Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 108

Θέμα: Ιόνιον [Ionion]

  1. #41

    Προεπιλογή Ionion in Antikythira

    I am not an expert of the Greek post-1980 ships but I was surprised nobody had uploaded this picture from a 1993 Kathimerini article...

    Here is Ionion in Antikythira. This must be a 1988 or 1989 photo.

    Antikythira2.jpg

  2. #42
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Επτά Ημέρες"

    Φίλε Nicholas, ήμουν έτοιμος να την ανεβάσω.
    Είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής "Επτά Ημέρες".

    Είναι πραγματικά εξαιρετική.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Nicholas, ήμουν έτοιμος να την ανεβάσω.
    Είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής "Επτά Ημέρες". Είναι πραγματικά εξαιρετική.
    That's exactly where I got it... I hope there are no copyright problems here.

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ναυπηγός

    Επιβεβαιώνονται οι αρχικές υποψίες μου χωρίς να έχω δει άλλες πηγές που να τεκμηριώνουν τα λεγόμενα του Δόμβρου. Στην ιστορική αφήγηση της ναυπήγησης του ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ που μοιράστηκε ο Roi, διαβάζουμε:

    Απόστολος Δόμβρος έγραψε:
    Εμείς, οι νεότεροι στην ηλικία τεχνικοί, λέγαμε ότι τα σχέδια του Μεσσήνη γίνονταν με την κιμωλία πάνω στις λαμαρίνες του ναυπηγούμενου σκάφους, στο καρνάγιο. Τα σχέδια που παρέδιδε, ήταν μόνο τα απαραίτητα, όσα ζητούσε ο νηογνώμονας, αν υπήρχε. Όλα τα άλλα με την κιμωλία, επιτόπου. ΠαρΆ όλα αυτά, πρέπει να ομολογήσω ότι, όπως με διαβεβαίωσε ο Γερμανός διευθυντής της Schaffran Propeller, ο κ. Kreft, οι ναυπηγικές γραμμές των πλοίων που σχεδίαζε ο Μεσσήνης ήταν καταπληκτικές. Μου δώθηκε η ευκαιρία να εξακριβώαω το αληθές αυτής της υψηλής μαρτυρίας συγκρίνοντας τις ναυπηγικές γραμμές των σκαφών «Κεφαλληνία», «Έλλη» και «Ιόνιον», που ήταν και τα τρία πνευματικά παιδιά του Μεσσήνη, με τις γραμμές άλλων ναυπηγών που έδρασαν στο Πέραμα.
    Πάντως, οι ναυπηγικές πινελιές του ΙΟΝΙΟΝ πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα «πνευματικά παιδιά» του μαστρο Χρήστου.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Haddock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνονται οι αρχικές υποψίες μου χωρίς να έχω δει άλλες πηγές που να τεκμηριώνουν τα λεγόμενα του Δόμβρου. Στην ιστορική αφήγηση της ναυπήγησης του ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ που μοιράστηκε ο Roi, διαβάζουμε:

    Πάντως, οι ναυπηγικές πινελιές του ΙΟΝΙΟΝ πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα «πνευματικά παιδιά» του μαστρο Χρήστου.
    Haddock (paroskayak) In the Pantelis thread I uploaded a small section from K. Filippou's book. It is clear that these naval architects did not always like each other... His comments about his fights with Christos Messinis are quite interesting... By the way, Messinis was born in 1915, Filippou in 1930.

  6. #46

    Προεπιλογή

    F/B Ιονιον...στην Κυθνο.

    226.jpg

  7. #47

    Προεπιλογή

    Kαι οχι μονον!Στην πλωρη του ενα απιθανο σκαφος Hannibal ελληνικης σχεδιασης και κατασκευης,περιζητητα σημερα στην ελιτ της κοινωνιας και αυτων που ξερουν.Ολα αυτα δια χειρως Αρτεμη Αννιβα

  8. #48

    Προεπιλογή

    Μια -μακρινή κάπως- φωτογραφία του "ΙΟΝΙΟΝ" το 1992 στο Καψάλι Κυθήρων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #49
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Καλωσόρισες

    Ένα θερμό καλωσόρισμα και από μένα, φίλε giann.

    Οι φωτογραφίες σου αποτελούν ένα υπέροχο παράθυρο στο παρελθόν.
    Και, μάλιστα, ένα παράθυρο με γεύσεις και αρώματα από μια άλλη εποχή γεμάτη γιασεμιά και νυχτολούλουδα.

    Το "Ιόνιον" γεννήθηκε για το Ιόνιο, πρωτοταξίδεψε στο Αιγαίο, ήλθε στο Ιόνιο και ξαναεπέστρεψε στο Αιγαίο.
    Για πολλά χρόνια το πλοίο έκανε δρομολόγια στα Κύθηρα.
    Η διαφήμιση του τόνιζε "Σύνδεση Πελοποννήσου-Κρήτης και Κυκλάδες"
    Δυο δρομολόγια την εβδομάδα για Κύθηρα-Κρήτη και τις επόμενες ημέρες Δυτικές Κυκλάδες.

    Μοιραζόμασταν για χρόνια το ίδιο αγαπημένο πλοίο ....
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  10. #50
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    F/B Ιονιον...στην Κυθνο.

    226.jpg
    Eυχαριστούμε Απόλλων για τις μοναδικές σου φωτογραφίες...

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας