Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 112

Θέμα: Σκοπελίτης [Σποράδες, Ρήγας - Rigas, Sporades, Skopelitis]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Σκοπελίτης [Σποράδες, Ρήγας - Rigas, Sporades, Skopelitis]

    Νομίζω ότι θα πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα για τον μοναδικό "Σκοπελίτη".
    Το απίστευτο πειρατικό του Γιάννη του Σκοπελίτη.
    Το πλοίο θρύλος της Αμοργού.
    Εδώ στον παροπλισμό του στα Κατάπολα της Αμοργού το 1999.
    Μετά είχα ακούσει σε μια ραδιοφωνική εκπομπή ότι πήγε στην Αγγλία για να γίνει πλωτό εστιατόριο στον Τάμεση. Μπορεί, βέβαια, αυτό να είναι ανακριβές.
    Φανταστείτε τώρα ότι μπήκαμε στον "Ερμή" ("Bari Express") στην Αιγιάλη, φτάσαμε στα Κατάπολα και το πλοίο θα αναχωρούσε για Πειραιά μετά από 2 ώρες. Βγήκα στις 6 το πρωΐ από το πλοίο και συνάντησα τον "Σκοπελίτη".
    ¶λλες εποχές, άλλες εικόνες. Αυτό, όμως, που δεν άλλαξε είναι το κλίμα και η ατμόσφαιρα που υπάρχει και στον νεότερο "Σκοπελίτη".
    Αφιερωμένο σε όλους εξαιρετικά.

    Ο Σκοπελίτης στην Αμοργό.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Εισιτήρια

    Βρήκα και εγώ παλιά εισιτήρια.
    Μεταξύ αυτών και του "Σκοπελίτης".
    Το εισιτήριο, λοιπόν, του "Σκποπελίτη" για ένα καταπληκτικό δρομολόγιο, με χονδρή θάλασσα, από την Αιγιάλη για τα Κατάπολα το καλοκαίρι του 1988. Η Αμοργός και η Κάρπαθος είναι δύο από τα νησιά του Αιγαίου με διπλά λιμάνια, στα οποία μπορείς να πας ακόμα και
    σήμερα με καράβι.

    Σκοπελίτης.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 27-01-2008 στις 17:35 Αιτία: Συμπλήρωση

  3. #3
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Σκοπελίτης και ξερό ψωμί

    Τί μου θύμισες Αντώνη... Πλοίο που άφησε μεγάλη ιστορία στη Νάξο μα πιο πολύ στην Αμοργό και στις μικρές Κυκλάδες και που σημαίνει ακόμα πολλά για τους κατοίκους των μικρών αυτών νησιών.

    Θυμάμαι ένα περιστατικό με αυτό το συμπαθέστατο καραβάκι στο λιμάνι της Νάξου. Θά ήταν μια βραδυά Αυγούστου κατά τίς 9, καλοκαίρι του '89 ή '90 και ήταν δεμένο με την αριστερή μπάντα στο σημείο που άραζε το Νάξος (όχι κεφάλι, αλλά μέσα). Προς διευκόλυνση των φίλων παραπέμπω φωτογραφία του φίλου Naxos στον ακόλουθο σύνδεσμο όπου φαίνεται το συγκεκριμένο σημείο και φυσικά το ίδιο το Νάξος.

    http://www.nautilia.gr/forum/showpos...96&postcount=1

    Το Νάξος λοιπόν ερχόταν εκείνο το βράδυ από Θήρα-Ίο κατά τις 9:15 για να φύγει για Πάρο-Πειραιά στίς 9:30. Επειδή ο «Σκόπελος» θα εμπόδιζε το δέσιμο του Νάξος αν παρέμενε εκεί, παίρνει εντολή από το λιμεναρχείο να το μετακινηθεί. Ε, λύνουν τους κάβους του και δύο-τρεις ναύτες και άλλοι τόσοι εθελοντές (ένας εκ των οποίων και ο υποφαινόμενος) σπρώχνουμε στην κυριολεξία τον Σκόπελο και τον πάμε 5-10 μέτρα πιο μέσα ντόκο-ντόκο. Μετά έρχεται το Νάξος και δένει μια χαρά δίπλα του, στο προβλεπόμενο σημείο. Δεν ξέρω αν ο καπετάνιος είχε αναμμένες έστω και ελαφρά τίς μηχανές του Σκόπελου. Αυτό που θυμάμαι, ακριβώς επειδή ήμουν στην πρύμνη κι έσπρωχνα το καΐκι μαζύ με έναν άλλο εθελοντή, ήταν η απουσία κάποιας αναταραχής νερού γύρω από την προπέλα.

    Η ιστορία αυτή δεν αποδεικνύει ότι διαθέταμε ιδιαίτερη μυϊκή δύναμη... ! Είναι απλά μία μάλλον ασυνήθιστη αλλά όμορφη εμπειρία από αυτές που μένουν για πάντα στην καρδιά ενός 14-15 χρονου καραβολάτρη. Θα την θυμάμαι και για το αγαπημένο μου Νάξος και για τον τιμημένο (ή καλλίτερα ένδοξο μιας και η λέξη «τιμημένο» αποκτάει άλλη σημασία μετά το Euro 2004 της Πορτογαλίας) Σκοπελίτη που παρά το μικρό του μέγεθος ήταν ένας ακούραστος εργάτης που όργωσε τις μικρές Κυκλάδες. Μου μένει τώρα η αποθυμιά που δεν ταξίδεψα ποτέ μαζύ του. Πού να βρίσκεσαι τώρα Σκοπελίτη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νάξος : 13-04-2009 στις 01:06

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Καλημέρα Νάξος

    Καλημέρα Νάξος. Ο Σκοπελίτης το 1995 στη Νάξο και στην Ηρακλειά.

    Skopelitis_sti_Naxo.jpg

    skopelitis_stin_irakleia.jpg

    1. Copyright-Πηγή

    2. Copyright-Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 19-04-2008 στις 05:47 Αιτία: Προσθεση συνημμένου αρχείου
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νάξος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού να βρίσκεσαι τώρα Σκοπελίτη;
    Πρίν λίγα χρόνια είχα ακούσει οτι παρέμενε δεμένος στην Αμοργό.

  6. #6

    Προεπιλογή

    κ να σας πω πόσα τάματα έχει κάνει κόσμος που έχει μπει στο σκοπελίτη μετά από ταξίδι με 6 μποφόρ

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Για όποιον θέλει υπάρχει βίντεο με άφιξη-ρεμέτζο του Σκοπελίτη στο Πίσω Λειβάδι της Παρου

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Wink Youtube

    Απόστολε, το βίντεο είναι ψηφιοποιημένο; Αν έχει ψηφιοποιηθεί, για μας που είμαστε ξενιτεμένοι, είναι εύκολο να ανεβαστεί στο Youtube ή σε δικτυακό χώρο της αρεσκείας σου;
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Όπως έχω πεί εδώ, έχω αρκετές 3ωρες κασσέτες για ψηφιοποίηση αλλα χώρις ελεύθερο χρόνο να τις κάνω...

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Θρύλος

    Ο "Σκοπελίτης" ήταν, είναι και θα παραμείνει για πάντα ένας θρύλος.
    Το ίδιο ισχύει και για τον σημερινό του διάδοχο.
    Για τον "Σκοπελίτη" είχα ακούσει σε μια ραδιοφωνική εκπομπή ότι έχει γίνει πλωτό εστιατόριο στον Τάμεση. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να το επιβεβαιώσω.

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας