Σελίδα 44 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3442434445 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 431 έως 440 από 449

Θέμα: Εκπαίδευση - Πτυχιακές & άλλες Εργασίες

  1. #431
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ξέρω ότι πρώτη εταιρεία ήταν η ΑΝΕΚ (γιατί όμως δεν ήταν τελικά για όλη την Κρήτη και ήταν μόνο για τα Χανιά είχαν θέματα τοπικιστικά?)

    Χωρίς χρονολογική σειρά:
    ΜINOAN LINES, ΝΕΛ LINES, ΔΑΝΕ SEA LINES, Α.Ν.Τ.Ε.Σ.Ι., ΛΑΝΕ SEA LINES, CRETAN FERRIES, ΑΝΕ.ΣΥΜΗΣ, ΑΝΕ. ΘΑΣΟΥ, ΑΝΕ. ΚΑΛΥΜΝΟΥ, ANEZ, ANMEZ, SKYROS SHIPPING CO, CREATAN LINES, η εταιρεία της Νάξου πως λεγόταν?

    Έχω αμφιβολία για τις:
    ΠΕΙΡΑΙΚΗ Α.Ν.Ε. (πολυμετοχική)
    EPIRUS LINES πλοίο Πύρος
    SAOS FERRIES
    ΑΝΕΔΥΚ
    ΑΝΕΝ
    Ν.Ε. ΧΙΟΥ
    ΑΝΕ. Ρεθύμνου (2009)



    Επίσης να ρωτήσω αν υπήρχε στα φορτηγά πολυμετοχική-συνεταιριστική ή σε άλλο τομέα της ναυτιλίας?
    H ΑΝΕΚ ιδρύθηκε στα Χανιά διότι αυτά επλήγησαν κυρίως από το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ κ από ό,τι βλέπεις εξυπηρετεί κ το Ηράκλειο αν κ ακολούθησαν οι Μινωικές.
    CRETAN FERRIES ήταν το brand name της ΡΕ.ΝΑ.ΤΟΥΡ. (Ρεθυμνιακή Ναυτιλιακή Τουριστική).
    Η ΑΝΜΕΖ ιδρύθηκε από τους φορτηγατζήδες της Ζακύνθου. ΑΝΕ ΝΑΞΟΥ ήταν η εταιρεία της Νάξου.
    Στην ΠΕΙΡΑΪΚΗ μετείχαν εφοπλιστές.ΕRIRUS,ANENΔΥΚ (ΝοτιοΔυτικής Κρήτης),ΝΕ ΧΙΟΥ,ΡΕΘΥΜΝΟΥ λαϊκής βάσης.SAOS FERRIES ήταν αλλά ξέρεις ότι είναι ο Μανούσης ουσιαστικά.
    Σε άλλο τομέα της ναυτιλίας το είδος αυτό δεν δούλεψε.
    Στις εταιρείες που λόγω των χρεών τους στην ΕΤΒΑ υπήχθησαν στην αλήστου μνήμης "Ελληνική Ακτοπλοϊα" έγινε ό,τι γίνεται στο Δημόσιο. Κυριάρχησε ο άκρατος κομματισμός.

    Στις περισσότερες από τις εταιρείες,ιδιαίτερα στις μικρές,το εγχείρημα δεν μπορούμε να πούμε ότι ήταν επιτυχημένο κ αυτό φαίνεται από το ποιές κ πως επιβίωσαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 21-05-2014 στις 08:42

  2. #432
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Βίκτωρα θα σας κουράσω με της ερωτήσεις γιατί οι πηγές έξω είναι ελάχιστες και διάσπαρτες.

  3. #433

    Προεπιλογή βοηθεια

    Καλησπέρα καλώς σας βρίσκω..Είμαι νέος εδώ και το χειρότερο από όλα είναι ότι δεν έχω ιδέα από καράβια.. λοιπόν ας μπω στο ψητό,σπουδάζω μηχ.μηχανικός και έχω πάρει μια απόφαση να κάνω μια εργασία πάνω στα φορτηγά πλοία (κοντέινεραδικα ή δεξαμενόπλοια)..θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει που μπορώ να βρώ μαζεμένες πληροφορίες για ένα τέτοιο οποιοδήποτε πλοίο...πχ κατασκευαστής,μέτρα,μηχανές,μηχανολογικα σχέδια εσωτερικών και εξωτερικών χώρων,νέες τεχνολογίες κλπ...
    Υ.Γ θα προτιμούσα οι πληροφορίες να είναι από ένα μεγάλο πλοίο 400 μέτρων για παράδειγμα....Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα...

  4. #434

    Smile

    Αν δεν κάνω λάθος , 1-2 υπάρχουν τέτοια

  5. #435

    Προεπιλογή

    Σε εμενα απάντησες φίλε μου;μπορείς να μου βάλεις τα λινκς σε παρακαλώ;ευχαριστώ

  6. #436

    Προεπιλογή

    Καλησπερα συναδελφοι. Η ερωτηση μου απευθηνεται κυριως σε ναυπηγους μηχανικους η σε οποιον γνωριζει που μπορω να βρω μελετες απο συστηματα προωσης σκαφων(ταχυπλοων θαλαμηγων) η ακομα και πλοιων η οτιδηποτε που να εχει σχεση. Θελω να ξεκινησω την πτυχιακη μου πανω στο θεμα (συγκεκριμενα θελω να μελετησω το συστημα προωσης μαζι με την μελετη του μηχανοστασιου του wally 118. To παραπανω σκαφος εχει συνδιασμο 3 gas turbines που οδηγουν τα αντιστοιχα water jets και 2 μικρων diesel.)
    Μετα απο πολυ ψαξιμο δεν εχω βρει τις απαραιτητες τεχνικες λεπτομεριες και φανταζομαι πως αμα στειλω email στην wally δεν θα μου τις δωσει ποσο μαλλον ολοκληρη τη μελετη.
    Υπαρχουν καπου προτυπες μελετες για συνδιασμο gas turbines-water jets με diesel? Καποια σχετικη βιβλιογραφια εστω...
    Ευχαρισστω εκ των προτερων

  7. #437

    Προεπιλογή Έρευνα Ικανοποίησης Καταναλωτών της Blue Star Ferries

    Το παρακάτω ερωτηματολόγιο είναι εμπιστευτικό και ανώνυμο και τα στοιχεία όπου θα συλλεχθούν θα είναι για ακαδημαϊκό και μόνο σκοπό. Είναι για την πτυχιακή μου εργασία και χρειάζομαι τη βοήθεια σας για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου.Η συμμετοχή σας είναι πολύ σημαντική! Σας παρακαλώ να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις!
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας!

    Παρακαλώ να απαντήσετε όσοι έχετε ταξιδέψει έστω και μια φορά με την Blue Star Ferries.

    https://docs.google.com/forms/d/1zXF...QIv8I/viewform
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iola : 20-01-2015 στις 15:27

  8. #438
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Kαλώς ήρθες στη παρέα μας iola!

    Ενδιαφέρον το ερωτηματολόγιο, αφορά μεγάλη ναυτιλιακή εταιρεία της ακτοπλοίας και πιστεύω οτι θα έχεις καλά αποτελέσματα.

  9. #439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SteliosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλώς ήρθες στη παρέα μας iola!

    Ενδιαφέρον το ερωτηματολόγιο, αφορά μεγάλη ναυτιλιακή εταιρεία της ακτοπλοίας και πιστεύω οτι θα έχεις καλά αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

  10. #440

    Προεπιλογή

    [QUOTE=SteliosK;545697]Kαλώς ήρθες στη παρέα μας iola!

    Ενδιαφέρον το ερωτηματολόγιο, αφορά μεγάλη ναυτιλιακή εταιρεία της ακτοπλοίας και πιστεύω οτι θα έχεις καλά αποτελέσματα.[/Q

    Κύριε Στέλιο θα μπορούσε να μπει η δημοσίευση ως θέμα για να μπορώ να βλέπω τις εμφανίσεις αυτής της δημοσίευσης; Ή μήπως δεν το βλέπω εγώ.

Σελίδα 44 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3442434445 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας