Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 81

Θέμα: Λασίθι [Ishikari Maru, Lasithi, Sea Harmony II, Olympia I, Arielle]

  1. #61
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω από που προκύπτουν τα περί στρατού και αστυνομίας, αλλά οι ναυτικές οικογένειες της Λακωνικής Μάνης έτσι συνηθίζουν να το αποκαλούν.
    Ευχαριστώ για την πληροφορία.

  2. #62
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Kαι εγώ από ναυτική οικογένεια κ πρώην ναυτικός είμαι.Το "δύναμη" αριθμητική εννοείται, πάει σε οργανωμένες ομάδες ατόμων ή ένοπλα σώματα.Στα βαπόρια κολλάει όταν αναφερόμαστε στο πλήρωμα όχι σε φορτίο.

  3. #63

    Προεπιλογή

    Μαλλον το "δυναμικοτητος" το εκαναν "δυναμη"

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    SEA HARMONY.jpgΤο πλοίο στη συνήθη θέση του όταν έκανε Κύπρο.Πρώην ιαπωνκό τραινάδικο που ήδη είχε μετασκευασθεί κ σε Ε/Γ στην Ιαπωνία ενώ ο Ποθητός όταν το έφερε το μετέτρεψε σε ΕΓ/ΟΓ προεκτείνοντας το ακομοντέσιο κ βάζοντας καταπέλτη,έπαιρνε πλέον μόνο αυτοκίνητα στο γκαράζ.
    Όταν το παρατηρούσα από την παγόδα μου έκανε εντύπωση η απέραντη (γιά το μέγεθός του) γέφυρα με τα μεγάλα παράθυρα.

  5. 10-04-2013, 10:29


  6. #65

    Προεπιλογή

    Μετα την ομορφη φωτογραφια που μας χαρισε ο φιλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ να δουμε αλλη μια με το Sea Harmony II εν πλω τον Ιουλιο του 1994


    Sea Harmony II 1994.jpg

  7. #66

    Προεπιλογή

    Το Sea Harmony II εν πλω το καλοκαιρι του 1998

    ΛΕΑΝΔΡΟΣ.jpg

  8. #67
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Ευχάριστες αυτές οι καλοκαιρινές αναδρομές στο παρελθόν, πλοίων που άφησαν το μικρό ή μεγάλο τους στίγμα στην ελληνική ακτοπλοία.
    Η δική μου συμμετοχή αφορά δύο φωτό του πλοίου ως ΟLYMPIA I στο Πλατυγιάλι Αστακού, οπου έμεινε παροπλισμένο μαζί με το αδελφάκι του, για αρκετό χρονικό διάστημα.OLYMPIA I..jpgOLYMPIA I.jpg

  9. #68
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    ISHIKARI MARU a.jpgΠηγή:faktaomfartygISHIKARI MARU.jpg Πηγή: wikipedia

    Aπό το κουαρτέτο του SORACHI MARU (μετέπειτα SEA SERENADE) oι Ιαπωνικοί Εθνικοί Σιδηρόδρομοι (JNR) απεφάσισαν ώστε τα ISHIKARI MARU κ ΗΙΥΑΜΑ ΜΑRU να παίρνουν επιβάτες κ λίγα ΙΧ γιά το ίδιο δρομολόγιο που εκτελούσαν, Αομόρι-Χακοντάτε. Έτσι το 1982 το ISHIKARI MARU μετασκευάστηκε στο ναυπηγείο Hakodate Dock Co. H μεταφορική του ικανότητα πλέον ήταν 650 επιβάτες,50 βαγόνια,20 ΙΧ.
    Στην εναέρια φωτό παίρνουμε μιά ιδέα γιά το πως ήταν η πρύμη ιαπωνικού σιδηροδρομικού ferry κ στην άλλη την φορτοεκφόρτωση των αυτοκινήτων με ράμπα στο μικρό άνω γκαράζ που κατασκευάστηκε γιά τον σκοπό αυτό.
    Πωλήθηκε στην Poseidon Lines to 1989.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 05-11-2014 στις 11:47

  10. #69
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    ιδιαιτερο πλοιο,ειχε πολυ ενδιαφέρων μηχανοστάσιο,αν κάποιος,γνωρίζει,την διάταξη,του χώρου,
    η καποια φωτογραφία,ευχαριστώ.

  11. #70
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιδιαιτερο πλοιο,ειχε πολυ ενδιαφέρων μηχανοστάσιο,αν κάποιος,γνωρίζει,την διάταξη,του χώρου,
    η καποια φωτογραφία,ευχαριστώ.
    Iδιαίτερα ήταν όλα τα γιαπωνέζικα τραινάδικα μέσα στην ιδιαιτερότητα που έχουν τα βαπόρια από την χώρα αυτή.Πραγματικά θα ήθελα κ εγώ την συνεισφορά οποιουδήποτε φίλου σε αυτά που γράφεις κ όχι μόνο.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας