Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 94

Θέμα: Κ/Π Θαλής ο Μιλήσιος

  1. #71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι εάν ήταν το 1965 ή το 1966 όταν το Θαλής ο Μιλήσιος πόντιζε καλώδια σύνδεσης της Υδρας με την Πελοπόννησο απέναντι. Αυτό όμως που θυμάμαι είναι 4 η ώρα το πρωϊ βγήκαμε για ψάρεμα με ένα μικρό βαρκάκι από το λιμάνι της Ύδρας ο πατέρας μου, ένας θείος μου Ιταλός, ένας φίλος και εγώ 10 ετών τότε. Επειδή είχε ρεύματα και έπρεπε να βάζουμε την μηχανή μπροστά κάθε λίγο και θα τρομάζαμε τα ψάρια, ρίξαμε ένα σχοινί στο πλήρωμα του Θαλή που ηταν αρόδο και μας έδεσε στην πρύμη και έτσι συνεχίσαμε το ψάρεμα μέχρι που ανέτειλε ο ήλιος και φύγαμε. Θυμάμαι έντονα το όμορφο πλοίο και ακόμα πιό έντονα τον χαρακτηριστικό βόμβο που έκαναν οι γεννήτριές του.
    Μάλλον επισκεύαζαν το καλώδιο που σημειώνεται με την δεξιά κυματιστή γραμμή στον παρακάτω χάρτη (η αριστερή πρέπει να είναι ηλεκτρικά καλώδια).

    Την ατμοκίνητη γεννήτρια την είδαμε εδώ και την ντηζελικίνητη που πιθανότατα τοποθετήθηκε αργότερα για να μη χρειάζεται να είναι αναμένο καζάνι για να έχει ρεύμα το βαπόρι την είδαμε εδώ.
    Hydramap.jpg

  2. #72

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, μαλλον πόντιζαν τα καλώδια. Η Ύδρα μέχρι το 1965-66 δεν είχε ούτε τηλέφωνο ούτε ηλεκτρικό ρεύμα παρά μόνο γεννήτριες οι οποίες έσβηναν στις 23:00 το βράδυ και τις οποίες θυμάμαι καλά.

  3. #73

    Προεπιλογή

    Σημνατική πληροφορία φίλε TSS QUEEN ANNA MARIA. Δείχνει την προσφορά του πληρώματος του πλοίο στους κατοίκους των νησιών. Και αν δεν είχες η Ύδρα, που είνια περίπου 35 ναυτικά μίλια από τον Πειραιά, τηλέφωνα το 1965 ας φανταστούμε τι γινόταν με τα πιο απομακρυσμένα.

  4. #74

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη στον ναυτικό χάρτη της Ύδρας που ανέβασες τα αριστερά καλώδια που καταλήγουν στον όρμο Βλυχό είναι της ΔΕΗ και τα δεξιά που καταλήγουν στο λιμάνι της Ύδρας είναι ΟΤΕ.

  5. #75

    Προεπιλογή

    Έτσι νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να καταλήγει κάπου ανάμεσα λιμάνι και τα Καμίνια. Με την ευκαιρία να κάνω και μια δίορθωση στο προηγούμενο μήνυμα στη φράση:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον επισκεύαζαν το καλώδιο που σημειώνεται με την δεξιά κυματιστή γραμμή στον παρακάτω χάρτη (η αριστερή πρέπει να είναι ηλεκτρικά καλώδια).
    Μια και σωστότερο είναι "κάπου κοντά στην δεξιά κυματιστή γραμμή". Μια και το σύμβολο _ι_ στη γραμμή δείχνει ότι επισημάινεται η περιοχή των καλωδίων και όχι τα ίδια τα καλώδια. Αλλά με δεδομένο ότι τα τηλεφωνικά ΄καλώδια πρέπει να έχουν κάποια απόστα ση ασφαλέιας από τα ηλεκτρικά (για να μην τα μπερδέψει κάποιος σε περίπτωση επισκευής) πρ΄πει να έιναι κάπου στη δεξιά μεριά της περιοχής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 02-12-2009 στις 16:13

  6. #76

    Προεπιλογή

    Ολοκληρώνονται σιγά σιγά οι εργασίες συντήρησης στα καταστρώματα, αντικαταστάθηκαν λαμαρίνες που είχαν σκουριάσει και ήταν πηγή διαρροών και μπήκε καινούρια ξυλεία.

  7. #77
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    οταν δεξαμενιστηκε πριν λιγους μηνες στη μικρη του Βασιλειαδη...

    thalis o milisios.jpg

  8. #78
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Thalis o Milisios.jpgΣτον Φλοίσβο κ πίσω του το ΑΘΗΝΑΙ των Τυπάλδων.

  9. #79
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    SS Joseph Henry

    Εκτός λάθους μου και επειδή δε το είδα πουθενά θέλω να πιστεύω ότι είναι το σωστό.

    Joseph Henry_1.jpg

    http://www.flickr.com/photos/boston_...n/photostream/

  10. #80
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτογραφία από το αρχείο του ΟΛΠ φαίνεται και ο "Θαλής" όταν είχε ακόμη κίτρινο-μπεζ χρώμα στο φουγάρο του.

    thalis.jpg

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας