Σελίδα 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 192728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 281 έως 290 από 326

Θέμα: Ιπτάμενα Δελφίνια της HSW [HSW Flying Dolphins]

  1. #281
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    flying in a blue dream...
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 147773Δεν ήξερα που να την ανεβάσω κ επέλεξα εδώ αφού η Ceres ήταν πρόγονος της ΗSW. Aν νομίζουν οι mods ας την πάνε αλλού. Τα fd είναι απρόσωπα κατασκευάσματα αλλά το ενδιαφέρον εδώ είναι τι φαίνεται στο βάθος.
    Με στεναχωρει που καποιος,τα γραφομενα και οι γνωσεις του οποιου μου ειναι το λιγοτερο σεβαστες και σε παρα πολλες περιπτωσεις χρησιμες,αποκαλει ενα απο τα πλεον χρησιμα εργαλεια της ελληνικης τουριστικης βιομηχανιας,καθως και προσωπικο μου κολλημα/λατρεια απροσωπα κατασκευασματα... Βεβαια,ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του και να την εκφραζει!
    Απο την αλλη ο πλουτος του αρχειου σας,κ.Χιωτη ειναι τετοιος που,αφ'ενος καθε φορα θα μας εντυπωσιαζει,αφ'εταιρου στην προκειμενη περιπτωση,θα με κανει να υποκριθω πως δεν το διαβασα αυτο το σχολιο.Με τα χρωματα του Λιβανου ηταν σκετα κουκλια τα δελφινια! Ευχαριστω γι'αυτον τον μικρο θησαυρο που μας χαρισατε!

  2. #282
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fredy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με στεναχωρει που καποιος,τα γραφομενα και οι γνωσεις του οποιου μου ειναι το λιγοτερο σεβαστες και σε παρα πολλες περιπτωσεις χρησιμες,αποκαλει ενα απο τα πλεον χρησιμα εργαλεια της ελληνικης τουριστικης βιομηχανιας,καθως και προσωπικο μου κολλημα/λατρεια απροσωπα κατασκευασματα... Βεβαια,ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του και να την εκφραζει!
    Απο την αλλη ο πλουτος του αρχειου σας,κ.Χιωτη ειναι τετοιος που,αφ'ενος καθε φορα θα μας εντυπωσιαζει,αφ'εταιρου στην προκειμενη περιπτωση,θα με κανει να υποκριθω πως δεν το διαβασα αυτο το σχολιο.Με τα χρωματα του Λιβανου ηταν σκετα κουκλια τα δελφινια! Ευχαριστω γι'αυτον τον μικρο θησαυρο που μας χαρισατε!
    Eυχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια. Φυσικά δεν αγνοώ την προσφορά τους στον τουρισμό της χώρας κ την εύστοχη ενέργεια του πατριώτη μου Γιώργου Λιβανού ο οποίος τα πρωτοέφερε. Ασφαλώς γούστα είναι αυτά αλλά νομίζω η πλειοψηφία των φίλων εδώ αρέσκεται στα συμβατικά πλοία παλιά ή καινούργια. Προσωπικά οποιουδήποτε τύπου ταχύπλοο το θεωρώ κάτι σαν λεωφορείο ή αεροπλάνο κ τα χρησιμοποιώ είτε γιατί τυχαίνει να βιάζομαι είτε γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Διαφορετικά θα πάρω το συμβατικό που μπορεί να είναι αργό αλλά έχει τις περατζάδες του κ θα πάρω τον καθαρό μου αέρα.
    .

  3. #283
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    flying in a blue dream...
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια. Φυσικά δεν αγνοώ την προσφορά τους στον τουρισμό της χώρας κ την εύστοχη ενέργεια του πατριώτη μου Γιώργου Λιβανού ο οποίος τα πρωτοέφερε. Ασφαλώς γούστα είναι αυτά αλλά νομίζω η πλειοψηφία των φίλων εδώ αρέσκεται στα συμβατικά πλοία παλιά ή καινούργια. Προσωπικά οποιουδήποτε τύπου ταχύπλοο το θεωρώ κάτι σαν λεωφορείο ή αεροπλάνο κ τα χρησιμοποιώ είτε γιατί τυχαίνει να βιάζομαι είτε γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Διαφορετικά θα πάρω το συμβατικό που μπορεί να είναι αργό αλλά έχει τις περατζάδες του κ θα πάρω τον καθαρό μου αέρα.
    .
    Ο ελληνικος που σε εβαζε ο πατερας σου να του παρεις και σε εκαιγε σε εκεινο το ασπρο μπλε ποτηρι,οι καραμελες που επερνες σαν παιδι απο το καλαθακι διπλα στο μπαρ,το πρυμνιο μπαλκονι που ηθελες δεν ηθελες ακουγες τις κουβεντες των μεγαλυτερων,η στιγμη που αρχιζει να σηκωνεται πανω απο τα κυματα,ολες εικονες μιας παιδικης ηλικιας που εχει περασει αλλα δεν εχει ξεχαστει.Αυτες ειναι που κανουν για εμενα τα ιπταμενα ενα ξεχωριστο "ταχυπλοο" (που μονο τετοιο δεν ηταν στα ματια μου)...Υποκειμενικα επιχειρηματα,δεν λεω...

  4. Προεπιλογή

    Πανέμορφη όντως η φωτογραφία όπως και η εικονιζόμενη κομέτα!

  5. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fredy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ελληνικος που σε εβαζε ο πατερας σου να του παρεις και σε εκαιγε σε εκεινο το ασπρο μπλε ποτηρι,οι καραμελες που επερνες σαν παιδι απο το καλαθακι διπλα στο μπαρ,το πρυμνιο μπαλκονι που ηθελες δεν ηθελες ακουγες τις κουβεντες των μεγαλυτερων,η στιγμη που αρχιζει να σηκωνεται πανω απο τα κυματα,ολες εικονες μιας παιδικης ηλικιας που εχει περασει αλλα δεν εχει ξεχαστει.Αυτες ειναι που κανουν για εμενα τα ιπταμενα ενα ξεχωριστο "ταχυπλοο" (που μονο τετοιο δεν ηταν στα ματια μου)...Υποκειμενικα επιχειρηματα,δεν λεω...
    Πρόσθεσε και τον ήχο των μηχανών τους!!

  6. #286
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Flying Dolphin XVII Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσθεσε και τον ήχο των μηχανών τους!!
    Και οποις θυμαται τις αθορυβες ρωσικες και τις μετεπειτα επι HSW MTU...

  7. #287

    Προεπιλογή

    Οι μηχανές άλλαξαν από ρώσικες σε MTU όταν ακόμη ανήκαν στη Ceres κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 1980.

    Δεν ξέρω αν έγινε σταδιακά ή σε όλα μαζί. Από τις ρώσικες μηχανές θυμάμαι ότι έβγαζαν αρκετό ντούσαν στις χαμηλές στροφές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 14-08-2013 στις 00:26

  8. #288
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    1.558

    Προεπιλογή

    Από την παραλία Μοναστήρι του Πόρου την προηγούμενη Παρασκευή... P1040388.JPG

  9. Προεπιλογή

    Μια ενδιαφέρουσα είδηση αν και δεν ξέρω πόσο μας αφορα..
    http://rbth.ru/science_and_tech/2013...ing_28809.html
    http://www.newsnow.gr/article/486071...aeroplana.html

  10. #290
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Τα ιπταμενα - τουλαχιστον τα δικα μας - σημειωτεον εχουν και πολυ καλη καταναλωση σε σχεση με τη ταχυτητα. Τωρα βεβαια αυτο με παραπεμπει στα Flying Dolphin XXXII-III που αυτα, κατεβαζαν περισσοτερο MGO.
    Επισης στο ελληνικο αρθρο ας επερναν ενα κουμπιουτερακι και να εκαναν 60μιλια x 1,852χλω = 111,12χλω. Και αν δεν ξεραν, ας googlαραν...

Σελίδα 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 192728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας