Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34

Θέμα: Πτερύγια ευσταθείας (Stabilizers)

  1. #21
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    1.558

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι; Τι είναι τα stabilizers; (sorry για το off topic)

  2. #22

    Προεπιλογή

    ειναι πτερυγια ισοροπιας.βοηθανε αισθητα σε περιπτωση φουρτουνας

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το να έχει stabilizers ένα πλοίο είναι μία ιστορία και το να δουλεύουνε αυτά τα stabilizers είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία. Το ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ πέφτει ακριβώς σε αυτή την περίπτωση, όπως και πολλά άλλα. Π.χ. το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ του 1966 είχε επίσης stabilizers της Denny Brown - AEG αλλά δούλευε μόνο το δεξί - δυστυχώς, επειδή αν δε δούλευε και αυτό δε θα είχε βουλιάξει. Το πιο παλιό πλοίο που γνωρίζω ότι είχε stabilizers, ήταν το ΑΙΓΑΙΟΝ πρώην ARTEVELDE του 1958. Ήθελαν τόσο ρεύμα για να δουλέψουν, ώστε όταν ανέβαινε δεξαμενή στου Βασιλειάδη δεν μπορούσαν να τα ανοίξουν. Το ωραίο ήταν ότι ακόμη και ο ίδιος ο πλοιοκτήτης - ή τουλάχιστον ένας εξ αυτών - αγνοούσε ότι το βαπόρι του έχει "φτερά".

  4. #24

    Προεπιλογή

    ειναι αυτο που λεμε δεν ξερει τι εχει...

  5. #25
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Π. Φάληρο, ¶νδρος
    Μηνύματα
    368

    Προεπιλογή

    Τα σύγχρονα πλοία, π.χ. BS, Νήσος κλπ, έχουν stabilizers?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι όλα τα νέα πλοία διαθέτουν αυτό το μηχανισμό. Προσωπική εμπειρία απο γνωστό ταχύπλοο ρορο ειναι ότι το πλοίο χωρίς αυτά και σε κυματισμό αποθαλασσίας πραγματικά δέν μπορούσες να σταθείς. Φυσικά η τοποθέτηση τους είχε κριθεί απαραίτητη όχι για την ευφορία του πληρώματος αλλα για την μείωση των κινδύνων ατυχήματος, μετατόπισης φορτίου και απώλειας ευσταθείας. Εδώ θα πρέπει να πούμε ότι τα πτερύγια δέν έχουν παρα ελάχιστη ενέργεια σε καιρόυς απο την πλώρη, δέν κόβουν το πλοίο παρα ελάχιστα (+ - 0,5 κόμβοι) και όταν χαλάσουν είναι ιδιαίτερα ακριβά να φτιαχτούν.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nick_Pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σύγχρονα πλοία, π.χ. BS, Νήσος κλπ, έχουν stabilizers?
    νε φυσικα και εχουν.βρησκονται ακριβως στην μεση του καραβιου.κοιτα εδω
    NISSOS_MYKONOS___PERAMA_DRY_DOCK_FIN_STABILIZER.JPG.jpg
    nissos_mykonos_2005_bg_2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 18-01-2009 στις 18:47

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά η τοποθέτηση τους είχε κριθεί απαραίτητη όχι για την ευφορία του πληρώματος αλλα για την μείωση των κινδύνων ατυχήματος, μετατόπισης φορτίου και απώλειας ευσταθείας. Εδώ θα πρέπει να πούμε ότι τα πτερύγια δέν έχουν παρα ελάχιστη ενέργεια σε καιρόυς απο την πλώρη, δέν κόβουν το πλοίο παρα ελάχιστα (+ - 0,5 κόμβοι) και όταν χαλάσουν είναι ιδιαίτερα ακριβά να φτιαχτούν.

    έλα ρε απόστολε αμά ήταν έτσι όλα τα πλοία θα είχανε μπατάρει,εγώ από ότι ξέρω είναι καθαρά θέμα discomfort των επιβατών,καμία μελέτη ευστάθειας δεν συνιπολογίζει τα stabilizers

    στα καινούργια ε/γ τύπου chios blue star κλπ... εκτός απο stabilizers υπάρχουν και αντιδιατοιχιστικές δεξαμενές

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα ρε απόστολε αμά ήταν έτσι όλα τα πλοία θα είχανε μπατάρει,εγώ από ότι ξέρω είναι καθαρά θέμα discomfort των επιβατών,καμία μελέτη ευστάθειας δεν συνιπολογίζει τα stabilizers

    στα καινούργια ε/γ τύπου chios blue star κλπ... εκτός απο stabilizers υπάρχουν και αντιδιατοιχιστικές δεξαμενές
    Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο μου τον Στεφανο. Εμενα η διπλωματική μου ηταν Μελέτη και Εφαρμογή Υδροδυναμικής Μελέτης και Ευσταθειας σε τύπους Γαστρας. Οπότε σου λέω Αποστολε οτι το Stabilizer είναι καθαρά για τη μειωση του διατοιχισμού και τιποτα άλλο. Η ανατροπή ενος πλοίου ανάγεται στην ευστάθεια που έχει ενα βαπόρι εξαιτίας ποικίλων τροπων όπως η Μορφή της Γαστρας, Κατανομή φορτίου άλλά και στο θεμα της ανατροπής, στη διαδοχή των κατακλείσιμων διαμερισμάτων κλπ.

  10. #30
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517

    Προεπιλογή Πτερυγιο Απο θεοφιλο.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας