Σελίδα 52 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 520 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #511
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε ευχαριστω πολυ για την αφιερωση.Θελω ομως να σου πω οτι χαιρομαι πολυ που εισε στην παρεα μας νοσταλγος και εσυ των πλοιων που αφεισαν εποχη .Η εταιρια του Νομικου ηταν κατα την γνωμη μου η ποιο σοβαρη γιαυτο και τα πλοια της ηταν γνωστα σαν αξιοπλοα και καθαρα

  2. #512
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Συμφωνω μαζι σου κι επαυξανω!Και τα "χρωματα" της Θηρ.Ατμοπλοοιας στα πλοια της,ταιριαζαν απολυτα με το ασπρο-μπλε των Πελαγων μας και των νησιων...και εδειχναν ολα(και ηταν!)αρχοντικα.

  3. #513
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Ο πλοιοκτήτης τους Μάρκος Νομικός ήταν ο βουλευτής Κυκλάδων της ΕΡΕ τις δεκαετίες 50,60 ή πρόκειται για συνωνυμία?

  4. #514

    Προεπιλογή

    Ναι ηταν βουλευτης Κυκλαδων

  5. #515
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φωτογραφία, πολύ χαμηλής ποιότητας, με ένα πολύ όμορφο πλοίο.
    Στο Καρλόβασι της Σάμου ένα από τα τετράδυμα.

    Η εικόνα προέρχεται από ένα παλιό βοήθημα της Γεωγραφίας με εικόνες που τις κολλούσαμε στο τετράδιο του μαθήματος της "Πατριδογνωσίας".
    Πίσω από την εικόνα αναγράφεται:

    "Καρλόβασι Σάμου: ¶ποψις λιμανιού:
    Το Καρλόβασι βρίσκεται στο Β. τμήμα της νήσου. Είναι πρωτεύουσα της κοινότητας Καρλοβασίου. Η περιοχή είναι πολύ εύφορη. Παράγει ελιές, σιτηρά, σταφίδες, ωραίο κρασί και κτηνοτροφικά προϊόντα. Έχει πολλά βυρσοδεψεία. Η πόλη είναι κρυμμένη στο πράσινο. Το λιμάνι έχει μεγάλη κίνηση. Απ' αυτό εξάγονται τα προϊόντα της περιοχής. Στην εικόνα βλέπουμε μία άποψη του λιμανιού, στο βάθος την πόλη και στο ύψωμα το γραφικό εκκλησάκι."

    Στο Καρλόβασι.jpg
    Το πλοιο στην φωτογραφια ειναι το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ.Αυτο προδιδεται απο το μηκος της γραμματοσειρας του ονοματος του αλλα και απο το υψος που εχουν τα βιτζια του.Το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ και το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ειχαν ψηλοτερα βιντζια(και τα 2 ζευγη τους)απο αυτων του ΚΑΝΑΡΗΣ και ΜΙΑΟΥΛΗΣ.(και αυτος ειναι ενας τροπος να τα ξεχωριζουμε οταν τα ονοματα τους δεν ειναι ευδιακρειτα...)Αυτη η διαφορα εκανε στα ματια τα δικα μου το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ να δειχνει πιο μεγαλοπρεπες και επιβλητικο σε σχεση με τα αλλα 2 λευκα αδερφα του αλλα και με το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ το οποιο,"μικρο"σκαρι..,αμπασο..,με πολλα ανοιχτα πλευρικα τμηματα και καταστρωματα,απο αποψη αισθητικης ηταν "πολυ" για να ειναι μαυρο...κι αργοτερα μπλε(στις αρχες επι Γ.Κουσουνιαδη).Η οπτικη του εικονα "βαραινε" και "εσπαγε"....σε αντιθεση ισως με πιο ογκωδη πλοια στα οποια το σκουρο χρωμα τους προσεδιδε κυρος, μεγαλοπρεπεια και κομψοτητα.Τ'αδερφα αυτα, λευκα και με τα "χρωματα" της Θηρ.Ατμοπλοοιας εδειχναν σιγουρα ομορφοτερα.

  6. #516
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοιο στην φωτογραφια ειναι το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ.Αυτο προδιδεται απο το μηκος της γραμματοσειρας του ονοματος του αλλα και απο το υψος που εχουν τα βιτζια του.Το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ και το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ειχαν ψηλοτερα βιντζια(και τα 2 ζευγη τους)απο αυτων του ΚΑΝΑΡΗΣ και ΜΙΑΟΥΛΗΣ.(και αυτος ειναι ενας τροπος να τα ξεχωριζουμε οταν τα ονοματα τους δεν ειναι ευδιακρειτα...)Αυτη η διαφορα εκανε στα ματια τα δικα μου το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ να δειχνει πιο μεγαλοπρεπες και επιβλητικο σε σχεση με τα αλλα 2 λευκα αδερφα του αλλα και με το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ το οποιο,"μικρο"σκαρι..,αμπασο..,με πολλα ανοιχτα πλευρικα τμηματα και καταστρωματα,απο αποψη αισθητικης ηταν "πολυ" για να ειναι μαυρο...κι αργοτερα μπλε(στις αρχες επι Γ.Κουσουνιαδη).Η οπτικη του εικονα "βαραινε" και "εσπαγε"....σε αντιθεση ισως με πιο ογκωδη πλοια στα οποια το σκουρο χρωμα τους προσεδιδε κυρος, μεγαλοπρεπεια και κομψοτητα.Τ'αδερφα αυτα, λευκα και με τα "χρωματα" της Θηρ.Ατμοπλοοιας εδειχναν σιγουρα ομορφοτερα.
    Πάντως δύσκολο να τα ξεχωρίσεις σε ομορφιά.Νομίζω και ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ είχε τη δική του γοητεία.Μαύρο σκάφος,κίτρινο ζωνάρι,το σινιάλο του Ποταμιάνου...Τα νέα παιδιά νομίζω είναι άτυχα που δεν γνώρισαν αυτό το θρυλικό κουαρτέτο στην ακτοπλοϊα.

  7. #517
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    ΑΧΙΛΛΕΥΣ πρ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ στα άσπρα. ¶φιξη στην Κάλυμνο καλοκαίρι 1975


    ACHILLES.jpg

  8. #518
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Ευχαριστουμε esperos για την υπεροχη αυτη φωτογραφια του ΑΧΙΛΛΕΥΣ!Αγαπημενο και αυτο!Τα "χρωματα" του Κουσουνιαδη του εδιναν μια ιδιαιτερη φωτογενεια.Ειχα την τυχη να ταξιδεψω δυο φορες με αυτο,καπου στα τελευταια του...Μια κατασκευαστικη διαφορα που ειχε σε σχεση με τα υπολοιπα αδερφα του ειναι οτι απο το συγκεκριμενο απουσιαζε ανεκαθεν το μικρο ιστιο(με φωτακι στην κορυφη του)απο το μπροστινο μερος του φουγαρου του.Ολα τα υπολοιπα αδελφα του το ειχαν απο κατασκευης.
    Τωρα επισης θυμηθηκα... την εποχη που ερχοταν στο νησι μου και το ΑΧΙΛΛΕΥΣ και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ(αξεχαστη εποχη!!) εγω κι η αδερφη μου,πιτσιρικια τοτε, καναμε γκαλοπ στον κοσμο για το ποιο απο τα δυο προτιμανε!με μια μικρη διαφορα υπερισχυσε το ΜΙΑΟΥΛΗΣ και σ' αυτο πιστευω ισως να επαιξε ρολο οτι το "ΑΧΙΛΛΕΥΣ" ηταν ενα καινουριο ονομα για αυτους,ενω το "ΜΙΑΟΥΛΗΣ" είχε εντυπωθει χρονια τωρα στο μυαλο τους...και γενικα προτιμουσαν αυτο που ειχαν συνηθισει απο παλαιοτερα να τους εξυπηρετει...

  9. #519

    Προεπιλογή

    Απο τα επικαιρα του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου.
    Δεκαπενταυγουστος 1954 στην Τηνο. Παντα ωραια εποχη να βρουμε τα επιβατηγα ολα μαζι!
    http://mam.avarchive.gr/portal/digit...528&thid=15428

    Εδω το αγαπημενο μου Καραισκακης


    Kar.jpg

  10. #520
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστουμε esperos για την υπεροχη αυτη φωτογραφια του ΑΧΙΛΛΕΥΣ!Αγαπημενο και αυτο!Τα "χρωματα" του Κουσουνιαδη του εδιναν μια ιδιαιτερη φωτογενεια.Ειχα την τυχη να ταξιδεψω δυο φορες με αυτο,καπου στα τελευταια του...Μια κατασκευαστικη διαφορα που ειχε σε σχεση με τα υπολοιπα αδερφα του ειναι οτι απο το συγκεκριμενο απουσιαζε ανεκαθεν το μικρο ιστιο(με φωτακι στην κορυφη του)απο το μπροστινο μερος του φουγαρου του.Ολα τα υπολοιπα αδελφα του το ειχαν απο κατασκευης.
    Τωρα επισης θυμηθηκα... την εποχη που ερχοταν στο νησι μου και το ΑΧΙΛΛΕΥΣ και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ(αξεχαστη εποχη!!) εγω κι η αδερφη μου,πιτσιρικια τοτε, καναμε γκαλοπ στον κοσμο για το ποιο απο τα δυο προτιμανε!με μια μικρη διαφορα υπερισχυσε το ΜΙΑΟΥΛΗΣ και σ' αυτο πιστευω ισως να επαιξε ρολο οτι το "ΑΧΙΛΛΕΥΣ" ηταν ενα καινουριο ονομα για αυτους,ενω το "ΜΙΑΟΥΛΗΣ" είχε εντυπωθει χρονια τωρα στο μυαλο τους...και γενικα προτιμουσαν αυτο που ειχαν συνηθισει απο παλαιοτερα να τους εξυπηρετει...
    Νομίζω ότι με τα χρώματα Νομικού ή Ποταμιάνου τα καράβια ήταν πιό όμορφα.Ειδικά το ΑΧΙΛΛΕΥΣ με το μπλε σκάφος στην αρχή έχανε πάρα πολύ.Mιά μη ορατή εξωτερικά διαφορά ήταν οι μηχανές στους "στρατηγούς" ήταν Ansaldo ενώ στους "ναυάρχους" FIAT.

Σελίδα 52 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας