Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 181

Θέμα: Salamis Glory [Anna Nery, Constellation, Morning Star, Regent Spirit]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    οχι δεν υπηρχε αλλο πριν .

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή Salamis Glory.

    Παρέα με το Ivory στην Τήνο.....
    Τ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 07-07-2008 στις 11:39

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή To "Salamis Glory" στη Ρόδο

    Το ωραιότερο, κατά τη γνώμη μου, κρουαζιερόπλοιο που συνάντησα στη Ρόδο. Είναι το μόνο που θυμίζει πλέον την αίγλη μιας εποχής που φαίνεται πλέον να είναι πολύ κοντά στο λυκόφως της.
    Το '94 έπιαναν στη Ρόδο πλοία που ήταν πραγματικά-ποιήματα. Πλοία όπως αυτά της Ηπειρωτικής, του Κιοσέογλου, υπέροχα ιταλικά κρουαζιερόπλοια και τόσα άλλα ακόμα.
    Σήμερα είναι μόνο δυο-τρία που απόμειναν από αυτήν την εποχή.
    Και, βέβαια, τα μεγέθη των πλοίων είναι πλέον πολύ πολύ μεγαλύτερα, οπότε και η αισθητική αρχίζει να υποβαθμίζεται.

    Εδώ το περίφημο "Salamis Glory" φωτογραφημένο στη Ρόδο το Σάββατο 12 Ιουλίου 2008.
    Στον Μαστροκώστα και σε όσους αγαπούν τα παλιά αυτά σκαριά.

    Υ.Γ. Ο τίτλος του ασχημότερου πλοίου που είδα στη Ρόδο πηγαίνει στο κρουαζερόπλοιο της Costa, το "Costa Fortuna".

    Το Salamis Glory στη Ρόδο ΙΙ.jpg

    Το Salamis Glory στη Ρόδο.jpg

    Η πλώρη.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 16-07-2008 στις 14:22

  4. #24
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Αυτό μάλιστα.Ωραίες οι φωτο σου Roi Baudoin πραγματικά διαχρονικό σκαρί.
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ωραιότερο, κατά τη γνώμη μου, κρουαζιερόπλοιο που συνάντησα στη Ρόδο. Είναι το μόνο που θυμίζει πλέον την αίγλη μιας εποχής που φαίνεται πλέον να είναι πολύ κοντά στο λυκόφως της.
    Το '94 έπιαναν στη Ρόδο πλοία που ήταν πραγματικά-ποιήματα. Πλοία όπως αυτά της Ηπειρωτικής, του Κιοσέογλου, υπέροχα ιταλικά κρουαζιερόπλοια και τόσα άλλα ακόμα.
    Σήμερα είναι μόνο δυο-τρία που απόμειναν από αυτήν την εποχή.
    Και, βέβαια, τα μεγέθη των πλοίων είναι πλέον πολύ πολύ μεγαλύτερα, οπότε και η αισθητική αρχίζει να υποβαθμίζεται.

    Εδώ το περίφημο "Salamis Glory" φωτογραφημένο στη Ρόδο το Σάββατο 12 Ιουλίου 2008.
    Στον Μαστροκώστα και σε όσους αγαπούν τα παλιά αυτά σκαριά.

    Υ.Γ. Ο τίτλος του ασχημότερου πλοίου που είδα στη Ρόδο πηγαίνει στο κρουαζερόπλοιο της Costa, το "Costa Fortuna".

    Το Salamis Glory στη Ρόδο ΙΙ.jpg

    Το Salamis Glory στη Ρόδο.jpg

    Η πλώρη.jpg
    Φίλε Roi , να σ’ ευχαριστήσω για την φωτογραφεία , και τις αναμνήσεις που μου ξυπνάς .Στο βαπόρι αυτό έκανα δυο χρόνια ,και ταξιδεύσαμε μαζί, και ανατολικά ..... , Haifa, Portsaid, Puget Colombo, Port Kelang , Singapore, , κτλ, αλλά και δυτικά. .. Napoli, Livorno, Civitavecchia, Nice, Barcelona, Ibiza, Tunis, Madera, Jamaica (Montego Bay, port Antonio), Boner, Aruba, Curacao και πολλά άλλα που τώρα μου διαφεύγουν. Βλέπω το προπελακι στην πλώρη και θυμάμαι την δουλειά που είχα ρίξει κατά την τοποθέτηση του . Στο πλωριό άλμπουρο την σφυρικτρα που με ταλαιπώρησε να περάσω μια επιθεώρηση Lloyds. Πόσα και πόσα πράγματα μου έρχονται στο μυαλό μου κάθε φορά που το βλέπω .Πόσα πράγματα έκανα μέσα σε αυτό τόσα χρόνια .Πόσους καλούς, και αξιόλογους φίλους γνωρισα εκεί μέσα .
    Να σαι καλά, και πάλι ευχαριστώ που μου τα θύμησες !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 17-07-2008 στις 08:00

  6. #26
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Σ' ευχαριστούμε πολύ

    Εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να σε ευχαριστήσουμε για όλα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας.
    Να είσαι καλά και καλή συνέχεια ....

    Salamis Glory (Ρόδος).jpg

  7. #27
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Μετά το φίλο Roi να προσθέσω και εγώ τις δικές μου φώτο του κρουαζιερόπλοιου salamis glory, όχι όμως από το λιμάνι της Ρόδου, αλλά από το μικρό και γραφικό λιμάνι της Σύμης όπου το συνάντησα σήμερα... Αφιερωμένες σε όλα τα μέλη....
    Στην τελευταία φώτο φαίνεται ένα φουγάρο του πλοίου, ποιός ο ρόλος του εκεί???
    DSCN0533.jpg
    DSCN0530.jpg
    DSCN0528.jpg
    DSCN0526.jpg
    DSCN0532.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 12-08-2008 στις 21:59
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΟΥ mike rodos από την ωραία Σύμη.ΜΠΡΑΒΟ.

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Ωραίες εικόνες από τη Σύμη! Ο mastrokostas μας έχει έτοιμη την απάντηση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 01-04-2009 στις 14:47 Αιτία: Διόρθωση συνδέσμου (link)
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  10. #30

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους (polykas, Roi Baudoin, mike rodos, mastrokostas κ.α.) για τις τόσο όμορφες φωτογραφίες που μοιραστήκατε μαζί μας... φωτογραφίες που μου ξύπνησαν τόσες αναμνήσεις απο την παιδική μου ηλικία! Να 'στε καλά!

    Τελικά το πλοίο αυτό είναι ένα απο τα λίγα (ίσως το μόνο) κρουαζιερόπλοια απο την χρυσή εποχή της Ελληνικής Κρουαζιέρας (δεκαετία 80) που ταξιδεύει ακόμα στις ελληνικές θάλασσες! Εδώ και 27 χρόνια (εξαιρόντας βέβαια την εποχή Λελάκη)!

    Μακάρι να το βλέπουμε και να το χαιρόμαστε άλλα τοσα!!!

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας