Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 238

Θέμα: Μαριλένα [Κωστάκης Τόγιας, Mαρή, Πατρίς, Marilena, Marynthea, Conqueror, Emerald]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    15 Αυγούστου χρονολογία δεν γνωρίζω.Το Μαριλένα του Λαγά μπαίνει στα Λιμάνι της Τήνου.Κοιτάξτε πόσα πλοία βρίσκονται μέσα στο λιμάνι.Οι ειδικοί γνώστες και πιο παλιοί παρακαλώ να μας ενημερώσουν ποιά πλοία είναι.

    Η φωτογραφία είναι από το αρχείο του φωτογράφου Χάρη Λάσκαρη.




    DSC01673 (3).jpg

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    ¶ντε αγαπητέ Polyka με πήγες πίσω να βρώ τα νιάτα μου.
    Λοιπόν άφιξη της ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ και αριστερά της είμαι εγώ δηλαδή το ΕΣΠΕΡΟΣ που πλώρα του έχει το ΗΠΕΙΡΟΣ ενώ από την άλλη μεριά βρίσκονται δύο Ιταλιάνικα, το ένα είναι το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ/ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ και το άλλο είναι το ένα από τα τρία του Νομικού.

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Leonard, γνωρίσαμε και οι δύο το ΜΑΡΙΛΕΝΑ με την σπαθάτη πλώρη όμως ξέρουμε πια ότι αυτή πλώρη έγινε κατά την μετασκευή που το υπέβαλε ο Χαράλαμπος Λαγάς όταν το αγόρασε από τον Τόγια, ο οποίος όμως Λαγάς φαίνεται ότι το δούλεψε λίγο έτσι όπως το άγόρασε με μόνη διαφορά ότι το έβαψε άσπρο αντί μαύρο που ήταν πριν και αυτό προκύπτει από μία φωτογραφία ημερολογίου του 1997 που εξέδωσε ο σύλλογος Νεαπολιτών ''Τα Βάτικα''. Βέβαια εγώ δεν το είδα ποτέ έτσι αλλά πιστεύω ούτε και εσύ, όμως η φωτογραφία είναι τεκμήριο.

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ευχαριστώ

    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ Έσπερε. Δεν ήξερα για την μετασκευή του πλοίου ούτε ότι ήταν μαύρο. Μαύρα θυμάμαι μόνο δύο ποστάλια (Κολοκοτρώνης και Μυρτιδιώτισσα). Το Μαριλένα το γνώρισα και το έχασα άσπρο, το ίδιο και το Παντελής. Να μην ξεχνάμε ότι είμαι από χωρίο και έβλεπα ότι περνούσε Ανατολικά (φεύγοντας από Σύρο για Παροναξία) και Νότια (τότε μόνο για Δωδεκάνησα). Μετά πήγαινα γυμνάσιο και μεγάλωσαν οι ορίζοντες μου, ευχαριστώ ειλικρινά που μου δίνετε μέσω αυτού του φόρουμ να γυρίζω πίσω το ρολόϊ του χρόνου. Να είστε όλοι καλά .

  5. #25
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παρακάτω παραθέτω μια φωτογραφία του (από άγνωστο απόσπασμα παλιάς ταινίας) μετά τη μετασκευή του, προφανώς στη γιορτή της Παναγίας στην Τήνο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 29-07-2008 στις 19:42

  6. Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Το πλοίο ταξίδευε για μεγάλο διάστημα και στην γραμμή Πειραιάς-Πάτρα-Ζάκυνθος- Κεφαλλονιά μαζί με το "Ανδρος". Πρόσφατα το είδα σε ένα Ελληνικό κινηματογραφικό έργο με τον Αλεξανδράκη νεαρό περί το 1953.

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Καλωσορίζω το Διονύση Μουζάκη και τον παρακαλώ αν γνωρίζει ο,τιδήποτε σχετικό για το "Κωστάκης Τόγιας" να μας ενημερώνει.Αγαπητέ Διονύση με ενδιαφέρει πολύ ό,τι έχει σχέση με αυτό το βαπόρι.Ευχαριστώ

  8. Προεπιλογή Κωστάκης Τόγιας

    Αυτό το βαπόρι με συγκινεί βαθειά, γιατί μου θυμίζει την παιδική μου ηλικία και τα πρώτα μου ταξίδια. Το ίδιο και το "Ανδρος". Νωρίς το απόγευμα αναχώρηση από Πειραιά, νύχτα διέλευση από τον Ισθμό, μέσα στον ύπνο μου άκουγα τα σφυρίγματα στο λιμάνι της Πάτρας και το πρωί φτάναμε στην Ζάκυνθο. Μετά συνέχιζε για Κεφαλλονιά. Εχω ταξιδέψει πολλές φορές και με τα δύο πλοία. Αργότερα μπήκε στην γραμμή και το "Κολοκοτρώνης" για μικρό χρονικό διάστημα. Πρόσφατα τράβηξα φωτογραφία της πρύμης που φαίνεται καθαρά το όνομα από την ... τηλεόραση. Μπορώ να σου την στείλω με μαίηλ αν θέλεις.

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ σε όλο του το μεγαλείο, πριν τη μετασκευή που το μεταμόρφωσε σε ΜΑΡΙΛΕΝΑ.
    Αφιερωμένη στους φίλους του όμορφου καραβιού, avenger και Διονύση Μουζάκη.

    kostakis1.jpg

    Aπό το βιβλίο "Η Ελληνική επιβατηγός ναυτιλία".

  10. Προεπιλογή

    A-Ναί! Σαν "Κωστάκης Τόγιας ήταν μαύρο -το θυμάμαι καλά- και το φουγάρο στενό και ψηλό. Καμμία σχέση με την τζιμινιέρα της "Μαριλένας"

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας