εξπρές Σαμίνα [Express Samina, Golden Vergina, Corse]

  1. #281

    Προεπιλογή

    Όπως έχουμε δει εδώ στο θέμα του ναυαγίου καταδικάστηκαν αρκετοί για το ναυάγιο από το πλήρωμα και από την εταιρεία. Στο μηνυμα που οδηγεί το προηγούμενο λινκ μπορεις να δεις και πως θα γινει να μην επαναληφθεί ένα τετοιο ατυχημα. Γιατι ακόμα και αν καταδικαστεί ολο το πλήρωμα και το πρωσοπικό της εταιρείας με θανατο δια λιθοβολισμού (ή καποιον άλλο επώδινο τρόπο προτιμάτε) δεν θα βοηθήσει να μην ξαναγίνει παρόμοιο ατύχημα.

  2. #282
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    flying in a blue dream...
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, πάμε να δούμε μία-μία παράγραφο που αναφέρεις στο post σου: Καταρχάς τα πληρωμένα έντυπα πρώτα και κύρια είναι οι ίδιες οι εφημερίδες που για ψηφοθηρικούς λόγους κάθε κόμματος η καθεμία μας πασάρουν τις ειδήσεις έτσι όπως αυτές θέλουν και πάντοτε χωρίς να κάτσουν να ψάξουν παραπάνω το κάθε θέμα που ερευνούν. Απλά κοιτάνε τι θα κάνει εντύπωση στον κόσμο και πώς θα τραβήξουν τους αναγνώστες. Τα ίδια ισχύουν και για τα κανάλια στην τηλεόραση και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό. Και με βάση αυτό, πού ξέρουμε αν κι αυτή η γυναίκα που κατέθεσε όλα αυτά δεν είχε χρηματιστεί?? Με την ίδια λογική κάλλιστα θα μπορούσε. Δεν το ξέρουμε βέβαια, αλλά σίγουρα η πιθανότητα υπάρχει. Τα έντυπα εκείνης της εποχής που ασχολήθηκαν σοβαρά με το ναυάγιο όταν έγινε καθώς και αργότερα, παραθέτοντας χάρτες, σχεδιαγράμματα, μελέτη του ατυχήματος, αλλά και συνεντεύξεις από όλους τους κοντινούς παράγοντες του ναυαγίου και που καλό θα ήταν να τα αναζητήσεις, είναι:

    - Ο Εφοπλιστής
    - Η Ναυτεμπορική
    - Τα Ναυτικά Χρονικά
    - Το περιοδικό Λιμάνι

    Από internet δε μπορώ να σου δώσω κάποια σοβαρή παραπομπή, γιατί εκείνη την εποχή δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένο όσο σήμερα... Και φυσικά ούτε κι αυτά τα έντυπα είχαν εκείνη την εποχή sites.

    Στη δεύτερη παράγραφο που αναφέρεις, δε διαφωνώ ότι στην περίπτωση του ΣΑΜίΝΑ δε φταίει το πλήρωμα. Σαφώς την πρώτη ευθύνη την έχει το πλήρωμα, αλλά όχι ΟΛΟ το πλήρωμα. Καθένας στην αρμοδιότητά του φταίει, στο βαθμό που του αναλογεί, και ανάλογα με τι εργασία κάνει στο πλοίο. Η εταιρία δε νομίζω ότι φταίει και τόσο, γιατί είναι στη στεριά κι όχι στη θάλασσα. Εκείνη τη μοιραία στιγμή άνθρωποι του πληρώματος ήταν.

    Στην τρίτη παράγραφο λες ότι το πλοίο επιθεωρήθηκε πριν από το μοιραίο ταξίδι και βρέθηκαν όλα εντάξει. Αφού όμως παρακάτω αναφέρεις ότι πολλά απ'αυτά δε λειτούργησαν, πώς βγήκε καθαρή η επιθεώρηση?? Μήπως φταίει και το κράτος εδώ με τις "επιθεωρήσεις" του?? Συγκεκριμένα δε, για τις υδατοστεγείς, να σου αναφέρω πως είναι δύσκολο και τελείως μη πρακτικό να είναι όλες πάντα κλειστές. Για να καταλάβεις την πρακτική φαντάσου ότι είμαστε σε ένα χώρο εργασίας με πολλά δωμάτια και κάθε φορά που πηγαίνουνε από το ένα στο άλλο πρέπει να ανοίγουμε την πόρτα του καθενός δωματίου, να βγαίνουμε, να την κλείνουμε πίσω μας, να ανοίγουμε την άλλη του άλλου δωματίου, να μπαίνουμε, να την κλείνουμε κι αυτή, κ.ο.κ. Λίγο ταλαιπωρία δεν είναι?? Δοκίμασέ το σε κάποια δωμάτια, ακόμη και στο σπίτι σου, να δεις πόσο θ'αντέξεις να το κάνεις αυτό όλη τη μέρα ή έστω για κάποιες ώρες...

    Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνούμε ότι 82 άτομα σκοτώθηκαν εκείνη τη νύχτα εκείνου του Σεπτεμβρίου, αλλά ταυτόχρονα δεν πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι και 430 σώθηκαν. Αυτούς κάποιοι τους έσωσαν, είτε αυτοί λέγονται ψαράδες της Πάρου, είτε το πλήρωμα του πλοίου. Και φυσικά πρέπει να δώσουμε τα εύσημα εκεί που πρέπει. Όμως οι περισσότεροι αυτό δεν το κάνουν, και μόνο κατηγορούν αυτούς που δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους. Σωστό είναι βέβαια αυτό, αλλά μόνο κατά το ήμισυ. Τα μπράβο στους άλλους ποτέ δεν τα δίνουν.
    Ζητω συγνωμη που θα παρεμβω και μαλιστα για να επισημανω λαθη σε ενα μελος του φορουμ με αρκετα αξιοπρεπη συμπεριφορα(rafina-lines),αλλα καποια πραγματα με πειραζουν.Αυτα ειναι:
    α) Δεν ειναι δυνατον,οταν ειμαστε "κρυμμενοι" πισω απο την ανωνυνια του πληκτρολογιου μας,να αφηνουμε υπονοιες πως ενας ανθρωπος που κατεθεσε ενορκως σε ενα δικαστηριο(με ονομα και επωνυμο!) χρηματηστηκε!Ζητω συγνωμη αλλα εγω προσωπικα το βρισκω ανηθικο σαν σκεψη(και φυσικα φιλε μου οχι εσενα σαν ανθρωπο)!
    β)Απο την στιγμη που το κρατος φταιει για τις λαθος επιθεωρησεις,προφανως και φταιει και καποιος ακομα:ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ!!!!! Γιατι αυτος ειναι ο πρωτος που ωφελειτε απο την ανικανοτητα(?) του κρατους!Οχι ο ναυτικος ο οποιος παιζει την ζωη του,μιας κι αυτος ειναι που κυβερναει ενα ανικανο να κουβαλαει ζωες(βασει διεθνων στανταρ) καραβι.Μετα οτι και να γινει θα φταει ο ναυτικος(θες γιατι δεχτηκε να κυβερνησει αυτο το βαπορι?θες για τα λαθη του,αναλογα με την θεση του ειτε πολλα ειτε λιγα?),αλλα την πρωτη,κυρια και ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ευθυνη την εχει αυτος που ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ.Γιατι αυτος ειναι που θα παρει το παραδακι και δεν θα εχει δωσει στον ναυτικο ενα καλο εργαλειο για να κανει την δουλεια του!
    γ)Αν ειναι αντιεργονομικο να υπαρχουν υδατοστεγεις πορτες,τοτε να φτιαξουμε πλοια που δεν θα εχουν?Συγνωμη για τον ειρωνικο τονο,αλλα μπροστα στην ασφαλεια τοσων ανθρωπων που πηγε περιπατο,οταν μπορεις να βρεις δικαιολογια την εργονομια,ειμαι σιγουρος πως και για εμενα θα μπορεσεις να βρεις μια.
    Θεωρω πως το ατυχημα του Σαμινα ηταν μια σειρα λαθων του πληρωματος,"αστοχιας υλικου"(βλεπε πλοιο) και αναλγησιας εταιριας και κρατους.Αυτοι οι παραγοντες δεν ειναι ταξινομημενοι στη δικια μου συνειδηση μεχρι τωρα,απο αποψης σοβαροτητας.Αλλωστε δεν ειμαι ουτε ο αρμοδιος να κρινω,ουτε γνωστης για να μπορω να εκφερω τεκμηριωμενη αποψη.Οι νεκροι ομως παραμενουν νεκροι και τους ωφειλουμε τον σεβασμο μας.
    Εν κατακλειδι ζητω συγνωμη για τον τονο μου,απλα ειναι καποια πραγματα που θεωρω πως θα πρεπει να τα αγγιζουμε με λιγο περισσοτερη ωριμοτητα.Ο σεβασμος μου προς τον χρηστη rafina-lines θα πρεπει να θεωρειτε δεδομενος και σκοπος μου δεν ειναι να προσβαλλω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fredy13 : 29-09-2014 στις 00:57

  3. #283
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Ειναι νομίζω λυπηρό ενα τόσο τραγικό γεγονός ακομα και σήμερα τόσα χρονια μετά να γεννά έριδες.
    Ο φίλος rafina lines επιτέθηκε σε όσα είπα αναφέροντας γενικά και αόριστα επιχείρημα κάποια απο τα οποία στερούνται και σοβαρότητας όπως η σύγκριση την υδατοστεγων θυρών με τις πόρτες του σαλονιού και της κουζίνας μας.
    Ούτε το πλοιο ήταν σωστό ούτε η εταιρεια ούτε το αρμόδιο πλήρωμα ούτε φυσικά η πολιτείαμε τα όργανα της και πάντα κάπως έτσι γίνεται το κακό.
    Δυστυχώς και σήμερα η κατάσταση σε ορισμένα πλοία ειναι οριακή!

  4. #284
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Οσον αφορα τις υδατοστεγεις πορτες το προβλημα, κατ' εμενα, δεν ειναι το να παραμενουν ανοιχτες κατα τη διαρκεια του ταξιδιου. Το προβλημα ειναι να μην μπορουν να κλεισουν αμεσα οταν υπαρξει αναγκη.

    Καποτε μας ειχε παει βολτα στο μηχανοστασιο του Hellenic Spirit ενας εξαιρετος ηλεκτρολογος και μαστορας. Μας εδειξε τα παντα και ειχαμε κουβεντα και για τις υδατοστεγεις πορτες. Δεν θυμαμαι καλα ποσους τροπους μας ειπε οτι υπαρχουν στο βαπορι για να τις κλεινουν. Σιγουρα με συστημα εξαρτωμενο απο ηλεκτρικο ρευμα αλλα και με ενα συστημα μαλλον πνευματικο, με αερα, μπορει να ειχε και υδραυλικο. Δηλαδη σιγουρα ειχε δυο ή και τρεις τροπους ωστε ακομα και αν δεν υπαρχει καμια πηγη ρευματος στο βαπορι αυτες να μπορουν να κλεισουν αμεσα με αλλους τροπους.

    Φανταζομαι οτι στη δεκαετια του 60' δεν θα ηταν τοσο χαζοι οι γαλλοι ναυπηγοι, ενος πολυ καλου σχεδιαστικα σκαριου, ωστε να μη σκεφτουν την αναγκη για εναλλακτικους τροπους χειρισμου των υδατοστεγων. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι ειτε στον πανικο τους οι ανθρωποι δεν τους χρησιμοποιησαν, ειτε απλα δεν δουλευαν απο κακη συντηρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 29-09-2014 στις 12:34

  5. #285
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, παιδιά!!! Sorry αν παρεξηγήθηκα με όλα όσα είπα, αλλά ίσως δεν καταλάβατε καλά τις προθέσεις μου. Καταρχάς δεν επιτέθηκα σε κανέναν και πόσο μάλλον σε φίλους εδώ μέσα που όσο να' ναι μας συνδέουν όλους μας το ίδιο αντικείμενο ασχολίας μας, τα βαπόρια και η θάλασσα. Ηλία και σε σένα προσωπικά δεν έχω τίποτα να χωρίσω, απλά μου ζήτησες κάποιες σοβαρές πηγές της εποχής που μπορείς να συμβουλευτείς για το ναυάγιο, όπως και σου ανέλυσα τις παραγράφους που παρέθεσες, οι οποίες κατά τη γνώμη μου δεν ήταν απόλυτα αντικειμενικές. Από κει και πέρα, sorry αν άθελά μου ήμουν εριστικός, αυτό έγινε παρά τη θέλησή μου, ίσως επηρεασμένος από ό,τι βλέπουμε και διαβάζουμε σχεδόν καθημερινά στην τηλεόραση και στις εφημερίδες, τα οποία ΜΜΕ κάθε άλλο παρά φιλικά είναι προς τον κόσμο της θάλασσας και των πληρωμάτων. Από το δεύτερο μνμ σου κατάλαβα πως δεν ανήκεις σ' αυτό το "στρατόπεδο", οπότε sorry για άλλη μια φορά για τον τόνο που έγραψα κάποια πράγματα.

    Όσον αφορά τα πράγματα που έγραψα, και specifically για τις υδατοστεγείς, αυτά τα είχε γράψει ο Εφοπλιστής του Οκτωβρίου εκείνης της χρονιάς, καθώς επίσης και η Ναυτεμπορική δύο μέρες μετά το ναυάγιο όπου είχε παραθέσει εκτενές αφιέρωμα σχεδόν μισής σελίδας για την περίπτωση των υδατοστεγών και πώς λειτουργούν από ειδικευμένους ναυπηγούς. Από κει τα θυμάμαι και τα παρέθεσα. Δεν παρομοίασα καθόλου το καράβι με το σπίτι μας, οι συγκεκριμένοι ναυπηγοί το ανέφεραν αυτό. Επιπλέον για τη λειτουργία των υδατοστεγών μας βοήθησε πολύ και ο Captain Nionios παραπάνω, όπου αναφέρει πολύ σωστά πράγματα. Πολλά απ' αυτά τα είχα ακούσει κι εγώ από τις συζητήσεις με διάφορα πληρώματα, αλλά δεν τα είχα συγκεντρωμένα,

    Για τη γυναίκα τώρα που λέω ότι χρηματίστηκε, δεν είπα ότι ντε και καλά χρηματίστηκε, απλά ότι υπάρχει περίπτωση να συνέβη κάτι τέτοιο ή ότι στο κάτω-κάτω μπορεί να μην καταλάβαινε τι ακριβώς έβλεπε, οπότε κατέθεσε την άγνοιά της, όπως το άλλο κουφό που είχα ακούσει στις ειδήσεις της εποχής από έναν επιβάτη ότι "δεν ήταν κανείς στη γέφυρα επειδή ήταν σκοτεινή"!!! Δλδ ο άνθρωπος νόμιζε ότι φύγανε οι αξιωματικοί από τη γέφυρα, και σβήσανε και τα φώτα κιόλας?? Δλδ αν κατέθετε μαρτυρία αυτός ο άνθρωπος στο δικαστήριο, φυσικά θα κατέθετε αυτό το πράγμα! Μήπως ήταν παρόμοια περίπτωση κι αυτή η γυναίκα?? Μπορεί, δεν το ξέρω... Επιπλέον, κατά τη γνώμη μου στην ελληνική δικαιοσύνη υπάρχει έλλειψη ναυτικών δικαστηρίων που αυτά είναι απόλυτα αρμόδια για να κρίνουν τέτοιες καταστάσεις, κι όχι τα πολιτικά δικαστήρια. Στο κράτος μας όμως, μια κατεξοχήν ναυτική χώρα, δεν υπάρχουν καν, σε αντίθεση με πάρα πολλές χώρες του εξωτερικού όπου αποτελούν must! Οπότε πώς από κει και πέρα να έχουμε κι εμείς απόλυτη εμπιστοσύνη σ' αυτά που κρίνουν τις υποθέσεις αυτές??

    Anyway, γενικά πάντως δε θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με μέλη, θα το έχετε διαπιστώσει τόσα χρόνια τώρα, η κοινή αγάπη μας για τα καράβια και τη θάλασσα υπερισχύει των αντιπαραθέσεων. Λοιπόν, για άλλη μια φορά sorry αν δυσαρέστησα κάποιους, αλλά δεν έγινε από πρόθεση φυσικά. Εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και να προχωράμε παρακάτω σε γνώσεις για το αντικείμενό μας. Καλό μας ταξίδι λοιπόν...

  6. #286

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι το 1987 πηγαίνοντας Κάρπαθο πόσο κακή εντύπωση (από θέμα καθαριότητας και βλάβης του κλιματισμού) μου είχε κάνει.
    Το θυμάμαι όμως και όταν είχα πάει Σάμο, πολλά χρόνια μετά, με καλύτερες εντυπώσεις. Θυμάμαι όμως που κάποιοι (επιβάτες φυσικά, όχι πλήρωμα) έλεγαν ότι δεν είναι καλό σκαρί από τότε.
    Τι να πω, ανάπαυση για τις αθώες ψυχές που χάθηκαν και πραγματική δικαιοσύνη για όσους έμειναν πίσω.

  7. #287
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Αυτό και το Ναιάς ΙΙ ίσως τα καλύτερα σκαριά στο μέγεθος τους και όχι μόνο...........αποδεδειγμένα!!!!!!!

  8. #288

  9. #289

    Προεπιλογή

    To Golden Vergina σ'εναν καταπλου στην Τηνο καποιο καλοκαιρι στα μεσα της δεκαετιας του 80

    Golden Vergina - Tinos.jpg

  10. #290
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Golden Vergina σ'εναν καταπλου στην Τηνο καποιο καλοκαιρι στα μεσα της δεκαετιας του 80

    Golden Vergina - Tinos.jpg
    Με τα 3Κ κ πολλή σκουριά!

Σελίδα 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 192728293031 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας