Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 94

Θέμα: Κ/Π Θαλής ο Μιλήσιος

  1. #81
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά το είχα δει εν υπηρεσία στην Τζιά το 1987 ή 1988. Δε νομίζω να πέφτω έξω αλλά οι γνώστες ας μου πουν αν ήταν σε υπηρεσία εκείνα τα χρόνια.

  2. #82
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Το πλοιο συμμετείχε και στην ποντιση καλωδίων με δέσμες οπτικών ινών, στο τηλεσκόπιο Νερτινων ανοιχτά της Πυλου σε βάθος 3.500 - 4.000 μέτρα, το πείραμα είχε την κωδική ονομασία Νεστορας, που ειναι το μεγαλύτερο παγκοσμίως και μάλλον πρέπει να ήταν το τελευταίο του έργο σαν καλωδιακό γύρω στο 1998.
    Μεγάλο έργο πρόσφερε στις επικοινωνίες της Χώρας μας!!

  3. #83
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To πρώτο ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ παροπλίστηκε από τον ΟΤΕ γύρω στο 1983. Αυτό που αναφέρεται πρέπει να ήταν λογικά το ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ ΙΙ που το αντικατέστησε.
    Εδώ θα βρείτε και μια σύντομα παρουσίαση του ιστορικού του.

  4. #84

    Προεπιλογή

    Κ/Π Θαλης ο Μιλησιος στο Τροκαντερο 28-10-2015

    PA280126.jpg

  5. #85

    Προεπιλογή

    ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ
    Ειδα κάπου μια αναφορα του T.S.S.APOLLON, στο παλαιοτερο καλωδιακο πλοιο και σας παρουσιαζω φωτογραφιες που έχω βγαλει απο οταν ηταν στη δεξαμενη Βασιλειαδη. Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα.

    P1010140.jpg P1010154.jpg P1010158.jpg

  6. #86

    Προεπιλογή

    Θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά αυτό το πλοίο δε μου κάνει και πολύ για καλωδιακό καθώς, τουλάχιστόν από το σημείο που τράβηξες τις φωτογραφίες, δε διαθέτει τη κατάλληλη υποδομή. Για κάποιο Τ/Ρ φαίνεται αν και υπάρχει καλωδιακό με όνομα ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ.

  7. #87

    Προεπιλογή

    Το πλοίο στις φωτό του φίλου NIKOSKO από την δεξαμενή Βασιλειάδη σαφώς και είναι το ιστορικό καλωδιακό ατμόπλοιο “ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ”. Διακρίνεται δε ξεκάθαρα κατάπλωρα (στην πρώτη φωτό) και ο μηχανισμός πόντισης καλωδίων.

    Το πολυσέλιδο και αναλυτικό θέμα του πλοίου στο φόρουμ βρίσκεται ΕΔΩ, και με πολλές φωτογραφίες (ενεργές από την τέταρτη σελίδα και μετά).

  8. #88

    Προεπιλογή

    Οφείλω να πω τότε ότι παρανόησα και η πρώτη φωτογραφία με παρέπεμπε σε εργάτη άγκυρας κάποιου Τ/Ρ. Όντως είναι το ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ αφού η τεχνολογία του μηχανισμού πόντισης καλωδίων ανήκει σε περασμένες εποχές.

  9. #89
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή

    Ένα απο τα μέρη που πάω οταν θέλω να χαλαρώσω είναι στο ναυτικό Πάρκο . Με τις τραγικές ώρες λειτουργίας του Πάρκου είναι πλύ δύσκολο και ιδίως μιας και με γεμμάτο τουρισμό σε περίδο τουριστική δεν τροποποιούντε καθόλου . Όπως και να έχει πάντα μα πάντα κάθομαι και το ζαχαρώνω αυτό το πλοίο γιατι έχει πολλές καραβολατρικές όψεις . Δυστυχώς ειναι και αυτό μη επισκέψιμο πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο . P1140459.jpgP1140466.jpgP1140537.jpg

  10. #90
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Mια εικόνα από ένα φιλμάκι του 1948 με το καλωδιακό ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ να ξεχωρίζει.

    thalis 1948.jpg

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας