Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 34

Θέμα: Πτερύγια ευσταθείας (Stabilizers)

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Τι δεν είναι έτσι από αυτά που είπα βρε Βαγγέλη? Τα stabilizer σε μεγάλο κυματισμό αν είσαι μικρό βαπόρι , δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα .είναι χρήσιμα μόνο στο rolling του βαποριού και είναι αποτελεσματικά από τα δώδεκα μίλια ταχύτητα και επάνω Δεν έχω ακούσει όσα χρόνια ταξίδευα ότι κάποιο φορτηγό , γκαζάδικο , bulk carrier , να έχει stabilizer . Ίσως κάποια καινούργια containers . Ποια βαπόρια βούλιαξαν από την μη χρησιμοποιήσει των stabilizes? Ποιος είπε ότι η βασική χρήση είναι στα εμπορικά πλοία ?Το αντίθετο μάλιστα ......Κρουαζιερόπλοια ,ferry boat , ro-ro,κάποια mega yatch και κάποια πλοία ειδικών φορτίων! Ποιο εμπορικό με τα καύσιμα στα ύψη και 15 μίλια δρόμο θα χρησιμοποιούσε ποτέ stabilizers ?
    Θα ήθελα από κάποιον συνάδελφο ναυτικό που έχει κάνει με φορτηγά και είχαν stabilizer , να μας πει την εμπειρία του .Θα εχει πραγματικά ενδιαφέρον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 18-01-2009 στις 14:08

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν είναι έτσι από αυτά που είπα βρε Βαγγέλη? Τα stabilizer σε μεγάλο κυματισμό αν είσαι μικρό βαπόρι , δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα .είναι χρήσιμα μόνο στο rolling του βαποριού και είναι αποτελεσματικά από τα δώδεκα μίλια ταχύτητα και επάνω Δεν έχω ακούσει όσα χρόνια ταξίδευα ότι κάποιο φορτηγό , γκαζάδικο , bulk carrier , να έχει stabilizer . Ίσως κάποια καινούργια containers . Ποια βαπόρια βούλιαξαν από την μη χρησιμοποιήσει των stabilizes? Ποιος είπε ότι η βασική χρήση είναι στα εμπορικά πλοία ?Το αντίθετο μάλιστα ......Κρουαζιερόπλοια ,ferry boat , ro-ro,κάποια mega yatch και κάποια πλοία ειδικών φορτίων! Ποιο εμπορικό με τα καύσιμα στα ύψη και 15 μίλια δρόμο θα χρησιμοποιούσε ποτέ stabilizers ?
    Θα ήθελα από κάποιον συνάδελφο ναυτικό που έχει κάνει με φορτηγά και είχαν stabilizer , να μας πει την εμπειρία του .Θα είναι πραγματικά ενδιαφέρον.
    Mastrokosta δεν το διάβασες σωστά είπα <Τα stabilizer σίγουρα ότι είπε ο mastrokosta είναι σωστά αλλά όχι ακριβός…> και τους αναφέρω τους λογούς


    1 Τώρα σε αυτά που λες σε αυτό το μήνυμα σου λέω ότι :
    1.Όταν αναφέρεις μικρό βαπόρι πια εννοείς δεν καταλαβαίνω….


    2. 2 Η ταχύτητα που λες ότι «αποτελεσματικά από τα δώδεκα μίλια ταχύτητα και επάνω»αυτό είναι ένας μύθος που επικρατεί έξω στην πιάτσα δηλαδή αν είναι ένα καράβι που ταξιδεύει πχ στον Ατλαντικό ωκεανό με τέτοια ταχύτητα τότε είναι καλύτερη η πλεύση του χωρίς τα stabilizer ναι η όχι εγώ προσωπικά δεν ξέρω ακριβός γιατί δεν έχω την επαγγελματική πείρα θέλω να μου πεις εσύ που έχεις αν μπορείς


    3.3 Τώρα με το θέμα ¨Ποια βαπόρια βούλιαξαν από την μη χρησιμοποιήσει των stabilizes¨ κανένα αλά μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο κύριος λόγος ναυάγιων στο κόσμο τέτοιον πλοίων και θα καταλάβεις και το γιατί κατασκευάστηκαν αυτά και γιατί χρησιμοποιούνται τότε αν δεν προσφέρουν τίποτα…..


    4.4 ¨Ποιος είπε ότι η βασική χρήση είναι στα εμπορικά πλοία¨ κανένας εγώ όχι εγώ είπα ότι η πρώτη χρήση ήταν για εμπορικά πλοία για να αντιμετριόσουν το ξέρεις ώμος ;



    Τέλος δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα καραβιών γιατί δεν υπάρχει και λόγος νομίζω αν ώμος ψάξεις σε διεθνή βιβλιογραφία θα με καταλάβεις έγκριτη ….


    Μπορεί να έχω και λάθος άποψη γιατί τα γνωρίζω μόνο ερευνητικά και όχι εμπειρικά μόνο δυο φορές και τέλος να μην σε κουράζω από αυτά που έχω ακούσει και έχω διαβάσει στο Ιντερνέτ λένε πολύ καλά λογία για αυτά για αυτό έχουν και τα περισσότερα πλοία στις ΑΝΕΚ ……
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok φίλε γνώμη σου αλλά να σου πω ότι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ έχει αλλά είναι χαλασμένα εδώ και χρόνια και αλλώστε νομίζω πως πολλά βαπόρια ταξιδεύουν χωρίς πτερύγια
    Φιλέ Νικόλα το ξέρω πολύ καλά και για το Θεόφιλο ότι δεν έχει αλλά δεν θα ήθελα να σου πω λεπτομερές υπάρχουν πολύ λόγοι που δεν λειτουργούν σε αυτό και σε αλά πολλά καραβιά ποτέ δεν είπα ότι δεν ισχύουν όλα αυτά που λες αλλά μην τα υποβιβάζεις όλα στο ίδιο καζάνι σίγουρα έχεις λογικά περισσότερη πείρα από μένα αυτό σίγουρο άρα ξέρεις περισσότερα από μένα ,αλά όχι ότι αν τα είχε δεν θα ήταν καλυτέρα και ότι παραβιάζει λες τους κανονισμούς ασφαλείς που ανήκουν πια τα πτερύγια ευσταθείας πια …..

    Θα ήθελα αν θες και εσύ και αλά μελή να το μελετήσουμε το θέμα βαθιά γιατί έμενα με ενδιαφέρει πολύ …Νικόλα ότι έγραψα παραπάνω τα έγραψα για κακό και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και βασικά εσένα άπλα την άποψη θέλω να εκφράσω ούτε κανένα από εδώ μέσα σίγουρα μπορεί να ξέρεται περισσότερα από μένα και ότι λέω να είναι λάθος για αυτό θέλω την γνώμη σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Baggeliq : 27-03-2008 στις 22:45
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν είναι έτσι από αυτά που είπα βρε Βαγγέλη? Τα stabilizer σε μεγάλο κυματισμό αν είσαι μικρό βαπόρι , δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα .είναι χρήσιμα μόνο στο rolling του βαποριού και είναι αποτελεσματικά από τα δώδεκα μίλια ταχύτητα και επάνω Δεν έχω ακούσει όσα χρόνια ταξίδευα ότι κάποιο φορτηγό , γκαζάδικο , bulk carrier , να έχει stabilizer . Ίσως κάποια καινούργια containers . Ποια βαπόρια βούλιαξαν από την μη χρησιμοποιήσει των stabilizes? Ποιος είπε ότι η βασική χρήση είναι στα εμπορικά πλοία ?Το αντίθετο μάλιστα ......Κρουαζιερόπλοια ,ferry boat , ro-ro,κάποια mega yatch και κάποια πλοία ειδικών φορτίων! Ποιο εμπορικό με τα καύσιμα στα ύψη και 15 μίλια δρόμο θα χρησιμοποιούσε ποτέ stabilizers ?
    Θα ήθελα από κάποιον συνάδελφο ναυτικό που έχει κάνει με φορτηγά και είχαν stabilizer , να μας πει την εμπειρία του .Θα εχει πραγματικά ενδιαφέρον.
    Ετσι ακριβως ειναι,και εγω πρωτη φορα ακουω για stabilizers σε εμπορικο πλοιο..Και σε αυτο που ειχα κανει φυσικα και δεν ειχαμε οπως και το 90&#37; μην πω και παραπανω δεν εχουν stabilizers..!!Βασικη τους χρηση ειναι σε κρουαζιεροπλοια και Ε/Γ-Ο/Γ..!!Και οπως ειπε ο mastrokostas μονο μερικα απο τα καινουργια containers εχουν stabilizers για να αποφευγουν το μεγαλο rolling..!!
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Baggeliq Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για αυτό που είπε το μέλος Νικόλας το θεωρό λάθος γιατί αν ισχύ αυτό που λες τότε η πλεύση του μπορεί να είναι και αδύνατη λόγω τον αεροδυναμικών δυνάμεων που ασκείται κάθετα πάνω στην πρύμη και τότε μπορεί κατά ποσοστό αρκετά μεγάλο να έχουμε αστάθεια από το σημείο ευστάθειας και αυτό το αναφέρω βάση διεθνών δημοσιεύσεων

    Τώρα με το θέμα ¨Ποια βαπόρια βούλιαξαν από την μη χρησιμοποιήσει των stabilizes¨ κανένα αλά μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο κύριος λόγος ναυάγιων στο κόσμο τέτοιον πλοίων και θα καταλάβεις και το γιατί κατασκευάστηκαν αυτά και γιατί χρησιμοποιούνται τότε αν δεν προσφέρουν τίποτα…..
    ποιες αεροδυναμικές πιέσεις; ποια αδύνατη πλέυση λόγω μη ύπαρξης stabilizer; προφανώς δεν έχεις κρίνει σωστά τη λένε οι δημοσιεύσεις
    αλιμονο μας αν η ευστάθεια του πλοίου κρινόταν απο τα stabilizers

    τα ναυάγια οφείλονται σε πολλους λόγους,ας μη τους αναλύσουμε τώρα

    τα stabilizers μπαίνουν στα επιβατηγά καθαρά για λόγους discomfort των επιβατών και όχι για λόγους ευστάθειας η ευστάθεια και ο μοχλοβραχίονας επαναφοράς του πλοίου δεν υπολογίζεται λαμβάνοντας υπ οψιν τα stabilizers
    πάντως όντως κανένα φορτηγό δεν σχεδιάζεται με stabilizer κυρίως λόγω του ότι απαιτούν μεγαλο χώρο για την εγκατάσταση τους τα φορτηγά δεν έχουν αυτή τη πολυτέλεια να σπαταλούν χώρο σε αντίθεση με τα εγ/ογ που τα void spaces είναι συνιθισμένο φαίνομενο στους όγκους κάτωθεν του main deck
    Στα φορτηγά πολλές φορές χρησιμοποιούνται αντιδιατοιχιστικές δεξαμενές η απλώς τα παρατροπίδια
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιες αεροδυναμικές πιέσεις; ποια αδύνατη πλέυση λόγω μη ύπαρξης stabilizer; προφανώς δεν έχεις κρίνει σωστά τη λένε οι δημοσιεύσεις
    αλιμονο μας αν η ευστάθεια του πλοίου κρινόταν απο τα stabilizers

    τα ναυάγια οφείλονται σε πολλους λόγους,ας μη τους αναλύσουμε τώρα

    τα stabilizers μπαίνουν στα επιβατηγά καθαρά για λόγους discomfort των επιβατών και όχι για λόγους ευστάθειας η ευστάθεια και ο μοχλοβραχίονας επαναφοράς του πλοίου δεν υπολογίζεται λαμβάνοντας υπ οψιν τα stabilizers
    πάντως όντως κανένα φορτηγό δεν σχεδιάζεται με stabilizer κυρίως λόγω του ότι απαιτούν μεγαλο χώρο για την εγκατάσταση τους τα φορτηγά δεν έχουν αυτή τη πολυτέλεια να σπαταλούν χώρο σε αντίθεση με τα εγ/ογ που τα void spaces είναι συνιθισμένο φαίνομενο στους όγκους κάτωθεν του main deck
    Στα φορτηγά πολλές φορές χρησιμοποιούνται αντιδιατοιχιστικές δεξαμενές η απλώς τα παρατροπίδια
    Σωστοςςςς ο Στεφανος..!!
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #17
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν με προσβάλεις συζήτηση κάνουμε. Απλά το είπα από πλευράς τεχνολογίας ότι επειδή γνωρίζω ότι η Ροδάνθη έχει stabilizers σαν σχετικά γέρικο καράβι, και ο Κοραής θα πρέπει σαν τεχνολογικά νεότερος να έχει. Υπόθεση έκανα δεν ξέρω 100% για Κοραή. Τα τόσα άλλα που λες δεν γνωρίζω 100% ποια έχουν και είπα μόνο για αυτό που ξέρω για τη Ροδάνθη.
    Το horsa (Πηνελόπη Α) του rocinante(που γορτάζει κ θα με μαλώσει) που είναι ακομα πιο παλιό απ το ροδάνθη πχ έχει...Θελω να σου πω πως απ ότι φαίνεται δεν είναι καινούρια τεχνολογιά αυτο!Πιθανώς πλεόν να είναι περισσότερο εξελιγμενο ως σύστημα...

  8. #18
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Και το Ναξάκι είχε......πιο παλιό ακόμα.
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το Κοραής ώς Visva κατασκευάστικε για κλειστή θάλασσα και όχι για πέλαγος. ειναι λογικο να φτιάξεις κατι φτηνότερο οταν δεν αξήζει να το βάλεις. Δεν είναι θέμα χρήσης και όχι ηλικίας

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν με προσβάλεις συζήτηση κάνουμε. Απλά το είπα από πλευράς τεχνολογίας ότι επειδή γνωρίζω ότι η Ροδάνθη έχει stabilizers σαν σχετικά γέρικο καράβι, και ο Κοραής θα πρέπει σαν τεχνολογικά νεότερος να έχει. Υπόθεση έκανα δεν ξέρω 100% για Κοραή. Τα τόσα άλλα που λες δεν γνωρίζω 100% ποια έχουν και είπα μόνο για αυτό που ξέρω για τη Ροδάνθη.
    όπως είπε και ο speedkiller τα stabilizers δεν είναι καθόλου καινούργια τεχνολογία,δεν θυμάμαι πότε άρχισαν να εφαρμόζονται πάντως άρχισαν απο τα κρουαζιερόπλοια πολύ νωρίτερα απο τη κατασκευή της ροδάνθης της πηνελόπης και των λοιπών συνομίλικων

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας