Σελίδα 43 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 334142434445 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 421 έως 430 από 449

Θέμα: Εκπαίδευση - Πτυχιακές & άλλες Εργασίες

  1. #421

    Exclamation Ψάχνω Πληροφορίες για Bulk Carrier τύπου Handymax

    Φίλοι μου, ώντας φοιτητής Ναυτιλιακών σπουδών ένιωσα τη ανάγκη να απευθυνθώ σε αυτό το forum για κάποιες πληροφορίες που χρειάζομαι για να διεκπεραιώσω μια εργασία, ένα project πάνω στη Ναυτιλία. Για την ακρίβεια, στην εργασία αυτή, χρειάζομαι τις εξής πληροφορίες,


    • Πόσα μέλη (πλήρωμα) χρειάζεται ένα bulk carrier τύπου Handymax (με γερανούς) με DTW 37600, και βεβαίως εννοώ το συνολικό αριθμό πληρώματος (χρειάζομαι δηλαδή έναν αριθμό που θα είναι όλο το πλήρωμα, αξιωματούχοι και μη - τύπου λαδάδες, τζόβενα, ναύτες κ.λπ.) Άρα μιλάμε για Ολο το πλήρωμα που χρειάζεται.
    • Ποια είναι τα πιο φθηνά πληρώματα στον κόσμο και ποια τα πιο ακριβά.
    • Αν αυτό είναι δυνατό θα ήθελα τους μισθούς του πιο φθηνού πληρώματος αναλυτικά για κάθε θέση στο πλοίο.


    Βασικά, άμεσα ενδιαφέρομαι για τα δύο πρώτα, αλλά αν κάποιος μπορεί να μου πει και για το τελευταίο, θα το εκτιμήσω δεόντως.


    Σας ευχαριστώ,

    Μ. Μ.



    Πρωτοετής Φοιτητής τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών, Σχολή Επιστημών της Διοίκησης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Χιος)


  2. #422

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα!!!
    Όποιος χρειάζεται βοήθεια στην πτυχιακή του, ας μου στείλει πμ! :-)

    Καλές θάλασσες σε όλους!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marilenaki : 24-01-2013 στις 21:05

  3. #423
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Xania
    Μηνύματα
    8

    Unhappy Προταση για πτυχιακη

    Καλησπερα σας συναδελφοι!!ειμαι Δ εξαμηνο στην ΑΕΝ και πλησιαζει ο καιρος να παρουμε πτυχιακη, σκεφτομουν να προτεινω κατι σχετικα με ναυτιλια αλλα θεματα οπως: εγχειριδια ναυτιλιας, ιστορια της ναυτιλιας κλπ. εχουν ηδη περασει τον προηγουμενο χρονο...εχετε να μου προτεινετε τιποτα?σκεφτομουν κατι σαν πολικη ναυσιπλοϊα η αστρονομικη ναυσιπλοϊα..περιμενω εν αγωνιως τη γνωμη σας..

    Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

  4. #424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ypox8onios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας συναδελφοι!!ειμαι Δ εξαμηνο στην ΑΕΝ και πλησιαζει ο καιρος να παρουμε πτυχιακη, σκεφτομουν να προτεινω κατι σχετικα με ναυτιλια αλλα θεματα οπως: εγχειριδια ναυτιλιας, ιστορια της ναυτιλιας κλπ. εχουν ηδη περασει τον προηγουμενο χρονο...εχετε να μου προτεινετε τιποτα?σκεφτομουν κατι σαν πολικη ναυσιπλοϊα η αστρονομικη ναυσιπλοϊα..περιμενω εν αγωνιως τη γνωμη σας..

    Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.
    Αστρονομία και Ναυτιλία ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον! Εναλλακτικά, μπορείς να διαλέξεις θέματα σχετικά με ναυτικούς χάρτες, ναυτικά όργανα, κώδικες ΙΜΟ, τηλεπικοινωνίες GMDSS, που είναι και αυτά σχετικά με ναυτιλία! Καλή επιτυχία σε ό,τι και να διαλέξεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marilenaki : 28-02-2013 στις 08:51

  5. #425

    Προεπιλογή

    Καλησπερα συναδελφοι ξεκιναω να κανω την πτυχιακη μου και γω σιγα σιγα και το θεμα μου ειναι safety on sea. SOLAS convention. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω περα απο το βιβλιο του SOLAS απο που αλλου θα μπορουσα να αντλισω πληροφοριες και επισης επειδη σαν θεμα ειναι αρκετα γενικο λεω να το σπασω και σε διαφορους τιτλους/ενοτητες πχ. safety equipment, safety on navigation ... εχει κανενας να πρωτηνει καμια αλλη ιδεα?
    ευχαριστω εκ των προτερων

  6. #426

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captain badass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα συναδελφοι ξεκιναω να κανω την πτυχιακη μου και γω σιγα σιγα και το θεμα μου ειναι safety on sea. SOLAS convention. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω περα απο το βιβλιο του SOLAS απο που αλλου θα μπορουσα να αντλισω πληροφοριες και επισης επειδη σαν θεμα ειναι αρκετα γενικο λεω να το σπασω και σε διαφορους τιτλους/ενοτητες πχ. safety equipment, safety on navigation ... εχει κανενας να πρωτηνει καμια αλλη ιδεα?
    ευχαριστω εκ των προτερων
    Καλησπέρα και από μένα! Πολύ ωραίο το θέμα της πτυχιακής σου, και εξαιρετικά χρήσιμο για έναν ναυτικό που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του! Η SOLAS έχει διάφορα κεφάλαια, καθένα από τα οποία αναφέρεται σε διαφορετικά σημεία για safety. Ο διαχωρισμός που προτείνεις νομίζω πως είναι ο καταλληλότερος. Περαιτέρω, πληροφορίες μπορείς να βρεις και από τα πιστοποιητικά που προκύπτουν από τον Κανονισμό. Επίσης, θα σου πρότεινα να αναφερθείς και στον ΙΜΟ.

    Για οτιδήποτε εδώ είμαστε, μην διστάσεις!

    Καλή συνέχεια,
    Μαριλένα

  7. #427
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Καλό ειναι να πάρεις τα κεφάλαια όπως είναι χωρισμένα απο αυτήν και να αναφερθείς σχετικά για το καθένα

  8. #428
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captain badass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα συναδελφοι ξεκιναω να κανω την πτυχιακη μου και γω σιγα σιγα και το θεμα μου ειναι safety on sea. SOLAS convention. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω περα απο το βιβλιο του SOLAS απο που αλλου θα μπορουσα να αντλισω πληροφοριες και επισης επειδη σαν θεμα ειναι αρκετα γενικο λεω να το σπασω και σε διαφορους τιτλους/ενοτητες πχ. safety equipment, safety on navigation ... εχει κανενας να πρωτηνει καμια αλλη ιδεα?
    ευχαριστω εκ των προτερων
    Θα μπορούσες ίσως να προσπαθήσεις να βρεις στοιχεία για το κατα πόσο τελικά μειώθηκαν τα ατυχήματα μετά την από την SOLAS και τις διάφορες συμπληρώσεις της. Αυτό σαν τελευταίο καφάλαιο ίσως. Στην αρχή θα μπορούσες να βάλεις καποια ιστορικά στοιχεία για το πως οδηγηθηκαμε στην συμβαση. Π.χ. μεγάλα ναυτικά ατυχήματα. Επίσης αν θες μπορείς να δώσεις περισότερη έμφαση σε κείνα τα σημεία της σύμβασης που έχουν έχουν να κάνουν με την καθημερινή δουλειά πάνω στο πλοίο και λιγότερο σε όσα έχουν να κάνουν με τις κατασκευαστικές προδιαγραφές. Τέλος μην ξεχάσεις να κάνεις και κάποιες προτάσεις για βελτίωση. Αν προλάβεις και τα κάνεις όλα αυτά, νομίζω η πτυχιακή σου θα είναι αρκετά επαρκής. Καλή επιτυχία και ό,τι χρειαστείς τα ξαναλέμε.

  9. #429
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή Ακτοπλοϊκές Λαϊκής Βάσης - Cooperative Shipping Companies


    Ακτοπλοϊκές Λαϊκής Βάσης - Cooperative Shipping Companies


    Αποτέλεσε μια μεγάλη πρωτοπορία για την εποχή, τόσο νομική όσο και επιχειρηματική και σηματοδότησε την δραματική εξέλιξη των μεταφορών στην χώρα μας.

    Χρειάζομαι κάποια στοιχειά για πανεπιστημιακή εργασία όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος.

  10. #430
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Είχα σκοπό να ανεβάσω συνεντεύξεις άρθρα και βίντεο αλλά δεν πειράζει.
    Αρχικά ξέρω ότι πρώτη εταιρεία ήταν η ΑΝΕΚ (γιατί όμως δεν ήταν τελικά για όλη την Κρήτη και ήταν μόνο για τα Χανιά είχαν θέματα τοπικιστικά?)

    Χωρίς χρονολογική σειρά:
    ΜINOAN LINES, ΝΕΛ LINES, ΔΑΝΕ SEA LINES, Α.Ν.Τ.Ε.Σ.Ι., ΛΑΝΕ SEA LINES, CRETAN FERRIES, ΑΝΕ.ΣΥΜΗΣ, ΑΝΕ. ΘΑΣΟΥ, ΑΝΕ. ΚΑΛΥΜΝΟΥ, ANEZ, ANMEZ, SKYROS SHIPPING CO, CREATAN LINES, η εταιρεία της Νάξου πως λεγόταν?

    Έχω αμφιβολία για τις:
    ΠΕΙΡΑΙΚΗ Α.Ν.Ε. (πολυμετοχική)
    EPIRUS LINES πλοίο Πύρος
    SAOS FERRIES
    ΑΝΕΔΥΚ
    ΑΝΕΝ
    Ν.Ε. ΧΙΟΥ
    ΑΝΕ. Ρεθύμνου (2009)

    Αν έχω ξεχάσει κάποια ή έχω κάνει λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

    Επίσης να ρωτήσω αν υπήρχε στα φορτηγά πολυμετοχική-συνεταιριστική ή σε άλλο τομέα της ναυτιλίας?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 20-05-2014 στις 22:25

Σελίδα 43 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 334142434445 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας