Σελίδα 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 238 από 238

Θέμα: Μαριλένα [Κωστάκης Τόγιας, Mαρή, Πατρίς, Marilena, Marynthea, Conqueror, Emerald]

  1. #231

    Προεπιλογή

    Καταπληκτικη ποζα!!!

  2. #232
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετική! αν μου έλεγες οτι το είδες σήμερα θα σου έλεγα οτι είναι καποιανού τυχερού η θαλαμηγός!
    Ανταποδίδω με μια φωτο του Robert Boman του 1971 με το φουτουριστικό 60χρόνο ΜΑΡΙΛΕΝΑ να βγαίνει αγέρωχο από το λιμάνι με δυο αμάξια στο κατάστρωμα της πλώρης.

    Marilena001.jpg
    K βλέπουμε JUΡITER ( ? ), ΑΠΟΛΛΩΝ 11,ΣΕΜΙΡΑΜΙΣ,ROMANTICA,STELLA OCEANIS.

  3. #233

    Προεπιλογή

    Eιναι το JUPITER!

  4. #234
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετική! αν μου έλεγες οτι το είδες σήμερα θα σου έλεγα οτι είναι καποιανού τυχερού η θαλαμηγός!
    Ανταποδίδω με μια φωτο του Robert Boman του 1971 με το φουτουριστικό 60χρόνο ΜΑΡΙΛΕΝΑ να βγαίνει αγέρωχο από το λιμάνι με δυο αμάξια στο κατάστρωμα της πλώρης.

    Marilena001.jpg
    Καταπληκτική φωτογραφία,πόσο κομψό,όμορφο και αρμονικό δείχνει!!αν κι έμοιαζαν αρκετά,νομίζω από εμφάνιση υπερτερούσε του επίσης μετασκευασμένου ΕΛΛΑΣ του Διαπούλη. Το ΜΑΡΙΛΕΝΑ είχε πιο γλυκιές,ήπιες γραμμές και η εξωτερική του εμφάνιση στο σύνολο έδειχνε πιο δεμένη και ενοποιημένη. Με το εν λόγο πλοίο,έκανα το πρώτο μου θαλασσινό ταξίδι,ταξίδι για την Αμοργό αποπλέοντας από την ακτή Τζελέπη ένα ήσυχο και ζεστό μεσημέρι τον Ιούλιο του 1973 . Η θάλασσα λαδιά πραγματικά μέχρι την Αμοργό,νησιά δεν πιάσαμε και λίγο μετά το ηλιοβασίλεμα,δέναμε στα Κατάπολα όπου είχε κατέβει πολύς κόσμος να δει την άφιξη του πλοίου,της "Αγίας Βαπόρας",που λέγαμε....Μέσα σε όλα μου έχει μείνει και το δροσερό καρπούζι που είχαμε στο τραπέζι μας μετά το γεύμα στην τραπεζαρία του πλοίου. Λίγες φορές το θυμάμαι να κατεβάζει από το κατάστρωμα της πλώρης του αυτοκίνητα γιατί τότε ούτε πολλά υπήρχαν ούτε δρόμους είχαν τα νησιά όπως τώρα.

  5. #235
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Η λήψη της φωτογραφίας πιστεύω ότι έχει γίνει πάνω στο ΜΑΡΙΛΕΝΑ, από την ημικυκλική περαντζάδα μπροστά από την γέφυρα του πλοίου, καθώς αυτό έχει προσεγγίσει την Σέριφο. Στην αρχή σκέφτηκα και το ΕΛΛΑΣ του Διαπούλη αλλά βλέποντας φωτογραφίες του, το παραπέτο της πλώρης του κοντά προς το "κοράκι" κάνει ένα ανασήκωμα, ψηλώνει ενώ στο εικονιζόμενο είναι απολύτως ευθύγραμμο και η κλήση του μπροστά μπροστά δείχνει πλώρη με έντονη ,θα έλεγα καμπύλη σαν αυτή που είχε το ΜΑΡΙΛΕΝΑ σε σχέση με του ΕΛΛΑΣ. Δεν ξέρω αν συμφωνείται με την άποψή μου (οπότε μήπως θα πρέπει να μετακινηθεί αλλού η φωτογραφία) αλλά αν έχουν έτσι τα πράγματα, μιλάμε για φωτογραφία μέσα στην δεκαετία του '60.

    315762575_5579176585523481_1047822483112003091_n.jpg

  6. #236
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Κοίταξα προσεκτικά τη φωτογραφία και δεν μπορώ να πω οτι κατέληξα σε κάποιο σίγουρο συμπέρασμα...
    Στις φωτογραφίες του ΜΑΡΙΛΕΝΑ και του ΕΛΛΑΣ νομίζω οτι βλέπω μια κάθετη δοκό - αρκετά στέρεα σαν σωλήνα - να ενώνει τα δυο "κατάρτια". Εδώ στη φωτογραφία σαν να βλέπω κάτι πιο λεπτό σαν ένα βαμμένο λευκό συρματόσχοινο να υπάρχει... Βέβαια η ανάλυση της φωτο του ΕΛΙΑ δεν βοηθάει.
    Φαντάζομαι οτι δεν είναι κάποιο από τα τέσσερα ιταλικά αδελφάκια μιας και ο φίλος maiandros θα το είχε ξεχωρίσει με μιας

  7. #237
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξα προσεκτικά τη φωτογραφία και δεν μπορώ να πω οτι κατέληξα σε κάποιο σίγουρο συμπέρασμα...
    Στις φωτογραφίες του ΜΑΡΙΛΕΝΑ και του ΕΛΛΑΣ νομίζω οτι βλέπω μια κάθετη δοκό - αρκετά στέρεα σαν σωλήνα - να ενώνει τα δυο "κατάρτια". Εδώ στη φωτογραφία σαν να βλέπω κάτι πιο λεπτό σαν ένα βαμμένο λευκό συρματόσχοινο να υπάρχει... Βέβαια η ανάλυση της φωτο του ΕΛΙΑ δεν βοηθάει.
    Φαντάζομαι οτι δεν είναι κάποιο από τα τέσσερα ιταλικά αδελφάκια μιας και ο φίλος maiandros θα το είχε ξεχωρίσει με μιας

    Τελικά φίλε Ellinis φαίνεται να ξεγελάστηκα και να μην είναι το ΜΑΡΙΛΕΝΑ γιατί στις παλαιότερες φωτογραφίες του (δεκαετίας του '60) βλέπω ότι τα βίντσια ψηλά ψηλά τα συνδέει ένα χοντρό λευκό συρματόσχοινο, ενώ έχω δει και φωτογραφία του να τα συνδέει ένα συρματόσχοινο σε χαμηλότερο ύψος στα βίντσια αλλά έχω δει και μια φωτογραφία όπου υπάρχου δύο παράλληλα συρματόσχοινα. Σε φωτογραφίες του στις αρχές τις δεκαετίας του '70 , βλέπουμε ανάμεσα στα βίντσια να υπάρχει μια κατασκευή όπως περίπου με αυτήν που είχαν τα τετράδυμα ή ακόμα και το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ όπως και με αυτή που δείχνει να σχηματίζεται στην παραπάνω φωτογραφία για την οποία κάνουμε λόγο με την διαφορά ότι στο κάθετο τρίγωνο που σχηματίζεται ανάμεσα στα βίντσια με το φως στην κορυφή του, στο ΜΑΡΙΛΕΝΑ οι πλευρές του δεν ξεκινούν ακριβώς κοντά κοντά από τα βίντσια αλλά πιο εσωτερικά προς το κέντρο της βάσεως του τριγώνου, είναι δηλαδή πιο "μαζεμένο", πιο "κλειστό". Αφού λοιπόν μπλέξαμε μέσα στα συρματόσχοινα και τα τρίγωνα , το θέμα είναι τώρα το ποιο μπορεί να είναι τελικά το πλοίο στην φωτογραφία!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 23-11-2022 στις 12:20

  8. #238
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στο βίντεο του Wolfrang Mueller -Sehn που εντόπισε ο φίλος maiandros βλέπουμε σε ένα καρέ και το ΜΑΡΙΛΕΝΑ, πριν αλλάξει μορφή, στο λιμάνι της Τήνου

    marilena at tinos film.jpg

Σελίδα 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας