Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ταξίδια με ΦΓ/ΟΓ [Trips with Ro/Ro]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Post Ταξίδια με ΦΓ/ΟΓ [Trips with Ro/Ro]

    Πραγματικά δέν ξέρω πόσο πάει. Δέν νομίζω όμως ακριβά. 2κλινες οι καμπίνες αλλα να ξέρετε ότι η ώρα δέν περνά και τόσο εύκολα, εκτός αν είσαι καραβόπληκτος και κάθεσε στη γέφυρα

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δέν ξέρω πόσο πάει. Δέν νομίζω όμως ακριβά. 2κλινες οι καμπίνες αλλα να ξέρετε ότι η ώρα δέν περνά και τόσο εύκολα, εκτός αν είσαι καραβόπληκτος και κάθεσε στη γέφυρα
    Μονο καραβοπληκτοι.....Τσε βαλε...

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Post Ταξίδια με ΦΓ/ΟΓ

    Πρέπει να είναι πολύ ωραία εκεί μέσα.
    Χωρίς να είσαι φορτηγατζής κα να έχεις αυτοκίνητο μέσα όμως δεν σε αφήνουν έτσι?
    Απόστολε μάλον δεν ήσουν εσύ.
    Ήταν ναυτικός και εκείνη την ώρα βάφανε τον καταπέλτη στην άκρη του κίρτρινο μία δυο ώρες πριν φύγει ενώ απέναντι του φόρτωνε το ΛΙΣΣΟΣ.
    Και μου ρώτησαν αν έχω λεφτά για να πάω με το λισσός εάν έλεγα όχι και ότι
    ήμουν μόνος θα με παίρνανε.
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι βλακεία είπα
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόστολε μάλον δεν ήσουν εσύ.
    Ήταν ναυτικός και εκείνη την ώρα βάφανε τον καταπέλτη στην άκρη του κίρτρινο μία δυο ώρες πριν φύγει ενώ απέναντι του φόρτωνε το ΛΙΣΣΟΣ.
    Απόστολε, πρέπει να απαντήσεις.....

    Finnpartner, δεν εχει νοημα να ταξιδεύουμε πλέον με ποστάλια αφού μάθαμε πως τώρα πια τα ΦΓ/ΟΓ μπορουν να μας φιλοξενησουν...

    Όπως επίσης τα General Cargo πλοία (που τεινουν να εκλειψουν), ειναι πλοία που μεταφέρουν πραγματικά τα πάντα. Άκόμα και επιβάτες, αφου ειχαν καποιες καμπινες επιβατων. Και καποιοι ταξιδευαν με αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 24-01-2008 στις 18:12

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................
    Όπως επίσης τα General Cargo πλοία (που τεινουν να εκλειψουν), ειναι πλοία που μεταφέρουν πραγματικά τα πάντα. Άκόμα και επιβάτες, αφου ειχαν καποιες καμπινες επιβατων. Και καποιοι ταξιδευαν με αυτά.
    Από τότε που βγήκαν τα containers οι μέθοδοι που αναφέρετε είναι "old fashion". Τώρα ταξιδεύεις και σε "container" σαν λαθρομετανάστης Ρότερνταμ - Μόντρεαλ, δεν πας Κύπρο που είναι Next day delivery
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 24-01-2008 στις 19:26

  6. #6
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Παιδία δεν έχει σχέση με κύπρο αλλά έτσι όπως έχει γίνει τώρα το θέμα έχει διαμορφωθεί σε συζήτηση γενικά για το θέμα ρο-ρο μεταφοράς και ανθρωπων.

    Μία γνωστή μου μου είπε ότι έχει ταξιδέψει από ΠΕΙΡΑΙΑ για Αυστραλία.
    Με τι πλοίο θα πήγε?
    Είχε και αυτοκίνητο μαζί.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    any place - any time
    Μηνύματα
    313

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδία δεν έχει σχέση με κύπρο αλλά έτσι όπως έχει γίνει τώρα το θέμα έχει διαμορφωθεί σε συζήτηση γενικά για το θέμα ρο-ρο μεταφοράς και ανθρωπων.

    Μία γνωστή μου μου είπε ότι έχει ταξιδέψει από ΠΕΙΡΑΙΑ για Αυστραλία.
    Με τι πλοίο θα πήγε?
    Είχε και αυτοκίνητο μαζί.
    Μου θύμισες τη δεκαετία 60' και τους Έλληνες μετανάστες ταξίδι 45 ημερών περίπου, σε πλοίο μεγέθους τέτοιου, που οι θείοι μου δεν πρόλαβαν να το εξερευνήσουν όλο Αλλά σήμερα όντως έχω περιέργεια κι εγώ να μάθω πως μπορεί να γίνει αυτό
    [I][COLOR=navy]Να 'σουν θάλασσα, να μην σ' άλλαζα, να 'σουν πάντοτε δική μου. Κι εγώ τα 'βαλα με τη θάλασσα, κι εσύ θύμωσες μαζί μου...[/COLOR][/I]

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Tο μυστικό βρίσκεται στο ονομα CARGO στο στυλ πλοίων γιατί αυτά μεταφέρουν τα πάντα και ανάμεσα σε αυτά είμαστε και εμείς.Τώρα δεν ξέρω.
    Σίγουρα κάποιος θα ξέρει καλύτερα από εμένα.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παλιά αρκετά φορτηγά έκλειναν και θέσεις επιβατών (εως 12 άτομα). Συγκεκριμένα πολλά πλοία της εταιρίας Καλλιμανόπουλου που τότε έκανε σταθερές γραμμές με φορτηγά (General Cargo Liners) έπερναν κάθε ταξίδι τους και κάποιους επιβάτες

  10. #10

    Προεπιλογή

    Μα και τωρα υπαρχουν ακομα αρκετες ξενες εταιριες που παρεχουν τετοιες κρουαζιερες. Αναμφιβολα ειναι απιθανες αλλα και πολυ ακριβες! Παρτε μια γευση εδω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας