Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 47

Θέμα: Σητεία [Stafford, Voyager, Monaco, Sitia, Island Breeze, Tropic Star, Ατλαντίς]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tzavaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χαίρομαι... Ζει ο πατερας σας; Θα ήθελα να μου πείτε το όνομα του. Έχετε ιστορίες, φωτογραφίες ή το οτιδήποτε από το πλοίο, εκείνης της εποχής; Ως voyager εννοώ.
    BEBAIA ZEI .MIA XARA EINAI .ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ
    ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΑ΄/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarantisg7 : 07-02-2018 στις 23:30

  2. #32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ωραία βαπόρια έχεις κάνει mastromarino !
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ /

  3. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sarantisg7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    BEBAIA ZEI .MIA XARA EINAI .ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ
    ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΑ΄/
    Θα ήταν πολύτιμο για μένα να μου μεταφέρετε τυχόν ιστορίες που θυμάται άπατο voyager ή απ΄τον πατέρα μου (Φανης Τζαβάρας) ή κάποια φωτογραφία εάν βρεθεί...

  4. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastromarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, με έκανες και θυμήθηκα και αυτή την εμπειρία μου μ' αυτό το βαπόρι.
    Δούλεψα μέσα σαν Σητεία από 9/6/89 μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους, σαν Γ΄Μηχανικός.
    Κάναμε ταξίδια από Πειραιά - Μήλο - Σαντορίνη - Αγ. Νικόλαο - Σητεία, δύο φορές την εβδομάδα και κάθε Παρασκευή το ταξίδι συνεχιζόταν και πέρα από την Σητεία για Κάσο - Κάρπαθο - Ρόδο.
    Το βαπόρι ξεκίνησε αυτά τα δρομολόγια μετά από επισκευή στα Ναυπηγεία της Χαλκίδας.
    Στο τέλος της περιόδου αυτής ξαναγύρισε στην Χαλκίδα για να ξεκινήσει η μετασκευή σε κρουαζιερόπλοιο. Η μετασκευή τελείωσε περίπου Ιούνιο του 1990. Αμέσως μετά ξεκίνησε ημερήσιες κρουαζιέρες στην Αμερική σαν Tropic Star.
    Το πλοίο όταν αγοράστηκε από τον Λελάκη είχε πολλά προβλήματα στις κύριες μηχανές και στις ηλεκτρομηχανές. Είχε αρχικά τέσσερεις Κύριες Μηχανές ΜΑΝ V 16 και τρεις ηλεκτρομηχανές επίσης ΜΑΝ.
    Αρχικά άλλαξε τις ηλεκτρομηχανές με τρεις "STORK" μεταχειρισμένες που βρήκες σε κάποιο παλιό βαπόρι παροπλισμένο στο Πέραμα.
    Αργότερα το 1987 - 88 αντικατέστησε και τις κύριες μηχανές με τέσσερεις καινούργιες WARTCHILLA 6L R32.
    Στην μετασκευή λόγω αύξησης των ηλεκτρικών φορτίων με τοποθέτηση νέων μονάδων chiller και κλιματισμού (όλο το γκαράζ έγινε καμπίνες), αναγκαστικά τοποθετήθηκαν δύο νέες επιπλέον ηλεκτρομηχανές CATERPILAR.
    Από εκεί και πέρα έχασα τα ίχνη, το μόνο που άκουσα πολύ αργότερα ήταν ότι σαν ΑTLANTIS ενώ έκανε μονοήμερες κρουαζιέρες από Σαντορίνη για Ηράκλειο με κάποια management εταιρεία (περίπου 1996 -7), είχε γίνει ένα ατύχημα. Για κάποιο λόγο ενεργοποιήθηκαν κάποιες φιάλες CO2 και το αέριο διαρέευσε μέσα σε καμπίνα με αποτέλεσμα να έχουμε έναν νεκρό. (Μάλλον πλήρωμα).
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΗΛΕΚΤΟΛΟΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΑΜΙ.ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΣΑΝ Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΗ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΧ/ΣΙΟ . Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΗΤΑΝ Ο ΣΙΓΑΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΙ Β ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ο ΓΑΒΑΛΑΣ.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sarantisg7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    BEBAIA ZEI .MIA XARA EINAI .ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ
    ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΑ΄/
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΑΜΙ .ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΙΟΣ Η Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ΤΖΑΒΑΡΑ.ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΧΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tzavaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ήταν όταν το είχε ο πατέρας μου (1984-1987) ιδιοκτήτης της Cross Med, που το' κανε από βουτυράδικο, κρουαζιερόπλοιο. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες τού ως Voyager, να επικοινωνήσει.
    ΑΛΗΣΠΕΡΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΑΠΟ VOYAGER ΜΑΧΡΙ TROPIC STAR Κ ΣΤΟ ΜΙΑΜΙ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΤΕ .Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΜΑΝΘΟΣ Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ,ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ ,ΣΙΓΑΛΑΣ Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ,ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗΣ Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ,ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΤΕ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ Κ ΛΕΛΑΚΗ ΤΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ...

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sarantisg7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΛΗΣΠΕΡΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΑΠΟ VOYAGER ΜΑΧΡΙ TROPIC STAR Κ ΣΤΟ ΜΙΑΜΙ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΤΕ .Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΠΑΣΑΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΜΑΝΘΟΣ Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ,ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ ,ΣΙΓΑΛΑΣ Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ,ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗΣ Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ,ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΤΕ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ Κ ΛΕΛΑΚΗ ΤΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sarantisg7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΑΜΙ .ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΙΟΣ Η Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ΤΖΑΒΑΡΑ.ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΧΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.
    Εγώ είμαι ο γιος του Φανη του Τζαβάρα και έχουμε το ίδιο όνομα. Έχεις facebook ή κάποιο mail να τα πουμε καλύτερα με τον πατέρα σου;

  8. #38

    Προεπιλογή

    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ EMAIL H FACEBOOK ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΕΤΕ 6945550873
    ΕΓΩ ΕΧΩ FACEBOOK ΕΙΝΑΙ SARANTIS PAPASARIS KAI ΕΜΑΙΛ [email protected]
    θΑ ΧΑΡΕΙ ΠΟΛΛΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 11-02-2018 στις 09:05

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Με αυτά και με εκείνα ήρθε το θέμα στην επιφάνεια (ψηλά) και ορίστε μια φωτογραφία του Ατλαντίς από το «μπαούλο».
    Μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, του 2003…
    atla18.jpg

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά και με εκείνα ήρθε το θέμα στην επιφάνεια (ψηλά) και ορίστε μια φωτογραφία του Ατλαντίς από το «μπαούλο».
    Μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, του 2003…
    atla18.jpg
    ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ .ΟΜΟΡΦΟ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ .

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας