Σελίδα 4 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 1578

Θέμα: Ροδάνθη [Rodanthi - Virgo]

  1. #31
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Συμφωνω και επαυξανω,ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πολλοι απο εμας δεν ενδιαφερονται για το ποτε θα φτασουν στον προορισμο τους και τους ενδιαφερει μονο το ταξιδι,αλλα ειμαι επισης σιγουρος οτι ταυτοχρονα εχουμε το μικροβιο να χρονομετρουμε τους χρονους ταξιδιου μονο και μονο για να κανουμε τις συγκρισεις μας.Γι'αυτο λοιπον η ερωτηση συνεχιζει να ισχυει... Παντως απο οτι ειδα για τα τωρινα του δρομολογια θα κανει Πειραια-Παρο 6 ωρες (αναχωρηση 20:00 και αφιξη στην Παροικια 02:00) ενω θα φτανει Σαντορινη σε 11 ωρες και 40 λεπτα .(αφιξη στον Αθηνιο 07:40).Αν κανει για 95 μιλια 6 ωρες η ταχυτητα του θα ειναι καπου στους 15,8 κομβους...Ο καπτα Μακης αρνειται πισματικα να δωσει λιγη ταχυτητα παραπανω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 18-03-2008 στις 18:53 Αιτία: Προσθηκη τωρινων δρομολογιων του βαπ_

  2. #32
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Τοτε το Ροδανθη εκανε 5 ωρες και μερικα λεπτα ενω το Αριαδνη εκανε ακριβως 4μιση ωρες. Τωρα ομως το Ροδανθη ειμαι σιγουρος θα κανει 6 και μερικα λεπτα, εχει γερασει πια απο οτι παλια.....στο δρομο ομως καθε Τεταρτες και καθε Παρασκευες θα το περναει ανετα το Ιθακη αλλα δυστυχως οχι στην ιδια πορεια που κανουν τωρα τα BLUE STAR δηλαδη θελω να πω τα BLUE STAR πηγαινουν στην πορεια μεταξυ Κυθνου και Σεριφου, ενω το Ροδανθη θα πηγαινει μεσω Κεας και Κυθνου, δεν θα δουμε στην κοντρα που θα κανουν.....

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το κανονίζουμε αν θές αλλα δέν θα έχει νόημα με 10 κόμβους διαφορά!!!

  4. #34
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή ?

    Τι εννοεις "το κανονιζουμε"; δεν το καταλαβα καλα....

  5. #35
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από parianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα BLUE STAR πηγαινουν στην πορεια μεταξυ Κυθνου και Σεριφου, ενω το Ροδανθη θα πηγαινει μεσω Κεας και Κυθνου, δεν θα δουμε στην κοντρα που θα κανουν.....
    Αληθεια για ποιο λογο αυτο;Οσες φορες εχω κανει το δρομολογιο Πειραιας-Παρος ειτε με Blue Star ειτε με τα παλια βαπορια της Hellenic (Εξπρες Σαντορινη-Εξπρες Απολλων-Εξπρες Αθηνα-Εξπρες Αφροδιτη) εχουν περασει κατω απο την Κυθνο και οχι απο πανω.Γιατι το Ροδανθη θα πηγαινει απο πανω;

  6. #36
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Δεν ξερω για ποιο λογο το κανουν, παντως ειναι η τακτικη της εταιρειας (BLUE STAR) να πηγαινουν απο πανω εκτος Τριτης και Πεμπτης πηγαινουν απο κατω λογω Συρο..... και ακομη τα Highspeed και τα ταχυπλοα (Αιολος και speedrunner) οταν πηγαινουν Παρο περνανε απο πανω λογω μαλλον να γλιτωσουν γρηγορα το χρονο ή κοβουν το δρομο παρα απο κατω...ναι σωστα ειπες τα πλοια της HS πηγαιναν απο κατω, το ιδιο ισχυει και του Μακη αγουδημου αρα το Ροδανθη θα εξακολουθει να παει απο κατω και θα το μαθουμε απο αυριο στο ais απο που θα παει......

  7. #37
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Ξεκινησε τωρα το Ροδανθη για Παροναξια και τωρα μενει να δουμε απο το ais απο που θα πηγαινει Κεας-Κυθνου ή Κυθνου-Σεριφου.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας που ανοιξε και thread για το Ροδανθη να πω οτι αν και δεν εχω ταξιδεψει ποτε μαζι του ειναι ενα πλοιο που τουλαχιστον εξωτερικα μου αρεσει παρα πολυ.Ειναι απο τα λιγα Ιαπωνικα που μου αρεσουν τοσο πολυ και το θεωρω εξαιρετικα αρμονικο στο ματι.Εξωτερικα τουλαχιστον η μετασκευη του δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερη και ταιριαζει γαντι στις γραμμες του βαποριου.Σιγουρα μου αρεσει περισσοτερο απο το αδερφο Μυτηληνη.Τωρα οσον αφορα γενικο σχολιο το μονο που εχω να πω ειναι οτι μονο προσβολη προς το ιδιο το βαπορι μπορω να λαβω το γεγονος πως το ταξιδευουν με 16-16,5 κομβους οταν καποτε πηγαινε ΑΝΕΤΑ 20-21 υπηρεσιακη με 23 μεγιστη.Εδω στις 18/8/2007 στον Πειραια.

    Rodanthi_18_8_2007_Peiraias.JPG
    file moy sto rodanthi eimouna to 1990 γ' μηχανικος ειναι πολλη καλο πλοιο τωρα ειμαι στο μαρινα β'μηχανικος εση εισαι ναυτηκος?

  9. #39
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Οχι δεν ειμαι μηχανικος,φοιτητης ειμαι στο Πολυτεχνειο Κρητης.

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή ΡΟΔΑΝΘΗ

    Συμφωνώ με τον Μάκη οτι και το Ροδάνθη και το Μαρίνα ειναι πολυ καλά πλοία, το άσχημο ειναι οτι ειναι παραμελημένα.

Σελίδα 4 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας