Σελίδα 4 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 238

Θέμα: Μαριλένα [Κωστάκης Τόγιας, Mαρή, Πατρίς, Marilena, Marynthea, Conqueror, Emerald]

  1. Προεπιλογή

    Υπέροχη φωτογραφία! Ευχαριστώ.

  2. #32
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Smile Ευχαριστήρια

    Ευχαριστούμε θερμά Ellinis για την υπέροχη φωτογραφία!!!!!!!Επιτέλους βρέθηκε μια φωτό του πολυπόθητου σκαριού να το δούμε...
    Θέλω να σας πω πως το "Κωστάκης Τόγιας" αναφέρεται πολύ συχνά σε ορισμένα αστυνομικά μυθιστορήματα του Γιάννη Μαρή της δεκαετίας του ΄50, ενώ σε αντίστοιχα έργα του της δεκαετίας του ΄60 αναφέρονται πολύ τα ιταλιάνικα (Μιαούλης,Καραϊσκάκης).Πάντα βέβαια για δρομολόγια Κυκλάδων και ιδιαίτερα για Πειραιά-Μύκονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avenger : 24-09-2008 στις 23:50

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Γνωρίζουμε την ταινία που πρωταγωνιστεί το «Κωστάκης Τόγιας»; Ίσως να μπορώ να βρω το φιλμ και να κάνω κοπτοραπτική τη σεκανς με το πλοίο.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Smile Cine...Κωστάκης Τόγιας

    Αγαπητέ paroskayak ο Διονύσης Μουζάκης έδωσε μια αναφορά για το θέμα αυτό. Με τη σειρά μου θα προσπαθήσω να μάθω σχετικά με την ταινία (δεκαετία 1950 σίγουρα), οπότε θα είναι χρήσιμη η βοήθειά σου. Ευχαριστούμε....

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Στα 1953, η φιλμογραφία του αείμνηστου Αλεξανδράκη αναφέρει ότι ο ηθοποιός συμμετείχε σε δυο ταινίες. Εφ' όσον η μετάδοση της ταινίας είναι πρόσφατη, ευελπιστώ ότι θα βρούμε τον τίτλο του φίλμ.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #36
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Κωστάκης Τόγιας"

    Με κάθε επιφύλαξη, έχω την εντύπωση ότι το πλοίο στα αριστερά της πρώτης φωτογραφίας είναι το "Κωστάκης Τόγιας". Δίπλα του στα δεξιά πρέπει να είναι το "Κυκλάδες".
    Παρακαλώ τον φίλο Ellinis να το επιβεβαιώσει.
    Η φωτογραφία προέρχεται από τον καταπληκτικό τρίτο τόμο της σειράς "Λεύκωμα Ναυτιλίας" (εκδόσεις ΑΜΦΕΙΑ).

    Καλοί μας φίλοι, Avenger και Διονύση Μουζάκη, σας ευχόμαστε καλό ταξίδι με το "Κωστάκης Τόγιας" (ελπίζω ότι είναι).
    Βρισκόμαστε κάπου στα τέλη της δεκαετίας του ΄50.

    Φίλε paroskayak, ετοιμάσου για πολλή δουλειά, μιας και υπάρχουν πολλές ταινίες στη σειρά.

    Κωστάκης Τόγιας.jpg

    Κωστάκης Τόγιας ΙΙ.jpg


  7. #37
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Smile Κωστάκης Τόγιας

    Αγαπητέ και εκλεκτέ φίλε Roi είσαι απίστευτος!!!! Στη φωτογραφία είναι το Κωστάκης Τόγιας(λεπτομέρειες στη γέφυρα,φουγάρο,πλαινά).Συγχαρητήρια ανεπανάληπτε Roi και σ΄ευχαριστούμε πολύ.
    Για να μην το ξεχάσω φίλε Roi κάποια στιγμή όταν βρεις χρόνο και διάθεση οργάνωσε μια μικρή βιβλιογραφική αναφορά στα λευκώματα που μας ενδιαφέρουν(!).Thanks
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avenger : 25-09-2008 στις 00:37

  8. #38
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Εκπλήξεις

    Καλέ μου φίλε, σ' ευχαριστώ πολύ.
    Ετοιμάζόμαστε να ανεβάσουμε φωτογραφίες (γνωστές και άγνωστες) με το '"Έλενα", το "Ιόνιον" (το παλιό), το "'Ελση", το "Μοσχάνθη", το "Καδιώ".
    Ας ταξιδέψουμε και πάλι νοερά με όποιο πλοίο θέλει ο καθένας.
    Σύντομα ...

    Όσο για τις βιβλιογραφικές αναφορές αυτές είναι, κατά κύριο λόγο:
    - Το περιοδικό "Αργώ"
    - Το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ"
    - Τα λευκώματα Ναυτιλίας (εκδόσεις: ΑΜΦΕΙΑ) εξαντλημένα
    - Το αρχείο του Ο.Λ.Π.
    - Η εφημερίδα "Ναυτεμπορική"
    - Τοπικές εφημερίδες (όπως το "Κυκλαδικόν Φως")
    - Παλιές εφημερίδες πανελλήνιας κυκλοφορίας
    - Ξένα βιβλία

    Επειδή πολλά από αυτά είναι είτε εξαντλημένα, είτε δυσεύρετα καλό είναι να γίνει κάποια στιγμή μία συνάντηση και να φέρει ο καθένας το υλικό που έχει.
    Εμείς θα ανεβάσουμε ότι είναι δυνατόν, αλλά είναι πάρα πολλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 25-09-2008 στις 00:45

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάθε επιφύλαξη, έχω την εντύπωση ότι το πλοίο στα αριστερά της πρώτης φωτογραφίας είναι το "Κωστάκης Τόγιας". Δίπλα του στα δεξιά πρέπει να είναι το "Κυκλάδες".

    Παρακαλώ τον φίλο Ellinis να το επιβεβαιώσει.
    Πολύ σωστά, το ΚΥΚΛΑΔΕΣ του Τόγια, μετέπειτα ΠΟΛΙΚΟΣ του Καβουνίδη, του οποίου έχουμε φωτογραφία κα εδώ.

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Κ.Τόγιας

    Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που είναι πραγματικά δυσεύρετες πλέον όπως και οι θρυλικές φωτο. Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τους εκλεκτούς συμμετέχοντες οι οποίοι με μεγάλο ενδιαφέρον καλύπτουν όλες τις απορίες και αναζητήσεις μου μέσα στο φιλικό περιβάλλον εδώ. Είμαι στεριανός αλλά για πάνω από 20 χρόνια λόγω δουλειάς ζω δίπλα στη θάλασσα (νησιά ή παραθαλάσσια μέρη).Οπότε θα ζητήσω και την κατανόησή σας για πιθανά λάθη και ανακρίβειες μου.

Σελίδα 4 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας