Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 110

Θέμα: Ιόνιον [Ionion]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Ιόνιον [Ionion]

    Μιας και το θυμηθηκα το ΙΟΝΙΟ της LINDOS LINES , το εχει κανεις ......
    Δειξτε μας πραγματα ωραια .........
    Δεν ετυχε να μπω μεσα ποτε , αλλα το θυμαμαι και στη Σιφνο και στη Μηλο που ερχοταν (καλοκαιρια παντα μιλαω για χειμωνα δεν ξερω) Σαββατοκυριακα .....
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Ιόνιο"

    Είναι το πλοίο που αγαπήθηκε πάρα πολύ στη Σίφνο.
    Ναυπηγήθηκε στην Ελλάδα. Ξεκίνησε στην Κεφαλλονιά για το Στρίντζη στη γραμμή από Πάτρα για Σάμη-Ιθάκη. Το 1977, νομίζω, πέρασε στους Σταθάκη-Μανούσο και ήρθε στις Δυτικές Κυκλάδες. Παράλληλα έκανε και την άγονη της Πελοποννήσου.
    Συνήθως τις τέσσερις ημέρες ήταν στις Δυτικές Κυκλάδες και τις τρεις στην άγονη μέχρι το Καστέλι. Το moto του ήταν "Σύνδεση Πελοποννήσου-Κρήτης και Δυτικών Κυκλάδων"
    Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, μια Μεγάλη Τετάρτη του 1977 έκανε σχεδόν μιάμισι ώρα για να δέσει στη Σίφνο. Πλοίαρχός του ήταν τότε ο Καπετάν-Λάζαρος Γαβαλάς που στη συνέχεια δούλεψε, νομίζω, για την εταιρεία του Νομικού. Όλη αυτήν την ώρα προσπαθούσε να δέσει και στο τέλος τα κατάφερε. Τότε έδενε στο κεφαλόσκαλο του μικρού μώλου, ο οποίος στη συνέχεια επεκτάθηκε και σήμερα δένει κάθετα σε σχέση με τον παλιό.
    Το μοιραίο ατύχημα έγινε το 1992 στο δρομολόγιο από Καστέλι για Κύθηρα, με πλοίαρχο τον Ανδρέα Μπενάκη. Ως προς τις συνθήκες, το ναυάγιο έμοιαζε με αυτό του "Νηρέα" στον Κάβο Σίδερο. Αναίμακτο και χωρίς ιδιαίτερες παράπλευρες απώλειες (εκτός, βέβαια, από το ίδιο το πλοίο).

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εδώ μία φώτο του απο τον κ.κ. Παντελεήμονα Λελέκη στης 03/09/1983
    Έχω μία εκπληκτική φώτο του στο Γύθειο, όταν μου επιτρτέψουν να την δημοσιεύσω θα το κάνω άμεσα!

    Picture 318.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή ιονιο

    φίλε απο την αστυπάλεα έχω ανεβάσει μια φωτογραφία τυ ιόνιο στη γκαλερί στα σκαρι΄που δέν είναι πια μαζί μας..

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Λίγο παλιότερα φίλοι μου το Ιόνιον έκανε ταξίδια για Ικαροσαμία μέσω Συροτηνομυκονίας. Περίοδος 1975-1977 που φοιτούσα στη Σχολή Εμποροπλοιάρχων. Πηγαίναμε εκπαιδευτικά με αυτό και θυμάμαι έκανα τιμόνι με stick (όχι ρόδα), μοντέρνο ποστάλι, υπέροχη σφυρίχτρα. Ο καπετάνιος του τότε (μου διαφεύγει το όνομα του ...ίσως Γιακουμάτος??) ένας καλός άνθρωπος μας άφηνε (τους μαθητές- να τιμονεύουμε), ακόμη και μέσα στα λιμάνια... Θυμάμαι τιμόνευα απο την Σύρο στην Τήνο με σημάδι την Παναγία και πλησιάζοντας 10 δεξιά, μέση, γραμμή, στο Ωκεανίς, όλο δεξιά (είχαμε μπεί αρχίσαμε τα προσοανάποδα), μέση, νέτα όλα... Μια ανάμνηση εδώ:

    ionion.jpg

  6. #6

    Προεπιλογή

    pws egine to atyxima ?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας