Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 55

Θέμα: Οινούσσαι [Oinoussai, Belkis 1]

  1. #11
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Το βιβλίο Ιστορίες από το Πέραμα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον......αν και μικρό (ο Roi καταλαβαίνει τι εννοώ) το έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα μέχρι που πήγα στο γραφείο του Κυρίου Δόμβρου και μου το έδωσε ο ίδιος......που έμεινε έκπληκτος πάντως που είδε ένα νέο άνθρωπο (28 χρονών γαϊδούρη θα έλεγα εγώ ) να το αναζητά.......ενδεχωμένος με την πρώτη ευκαιρία να ξαναπεράσω από εκεί να κάνω μια συζύτηση μαζί του για τα περί ποσταλιών κλπ κλπ κλπ

    Συγγνώμη για το offtopic.......
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Οσες τεχνικες λεπτομερεις ή φωτογραφιες να εχει ενα θεμα μονο ιστοριες σαν την παραπανω το κανουν να ξεχωριζει. Ευχαριστουμε πολυ οσους συνεβαλαν στο να λαμπρυνει το θεμα αλλο ενα πλοιου.

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Το λέω με επιφύλαξη , αλλά έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο πλοίο χρησιμοποιήθηκε για μεταφορά υλικού αλλά και πολιτών κατά την εισβολή στην Κύπρο το 1974. Γνωρίζει καποιος περισσότερα?
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Φίλε Αντώνη τα "χνάρια" του ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα.
    Ωστόσο έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι που) οτι από το Αύγουστο του 1974 ως το 1976 το καράβι έκανε τη γραμμή Πειραιά-Λεμεσσό-Βυρηττό σε σχέση με τα γεγονότα της Κύπρου.

    Τώρα για το που αλλού ταξίδεψε... ο Δόμβρος αναφέρει στο βιβλίο του οτι πρόλαβε το τελευταίο 15ήμερο της σεζόν (του 1973) αλλά δεν αναφέρει σε ποιά γραμμή μπήκε.

    To 1975 o oδηγός που ανέβασε εδώ ο Αppia_1978 το δείχνει να κάνει Κόρινθο-Ανκώνα και Πάτρα-Πρίντεζι-Ανκώνα για κάποια Amoudi Lines. Αυτό βέβαια δεν "δένει" με την πληροφορία οτι ως το 1976 πήγαινε στην Κύπρο.

    Το 1976 φαίνεται να κάνει Ηγουμενίτσα-Πρίντεζι.
    Eνώ η φωτο που ανέβασε ο Αντώνης το τοποθετεί και στο Καστελόριζο.

    Το 1979 πουλήθηκε στην Αραβία όπου ταξίδεψε με διάφορα ονόματα: BELKIS I (79-90)- ALSHAHBA (90-92)- MENA (92) - AL-LOLOA (92-94) - BELKIS 1 (94), μέχρι που βυθίστηκε κατόπιν πυρκαγιάς στην Ερυθρά.

    Kαι μια φωτογραφία του (ίσως με λίγο καλύτερα χρώματα απ'ότι εμφανίζεται στο fakta) με ένα από τα ΙΣΘΜΙΑ/ΚΥΝΘΙΑ της ΕΛ.ΜΕΣ να προσφέρει ένα κοντράστ μοντέρνου-κλασσικού.

    Innous1.jpg
    πηγή, Photo: Yorgos Graikos.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Λοιπόν φίλε μου. Πρόσεξε την φωτογραφία που ανέβασες. Εχω την αίσθηση ότι στα πρόσωπα που φαίνονται στο πλοίο είναι απούσα η γυναικεία παρουσία, ενώ αυτοί οι πραγματικά λίγοι που φαίνονται δείχνουν ( η εμένα μου φαίνεται) όχι σαν επιβάτες του πλοίου της γραμμής αλλά σαν ....επίστρατοι! Ισως υπερβολικό, αλλά αν λάβω υπόψιν και την μάλλον υπερμεγέθη σημαία, η φωτό ρέπει να είναι απο εκείνη την ταραγμένη περίοδο.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σαν να έχεις δίκιο, ούτε φούστες φαίνονται, ούτε παιδιά.
    Η παρουσία του παλιού πλοίου της Ελ.Μες ίσως όμως τοποθετεί τη φωτο πριν τα γεγονότα του 74, μιας και το μεν ΙΣΘΜΙΑ διαλύθηκε το 3/74 (έχοντας όμως παροπλιστεί από το 1970) και το ΚΥΝΘΙΑ διαλύθηκε το 10/73.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Ειναι ξεκαθαρο οτι η φωτο ειναι την περιοδο της 7ετιας.Εαν δειτε στη φωτο διπλα στο ρολοι ειναι με μεγαλα γραμματα γραμενο κατι σαν <ζητω η 21 απριλιου>.Οποτε το σεναριο Α.Μολος αρχιζει να εχει βαση και επαγγελματικη φωτο κατι πρεπει να ηταν για να εβαλαν φωτογραφο.

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας με το πλοίο
    http://www.ert-archives.gr/V3/public...&act=mMainView

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Το πρώτο ξαδελφάκι του Σαντορίνη είναι ένα γλυκύτατο βαπόρι. Μετά τα απανωτά διαδικτυακά ριφιφί του Απόστολου προβλέπονται μεγάλες αϋπνίες απόψε.

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Οινούσσαι"

    Ένα ακόμα ντοκουμέντο με μεταφορά ανθρωπιστικής βοήθειας με το "Οινούσσαι".
    Εδώ τη βοήθεια τη στέλνει η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος και έχουν έρθει και μαθητές στο λιμάνι για την παράδοση της βοήθειας.

    http://www.ert-archives.gr/V3/public...&act=mMainView
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 15-11-2009 στις 23:23
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας