Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 167 από 167

Θέμα: Αυστραλίς [America, Australis, Italis, Noga, Alferdoss, American Star]

  1. #161
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκαναρισμένο slide του ΑΥΣΤΡΑΛΙΣ από τον καλό μας φίλο Peter Fitzpatrick. Ο περιβάλλων χώρος με κάνει να υποθέτω ότι είναι στο Ρότερνταμ κάπου στη δεκαετία του 70 ?
    Συνημμένο Αρχείο 194279
    Νεκτάριε είναι στο Σαουθάμπτον. Όχι ότι το κατάλαβα αλλά δες αυτή τη φωτογραφία που είναι στην ίδια θέση. Επίσης, πρέπει να δω πότε άλλαξε χρώμα (από άσπρο σε γκρι) μήπως καταλάβουμε πότε περίπου τραβηχτηκε.

  2. #162
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε είναι στο Σαουθάμπτον. Όχι ότι το κατάλαβα αλλά δες αυτή τη φωτογραφία που είναι στην ίδια θέση. Επίσης, πρέπει να δω πότε άλλαξε χρώμα (από άσπρο σε γκρι) μήπως καταλάβουμε πότε περίπου τραβηχτηκε.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στο Southampton στη φωτογραφία που παρέθεσες (αν δεις ούτε ο Peter ήταν σίγουρος και ρώταγε). Δες αυτή εδώ τη φωτογραφία από το Ρότερνταμ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=326358#
    όπου φαίνεται και μία μπάριζα με Ολλάνδική σημαία.
    Να μοιάζουν τόσο πολύ οι δύο προβλήτες ?

  3. #163
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Τι να σου πω Νεκτάριε, δεν τα έχω επισκεφθεί τα δυο λιμάνια για να έχω άποψη. Πάντως τα σχόλια στην πρώτη φωτογραφία μου φαίνονται αρκετά πειστικά.
    Δες και τη σημαία στον ιστό. Νομίζω οτι είναι το βρετανικό Red Ensign. Γνωρίζει κάποιος αν κατά την παραμονή στην Αγγλία θα έπρεπε να σηκώσουν την συγκεκριμένη σημαία ή την εθνική σημαία;

    australis.jpg

  4. #164
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω Νεκτάριε, δεν τα έχω επισκεφθεί τα δυο λιμάνια για να έχω άποψη. Πάντως τα σχόλια στην πρώτη φωτογραφία μου φαίνονται αρκετά πειστικά.
    Δες και τη σημαία στον ιστό. Νομίζω οτι είναι το βρετανικό Red Ensign. Γνωρίζει κάποιος αν κατά την παραμονή στην Αγγλία θα έπρεπε να σηκώσουν την συγκεκριμένη σημαία ή την εθνική σημαία;

    australis.jpg
    Ναι έχεις δίκιο, το red ensign είναι. Οπότε είναι σωστό το Southampton... Περίεργο πάντως πως μοιάζουν οι 2 προβλήτες (στις φωτογραφίες τουλάχιστον !). Οπότε μένει μόνο να βρούμε χονδρικά πότε είναι τραβηγμένη...

  5. #165

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο, το red ensign είναι. Οπότε είναι σωστό το Southampton... Περίεργο πάντως πως μοιάζουν οι 2 προβλήτες (στις φωτογραφίες τουλάχιστον !). Οπότε μένει μόνο να βρούμε χονδρικά πότε είναι τραβηγμένη...
    Αν θυμάμαι καλά το 1968 άλλαξε φορεσιά σε γκρι και αφαιρέθηκε το πρυμνιό κατάρτι με τοποθέτηση μικρής πρσθήκης στην πίσω τσιμινιέρα. ¶ρα περίοδος 1966-1967.

  6. #166
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά το 1968 άλλαξε φορεσιά σε γκρι και αφαιρέθηκε το πρυμνιό κατάρτι με τοποθέτηση μικρής πρσθήκης στην πίσω τσιμινιέρα. ¶ρα περίοδος 1966-1967.
    Στη φωτογραφία φαίνεται και το KEYSTONE STATE (αυτό εδώ) που διαλύθηκε το 1972, οπότε είναι πριν το 1972 σίγουρα και μάλλον η υπόθεση του φίλου TSS QUEEN ANNA MARIA είναι σωστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 22-07-2019 στις 13:38

  7. #167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη φωτογραφία φαίνεται και το KEYSTONE STATE (αυτό εδώ) που διαλύθηκε το 1972, οπότε είναι πριν το 1972 σίγουρα και μάλλον η υπόθεση του φίλου TSS QUEEN ANNA MARIA είναι σωστή.
    Μόλις το διασταύρωσα από το site του Ken Ironside S.S. Australis Homepage. Το 1968 άλλαξε χρώμα σε γκρι.

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας