Σελίδα 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 191 έως 200 από 214

Θέμα: Σταυρός [Σάος ΙΙ - Stavros, Saos II]

  1. #191

    Προεπιλογή

    Σήμερα στο νησί κυκλοφόρησε ότι χθες το πλοίο έκανε δοκιμαστικό, ξέρει κανείς από Αλεξανδρούπολη αν ισχύει και κυρίως το αποτέλεσμα...;;;

  2. #192
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    ...αυτές είναι προσφορές...
    https://statusradio.gr/2020/03/prosf...tiko-kastello/

  3. #193

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτές είναι προσφορές...
    https://statusradio.gr/2020/03/prosf...tiko-kastello/
    Το κάνει πεισματικά για εμάς, το φθινόπωρο (δες 2-3 post πριν) είχε πει αν τον ήθελαν οι φορείς να του ζητούσαν να μείνει και αυτός που δε χάριζε δεκάρα, τώρα θα μας ανεβοκατέβαζε τσάμπα, μιας και θα έπαιρνε μεγάλη επιδότηση τώρα. Ευτυχώς όμως οι φορείς δεν τσίμπησαν, μιας και ακόμη ήταν νωπή η καταστροφή του καλοκαιριού (και οι επαγγελματίες την κατάλαβαν τώρα τον χειμώνα). Οπότε τώρα θέλει να δείξει ότι θα το έκανε.

    Βέβαια σε εμάς είχε πει ότι θα το έκανε για 6 μήνες Νοέμβριο - Απρίλιο.

    Από την άλλη, εκεί τρεις γραμμές δεν θα πάρει, αν του τις δώσουν, αν κατάλαβα καλά; Οπότε την επιδότηση της μίας, την χαρίζει (λόγω της γενναιοδωρίας του) στους καστελορίζιους.

    Από τον έναν βαρεμένο αυτό το νησί στον άλλο κάθε 10 χρόνια...

  4. #194
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτές είναι προσφορές...
    https://statusradio.gr/2020/03/prosf...tiko-kastello/
    Ακόμα δεν τις κέρδισε τις άγονες (νομίζω χθες ήταν το άνοιγμα των προσφορών) και κάνει και προσφορές? Κοινώς, "Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαπτίσαμε"...! Αν και μένα όλα αυτά μου κάνουν λίγο "παπατζιλίκια", εάν όλα πάνε καλά, εφαρμοστούν στην πράξη, και δεν έχουμε και καμία αβαρία πάλι στο πλοίο (όπως πέρσι το καλοκαίρι στη Σαμοθράκη), το ακριτικό και τόσο ευαίσθητο εθνικά Καστελλόριζο θα ζήσει στιγμές "δόξας" (και είναι μια καλή αφορμή να επισκεφτεί περισσότερος κόσμος την εσχατιά της χώρας μας! Σε κάθε όμως περίπτωση το σημαντικότερο για μένα είναι το ότι προκηρύχθηκε άγονη γραμμή για διασύνδεση των μικρών νησιών της νότιας Δωδεκανήσου, γιατί κακά τα ψέματα, η διασύνδεση σε νησιά όπως η Χάλκη, η Τήλος και το Καστελόριζο ήταν για να το πω κομψά μέχρι σήμερα "υποτυπώδης", έως σχεδόν ανύπαρκτη!

  5. #195
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα πρότεινα στον κ. Φώτη Μανούση, επί τη ευκαιρία, να μετονομάσει το πλοίο από ΣΤΑΥΡΟΣ σε ΜΕΓΙΣΤΕΥΣ που ταιριάζει καλύτερα με την όλη παρούσα κατάσταση.

  6. #196

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ θα πρότεινα στον κ. Φώτη Μανούση, επί τη ευκαιρία, να μετονομάσει το πλοίο από ΣΤΑΥΡΟΣ σε ΜΕΓΙΣΤΕΥΣ που ταιριάζει καλύτερα με την όλη παρούσα κατάσταση.
    Θα επιθυμούσα να μου εξηγήσετε τη ακριβώς θέλετε να μας πείτε διότι έχοντας μάλλον ελλιπή νοημοσύνη δεν σας καταλαβαίνω και ενδέχεται να παρεξηγήσω τα από εσάς γραφόμενα

  7. #197
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επιθυμούσα να μου εξηγήσετε τη ακριβώς θέλετε να μας πείτε διότι έχοντας μάλλον ελλιπή νοημοσύνη δεν σας καταλαβαίνω και ενδέχεται να παρεξηγήσω τα από εσάς γραφόμενα
    Αγαπητέ
    Η προβλεπόμενη εμπλοκή του πλοίου της SAOS FERRIES στην εξυπηρέτηση του ηρωικού Καστελλορίζου με έκανε να σκεφτώ ότι θα ήταν πιο ταιριαστό το όνομα του πλοίου να ήταν ΜΕΓΙΣΤΕΥΣ και όχι ΣΤΑΥΡΟΣ, αφού το προτεινόμενο έχει σχέση με την επίσημη ονομασία του νησιού που είναι Μεγίστη, ενώ ο μύθος μιλά για κάποιο Μεγιστέα από τον οποίο πήρε το όνομα το νησί. Επίσης θα μπορούσαμε να πούμε ότι Μεγιστεύς χαρακτηρίζεται ο κάτοικος του νησιού Μεγίστη. Αυτά και ευχαριστώ για την προσοχή.

  8. #198

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ
    Η προβλεπόμενη εμπλοκή του πλοίου της SAOS FERRIES στην εξυπηρέτηση του ηρωικού Καστελλορίζου με έκανε να σκεφτώ ότι θα ήταν πιο ταιριαστό το όνομα του πλοίου να ήταν ΜΕΓΙΣΤΕΥΣ και όχι ΣΤΑΥΡΟΣ, αφού το προτεινόμενο έχει σχέση με την επίσημη ονομασία του νησιού που είναι Μεγίστη, ενώ ο μύθος μιλά για κάποιο Μεγιστέα από τον οποίο πήρε το όνομα το νησί. Επίσης θα μπορούσαμε να πούμε ότι Μεγιστεύς χαρακτηρίζεται ο κάτοικος του νησιού Μεγίστη. Αυτά και ευχαριστώ για την προσοχή.
    Σωστή η σκέψη και η πρόταση, εγώ την κατάλαβα από την αρχή. Αλλά η μετονομασία του πλοίου σε Σταυρός είχε την σημασία του...:
    "...Μετονομάζουμε το πλοίο ΣΑΟΣ ΙΙ σε «Σταυρός», όπου «υπό την σημείωσιν του τύπου του τιμίου Σταυρού Σου πάσαι οι ενάντια δυνάμεις συντριβήτωσαν».
    Ελπίζοντας ότι μία τέτοια μικρή ως πράξη, μεγάλη ως θέληση, αλλαγή θα συνδράμει, ώστε το πλοίο μας να είναι καλοτάξιδο, ευχόμαστε και προσδοκούμε την ισχυρή παρουσία και προστασία του Σταυρού. Στον τόπο μας την Σαμοθράκη και οπουδήποτε αλλού ταξιδεύει το πλοίο μας και σε όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως."
    https://irineossamothraki.blogspot.c...rries.html?m=0

  9. #199

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ
    Η προβλεπόμενη εμπλοκή του πλοίου της SAOS FERRIES στην εξυπηρέτηση του ηρωικού Καστελλορίζου με έκανε να σκεφτώ ότι θα ήταν πιο ταιριαστό το όνομα του πλοίου να ήταν ΜΕΓΙΣΤΕΥΣ και όχι ΣΤΑΥΡΟΣ, αφού το προτεινόμενο έχει σχέση με την επίσημη ονομασία του νησιού που είναι Μεγίστη, ενώ ο μύθος μιλά για κάποιο Μεγιστέα από τον οποίο πήρε το όνομα το νησί. Επίσης θα μπορούσαμε να πούμε ότι Μεγιστεύς χαρακτηρίζεται ο κάτοικος του νησιού Μεγίστη. Αυτά και ευχαριστώ για την προσοχή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ομολογώ οτι δεν μου είχαν περάσει όλα αυτά από το μυαλό!!!!!!

  10. #200
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samothraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή η σκέψη και η πρόταση, εγώ την κατάλαβα από την αρχή. Αλλά η μετονομασία του πλοίου σε Σταυρός είχε την σημασία του...:
    "...Μετονομάζουμε το πλοίο ΣΑΟΣ ΙΙ σε «Σταυρός», όπου «υπό την σημείωσιν του τύπου του τιμίου Σταυρού Σου πάσαι οι ενάντια δυνάμεις συντριβήτωσαν».
    Ελπίζοντας ότι μία τέτοια μικρή ως πράξη, μεγάλη ως θέληση, αλλαγή θα συνδράμει, ώστε το πλοίο μας να είναι καλοτάξιδο, ευχόμαστε και προσδοκούμε την ισχυρή παρουσία και προστασία του Σταυρού. Στον τόπο μας την Σαμοθράκη και οπουδήποτε αλλού ταξιδεύει το πλοίο μας και σε όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως."
    https://irineossamothraki.blogspot.c...rries.html?m=0
    Το έχω ξαναγράψει οτι το όνομα ΣΤΑΥΡΟΣ με κεφαλαία δεν οδηγεί απευθείας στον θρησκευτικό Σταυρό. Αν ήθελε να το κάνει ξεκάθαρο ας το έγραφε με μικρά γράμματα ώστε ο τόνος να το κάνει σαφές, αλλιώς ας έβαζε ένα κατάλληλο επίθετο, όπως "Τίμιος Σταυρός". Βέβαια δικό του είναι το πλοίο, όπως θέλει το ονομάζει...

Σελίδα 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας