Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 242

Θέμα: Μαριλένα [Κωστάκης Τόγιας, Mαρή, Πατρίς, Marilena, Marynthea, Conqueror, Emerald]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Μαριλένα [Κωστάκης Τόγιας, Mαρή, Πατρίς, Marilena, Marynthea, Conqueror, Emerald]

    Ήταν Ανδριακής πλοιοκτησίας, δρομολογήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 50 ως Μαρή και ακολούθως αγοράστηκε από τον Τόγια. Ακούστηκε τότε ότι στις επισκευές και μετασκευές που έγιναν στο πλοίο σκοτώθηκε ο γιος του Τόγια.
    Το πλοίο ξαναμπήκε στις γραμμές Κυκλάδων - Σάμου με το νέο όνομα «Κωστάκης». Ήταν περί τους 1200 έως 1500 τόνους και ελέγετο ότι υπήρξε θαλαμηγός κάποιου εξέχοντος Αιγυπτίου. Ήταν ατμοκίνητο, με δύο παλινδρομικές μηχανές, διπλέλικο. Ταξίδευε με 13 μίλια περίπου. Όταν ελέγετο «Μαρή» ήταν λευκό, ως «Κωστάκης» είχε το σκάφος μαύρο. Ψάχνω απεγνωσμένα για φωτογραφίες του ως "Κωστάκης" καθώς και για διάφορες ιστορίες που το αφορουν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θαλασσινός : 05-04-2007 στις 09:25

  2. Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Το πλοίο ταξίδευε για μεγάλο διάστημα και στην γραμμή Πειραιάς-Πάτρα-Ζάκυνθος- Κεφαλλονιά μαζί με το "Ανδρος". Πρόσφατα το είδα σε ένα Ελληνικό κινηματογραφικό έργο με τον Αλεξανδράκη νεαρό περί το 1953.

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Καλωσορίζω το Διονύση Μουζάκη και τον παρακαλώ αν γνωρίζει ο,τιδήποτε σχετικό για το "Κωστάκης Τόγιας" να μας ενημερώνει.Αγαπητέ Διονύση με ενδιαφέρει πολύ ό,τι έχει σχέση με αυτό το βαπόρι.Ευχαριστώ

  4. Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Αυτό το βαπόρι με συγκινεί βαθειά, γιατί μου θυμίζει την παιδική μου ηλικία και τα πρώτα μου ταξίδια. Το ίδιο και το "Ανδρος". Νωρίς το απόγευμα αναχώρηση από Πειραιά, νύχτα διέλευση από τον Ισθμό, μέσα στον ύπνο μου άκουγα τα σφυρίγματα στο λιμάνι της Πάτρας και το πρωί φτάναμε στην Ζάκυνθο. Μετά συνέχιζε για Κεφαλλονιά. Εχω ταξιδέψει πολλές φορές και με τα δύο πλοία. Αργότερα μπήκε στην γραμμή και το "Κολοκοτρώνης" για μικρό χρονικό διάστημα. Πρόσφατα τράβηξα φωτογραφία της πρύμης που φαίνεται καθαρά το όνομα από την ... τηλεόραση. Μπορώ να σου την στείλω με μαίηλ αν θέλεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ σε όλο του το μεγαλείο, πριν τη μετασκευή που το μεταμόρφωσε σε ΜΑΡΙΛΕΝΑ.
    Αφιερωμένη στους φίλους του όμορφου καραβιού, avenger και Διονύση Μουζάκη.

    kostakis1.jpg

    Aπό το βιβλίο "Η Ελληνική επιβατηγός ναυτιλία".

  6. Προεπιλογή

    A-Ναί! Σαν "Κωστάκης Τόγιας ήταν μαύρο -το θυμάμαι καλά- και το φουγάρο στενό και ψηλό. Καμμία σχέση με την τζιμινιέρα της "Μαριλένας"

  7. Προεπιλογή

    Υπέροχη φωτογραφία! Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Thumbs up Εν πλω

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης Μουζάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το βαπόρι με συγκινεί βαθειά, γιατί μου θυμίζει την παιδική μου ηλικία και τα πρώτα μου ταξίδια. Το ίδιο και το "Ανδρος". Νωρίς το απόγευμα αναχώρηση από Πειραιά, νύχτα διέλευση από τον Ισθμό, μέσα στον ύπνο μου άκουγα τα σφυρίγματα στο λιμάνι της Πάτρας και το πρωί φτάναμε στην Ζάκυνθο. Μετά συνέχιζε για Κεφαλλονιά. Εχω ταξιδέψει πολλές φορές και με τα δύο πλοία. Αργότερα μπήκε στην γραμμή και το "Κολοκοτρώνης" για μικρό χρονικό διάστημα. Πρόσφατα τράβηξα φωτογραφία της πρύμης που φαίνεται καθαρά το όνομα από την ... τηλεόραση. Μπορώ να σου την στείλω με μαίηλ αν θέλεις.
    Διονύση, το φιλμάκι είναι δικαιωματικά δικό σου. Απόλαυσε το αγαπημένο σου σκαρί σε μια σπάνια εμφάνιση του στα μέσα της δεκαετίας του 1950. Ποιος να είναι άραγε ο πλοίαρχος που δίνει το πρόσταγμα;;
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Eκληκτικό το φιλμάκι!!! Είχα διαβάσει για το ξεχωριστό ήχο που έκαναν οι μπουρούδες που απελευθερώναν ατμό, αλλά δεν είχα ακούσει... πραγματικά αλλιώτικος ήχος!

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Cool

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Haddock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διονύση, το φιλμάκι είναι δικαιωματικά δικό σου. Απόλαυσε το αγαπημένο σου σκαρί σε μια σπάνια εμφάνιση του στα μέσα της δεκαετίας του 1950. Ποιος να είναι άραγε ο πλοίαρχος που δίνει το πρόσταγμα;;
    Μα που πας και τα ξεθάβεις αυτά, βρε χρυσοθήρα; Όσο για τον καπετάνιο, θα μπορούσε να είναι ο ηθοποιός Ορέστης Μακρής, αλλά είναι μόνον μία σκέψη...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας