Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 66

Θέμα: Διαφορές μεταξύ ξύλινων παραδοσιακών σκαφών

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Ηellarc, είναι απίστευτα τα σχέδια. Ευχαριστούμε πολύ. Είχαμε να χαζεύουμε τα κρουαζιερόπλοια τώρα θα τρελλαθούμε περισσότερο εδω....
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή Ταιριάζει


    σάρωση0001.jpg



    Ένα βιβλίο με πολλές όμορφες φωτογραφίες


    Αλλά βλέποντας αυτήν την φωτογραφία και μερικές άλλες τα έχασα .
    Αναρωτήθηκα αυτά είναι τα εργαλεία του καραβομαραγκού? Ετσι, σε αυτά τα χάλια είναι σήμερα ?

    σάρωση0004.jpg

    Με τρυπάνι τροχισμένο για να τρυπήσει το νερό και με κάθε λογής πλαστικό φτηνο- εργαλείο?
    ΟΧΙ δεν είναι έτσι τα πράγματα ΔΙΑΦΩΝΩ και αναρωτιέμαι? Οταν μας πειράζει για τους γείτονες μας στην Μικρά Ασία. Εμείς τι δείχνουμε? Τι κάνουμε? δυσφημίζουμε την αξιοπρέπεια μας, την τέχνη μας .
    Κάθε πόντος παράλιας πρέπει να έρθει στα χέρια κάποιου κύριου για να χτίσει την βίλα του με πισίνα πανό στο κύμα. Εγώ πρέπει να πάω σε κανένα βουνό να κάνω ταρσανά

    Αυτά φίλοι μου και ιδιαίτερα φίλε κ. Γιάννη είναι τα καθέκαστα .
    Όπως το τι είναι, και γιατί υπάρχουν τα μισομόδελα.

    Αυτοί που μας καθοδηγούν είναι άσχετοι σας το έχω ξαναπεί.
    δεν με πιστέψατε.


    ps Ζήτω συγγνώμη από τους εικονιζόμενους στις παραπάνω φωτογραφίες.
    Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιήθηκαν αυτές οι φωτογραφίες το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asterias : 29-01-2008 στις 13:37
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Επιτρέψτε μου να πάρω μέρος στην κουβέντα σας… Ως μοντελιστής και ψάχνοντας την πιστότητα… μέσα από τις λίγες δημοσιευμένες πηγές, στάθηκα πάνω στα όντως εντυπωσιακά σχέδια του Hellenarc.
    Όπως προανέφερα είμαι μοντελιστής και οι όποιες γνώσεις μου έχουν αποκτηθεί από βιβλιογραφία (ξένη και Ελληνική) και από πάρα πολλές ώρες παρατήρησης (με τον μεγεθυντικό φακό…) κάθε ασπρόμαυρης φωτογραφίας που εικονίζει παλιό σκαρί…
    Βλέποντας τα σχέδια του Hellenarc έχω ορισμένες ερωτήσεις-απορίες, αλλά πριν τις υποβάλω θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω για την πιστότητα των σχεδίων. Αν είναι πρόχειρα μόνο για να δείξουν τις διαφορές ή με σχετική ακρίβεια.
    Ευχαριστώ
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή Για τα σχεδια

    Φίλε Arthur καλώς ήλθες στην παρέα .
    Εκτός από μερικές μικρές ανακρίβειες διαφορετικές σε κάθε σκάφος για λόγους προσωπικούς , που μόνο αν το πλοία αυτά ταξίδευαν θα ήταν απαράδεκτο. Οι διαστάσεις είναι με μεγάλη ακρίβεια ακόμα και το πάχος των ιστών και αντενών. κάποια από αυτά είναι σχέδια από σκάφη που ταξιδεύουν και από αλά που φτιάχνονται.
    Αν σε ενδιαφέρουν μπορώ να σου δώσω κάποιο σχέδιο σε κλίμακα έχω και διάφορες άλλες αρματωσιές σε ελληνικά σκαριά.
    Υπό τον όρο ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ και ελπίζω και εσύ θα πράξεις το ίδιο προς άλλους.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Γειά σου Hellenarc..Ευχαριστώ για την ανταταπόκριση...
    Δεν έχω πρόθεση αγοραπωλησίας σχεδίων .
    Για μένα επειδή η βασική πηγή αρματωσιάς που συμβουλεύομαι είνα το Βιβλίο "Περί εξαρτισμού των πλοίων" του Γ. Κοτσοβίλη ανατύπωση 1919 θα ήθελα να μου πείτε αν ο συντάξας τα σχέδια την έχει συμβουλευθεί.
    Γιατί σύμφωνα με αυτήν έχω απορίες σε μερικά σημεία των σχεδίων.
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Παρακάτω παραθέτω τις απορίες μου:
    Βλέποντας το «Τρεχαντήρα με ιστιοφορία Λόβερο» (στο πρώτο σχέδιο) θα ήθελα να μου πείτε αν ο Αγιουτάντε με την συγκεκριμένη διαδοχή μακαράδων είναι Ελληνική ή ξένη…έκδοση. Εγώ μετράω 6 μακαράδες (διπλούς –μονούς) και ο Κοτσοβίλης στην συγκεκριμένη ιστιοφορία (Λόβερ) στην λίστα με τους απαιτούμενους μακαράδες (σελίδα 59) αναφέρει από 3 στην Γλίζα και την Μπούμα .Και αυτό παραπέμπει σε άλλο διαδοχή μακαράδων δηλ. σε άλλον Αγιουτάντε.

    Στο σχέδιο «Καραβόσκαρο με ιστιοφορία Σκούνας» Παρατηρώ άλλον Αγιουτάντε (κοντινό προς αυτόν που αφήνει να εννοηθεί ο Κοτσοβίλης…) Η στραλιέρα (βελαστράλι) πάνω από την Γλίζα μήπως είναι πολύ μεγάλη? θεωρώ ότι θα εμπόδιζε αν ήταν τόσο μεγάλο στα γυρίσματα της Γλίζας. Το φτωχό σκαρίφημα του Κοτσοβίλη δεν το δείχνει τόσο μεγάλο και βέβαια πάνω από την γλίζα.
    Τα μπράτσα του τρίγκου περνούν από μακαράδες πάνω στο πρυμνιό άλμπουρο? Αν ναι, πάλι δεν εμποδίζουν τα γυρίσματα της Γλίζας? Μήπως λείπουν παταράτσα από το τσιμπούκι του πρυμνιού άλμπουρου? Ακόμη αν βλέπω καλά η γλίζα έχει 2 συνδυασμούς Βέντων. ένα από το πρυμνιό άλμπουρο και δύο από το πλωριό? Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι θα πρέπει να υπάρχει είτε ο ένας είτε ο άλλος συνδυασμός.

    Στο σχέδιο «Πέραμα με ιστιοφορία Μπρατσέρας» τα πανιά είναι Ψάθες ή κάτι άλλο? Όπως τα βλέπω μου φαίνονται σαν κάποια παραλλαγή ραντοψάθι. Οι Ράντες στο σχέδιο σας, είναι κανονικές ράντες δηλαδή έχουν διχάλες στην άκρη που πιάνουν στα άλμπουρα? Αν ναι (εγώ αυτό καταλαβαίνω από το σχέδιο) ο Κοτσοβίλης δεν συμφωνεί, αλλά και ασπρόμαυρες φωτο εποχής στο Βιβλίο του Δαμιανίδη δείχνουν ότι οι ράντες σε μπρατσέρα (κάτω αντένες στην ουσία…) δεν πιάνουν στα άλμπουρα (με διχάλες).
    Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...
    Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο και το φτωχό πάλι σχέδιο του Κοτσοβίλη τους φλόκους αρκετά έξω απο την ψάθα.
    Παρακαλώ δεν θέλω να φανεί ότι αμφισβητώ τα σχέδια, θα ήθελα όμως να μου διευκρινίσετε τα παραπάνω και να με παραπέμψετε στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.
    Ευχαριστώ πολύ.
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Καρτίνι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 1645

    Συνημμένο Αρχείο 1646

    Συνημμένο Αρχείο 1647

    Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
    "ΚΑΡΤΙΝΙ"
    Καλώς ήρθες ΚΑΡΤΙΝΙ συμφωνώ και εγώ ωραίο όνομα .
    Δεν είχα δει νωρίτερα τις Φώτο που ανέβασες.
    Το σκάφος που έχεις φωτογραφίσει μια παγωμένη μέρα του Δεκέμβρη στην Κοιλάδα είναι το S/V ΑΡΚΤΟΣ.Τώρα είναι πράσινο και θα το βρεις αραγμένο στην μαρίνα του σταδίου Ειρήνης και φίλιας.
    Έχω και εγώ μερικές Φώτο από το ¶ρκτος από την κατασκευή των καταρτιών, του εξαρτησμού και της αρμαρωσιάς.

    GoogleEarth_Image.jpg

    Under constraction.jpg

    splice wire9.jpg

    DSC00020.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asterias : 29-01-2008 στις 13:37
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή η βιβλιογραφια

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Arthur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακάτω παραθέτω τις απορίες μου:
    Βλέποντας το «Τρεχαντήρα με ιστιοφορία Λόβερο» (στο πρώτο σχέδιο) θα ήθελα να μου πείτε αν ο Αγιουτάντε με την συγκεκριμένη διαδοχή μακαράδων είναι Ελληνική ή ξένη…έκδοση. Εγώ μετράω 6 μακαράδες (διπλούς –μονούς) και ο Κοτσοβίλης στην συγκεκριμένη ιστιοφορία (Λόβερ) στην λίστα με τους απαιτούμενους μακαράδες (σελίδα 59) αναφέρει από 3 στην Γλίζα και την Μπούμα .Και αυτό παραπέμπει σε άλλο διαδοχή μακαράδων δηλ. σε άλλον Αγιουτάντε.

    Στο σχέδιο «Καραβόσκαρο με ιστιοφορία Σκούνας» Παρατηρώ άλλον Αγιουτάντε (κοντινό προς αυτόν που αφήνει να εννοηθεί ο Κοτσοβίλης…) Η στραλιέρα (βελαστράλι) πάνω από την Γλίζα μήπως είναι πολύ μεγάλη? θεωρώ ότι θα εμπόδιζε αν ήταν τόσο μεγάλο στα γυρίσματα της Γλίζας. Το φτωχό σκαρίφημα του Κοτσοβίλη δεν το δείχνει τόσο μεγάλο και βέβαια πάνω από την γλίζα.
    Τα μπράτσα του τρίγκου περνούν από μακαράδες πάνω στο πρυμνιό άλμπουρο? Αν ναι, πάλι δεν εμποδίζουν τα γυρίσματα της Γλίζας? Μήπως λείπουν παταράτσα από το τσιμπούκι του πρυμνιού άλμπουρου? Ακόμη αν βλέπω καλά η γλίζα έχει 2 συνδυασμούς Βέντων. ένα από το πρυμνιό άλμπουρο και δύο από το πλωριό? Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι θα πρέπει να υπάρχει είτε ο ένας είτε ο άλλος συνδυασμός.

    Στο σχέδιο «Πέραμα με ιστιοφορία Μπρατσέρας» τα πανιά είναι Ψάθες ή κάτι άλλο? Όπως τα βλέπω μου φαίνονται σαν κάποια παραλλαγή ραντοψάθι. Οι Ράντες στο σχέδιο σας, είναι κανονικές ράντες δηλαδή έχουν διχάλες στην άκρη που πιάνουν στα άλμπουρα? Αν ναι (εγώ αυτό καταλαβαίνω από το σχέδιο) ο Κοτσοβίλης δεν συμφωνεί, αλλά και ασπρόμαυρες φωτο εποχής στο Βιβλίο του Δαμιανίδη δείχνουν ότι οι ράντες σε μπρατσέρα (κάτω αντένες στην ουσία…) δεν πιάνουν στα άλμπουρα (με διχάλες).
    Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...
    Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο.
    Παρακαλώ δεν θέλω να φανεί ότι αμφισβητώ τα σχέδια, θα ήθελα όμως να μου διευκρινίσετε τα παραπάνω και να με παραπέμψετε στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.
    Ευχαριστώ πολύ.
    ΦίλεArthur αυτό που παρατήρησες στο καραβόσκαρο σχετικά με τα Βέντα ή τις Μπαλαντσίνες είναι ένα θέμα που αφορά καθαρά τον καπετάνιο και το βάρος της μπούμας του πικιού και του ιστίου.

    Για το Αγιουτάντε ή το μαντάρι της τσούντας του πικιού η σχέση των μακαράδων έχει να κάνει με τον τρόπο ισαρίσματος (κάποιο μηχανισμό βαρούλκου η απλά με μαραβίλιες
    είναι και πάλι θέμα βάρους
    Η στραλιέρα μπορεί να είναι ένα πανί που πολλές φορές μπορεί να καταλήγει και μέχρι το κατάστρωμα με ποδάρι στα ντουφέκια της πρύμνης .
    Στο παρών σχέδιο είναι το προτεινόμενο έχει και ακόμα τρία μικρότερα για διάφορες πλεύσεις με διαφορετική δύναμη.
    Τη στραλίερα πάντα την μαϊνάρουμε όταν πάμε να κάνουμε βόλτα και την ξανά ισάρουμε για να φέρουμε το ποδάρι «σκότα από την σταβέντο.
    Τα μπράτσα του τρίγκου είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι το οποίο είναι μονό, στην εικόνα δεν φαίνεται καθαρά . Όχι δεν λείπουν τα παταράτσα.
    Το πέραμα έχει αζύγιστη αρματωσιά μπρατσέρας. Δεν έχουν τσατάλες οι μπούμες.
    και δεν έχουν μπράτσα
    Όλα αυτά του βλέπουμε μόνο σε φωτογραφίες έχουν πολλές παραλλαγές οι οποίες έχουν να κάνουν με την περιοχή πχ. βάθος λιμανιού, ρηχό σκάφος μεγάλη οριζόντια ανάπτυξη ιστίων Μεγάλο βύθισμα ψιλά ιστία. Είναι απλά. Αν ταξιδέψεις με παραδοσιακά σκάφη τότε μπορείς να καταλάβεις καλύτερα επίσης όλα αυτά είναι φυσική και θα έλεγα απλή φυσική
    (Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο
    Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς στο παραπάνω.

    Αγαπητέ φίλε χαίρομαι ιδιαίτερα για την κουβέντα μας πάντα στη διάθεση σου θα προτιμούσα όμως αν τα λέμε από κοντά είναι δύσκολο να γράφω όλα αυτά. Ευχαρίστως να σε ξεναγήσω στο χώρο και να δεις από κοντά σε φυσικό μέγεθος την ιστιοφορία μπρατσέρας και κατά την διαδικασία του αρματώματος και στο ταξίδι.
    Αυτή είναι η βιβλιογραφία μου.
    Ευχαριστώ για την ευκαιρία.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Arthur
    Ίσος να εννοείς αυτό? Το μεγάλο πορτούζι στο μπάνιο είναι γιατί το γραντί έχει ματισιά και άν πλέξουμε μύωμα τότε επειδή η πλώρια αβαρία της ράντας είναι κοντύτερη από αυτή της πρύμνης τότε η τάση του μπάνιου είναι κατακόρυφη όποτε αναγκαστικά πλέκουμε πορτούζι (δύσκολο) μακριά ματισία ιστίου και πατρονάρισμα ενώ της σκότας είναι δυο πορτούζια για να πλεχτεί το μύωμα
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Arthurαυτό που παρατήρησες σχετικά με τον φλόκο το παρατηρώ και εγώ σε πολλά μοντέλα. Μόνο που είναι ανάποδα το πάνω μέρος δηλαδή καλύπτει την αντένα, ενώ η τσούντα της σκότας πρέπει να καλύπτει το ακολουθούμενο πανί. Πίεση υποπίεση.
    Για να πάρουμε βόλτα το παράγγελμα είναι μετάξι των άλλων Σόπρα φλόκο πως μπορεί να γίνει αυτό αν δεν έχει μπούμα ο (φλόκος) και δεν βοηθήσει το κατάρτι ή η αντένα από το πιο πρύμα πανί και αυτο ειναι οταν το σκαφοσ εχει σχετικα χαμιλη ταχιτητα οποτε θα εχουμε και καλοκαιρινη ιστιοφωρια.

    Καλη σου νυχτα
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας