Σελίδα 102 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 25292100101102103104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.011 έως 1.020 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #1011
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αριστερα ενα απο τα τεσσερα πλοια του Νομικου σε φωτογραφια του 1957 στο λιμανι του Ναυπλιου. Απο το ΦΒ παλαιων φωτογραφιων του Ναυπλιου.

    Nomikos.jpg
    Ο Νομικός είχε τα 3 από αυτά.Ξεκαθαρίζει κανείς το όνομα του φορτηγού;

  2. #1012
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ στην Τήνο σε φωτογραφία του Π.Αλαβάνου με οπίσθια σημείωση: "Εγκαίνια πλευρίσματος". Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην πρώτη πλαγιοδέτηση στο λιμάνι γενικά ή του συγκεκριμένου πλοίου.
    karaiskakis.jpg

    και σε μια φωτογραφία τραβηγμένη από το κατάστρωμα του ΑΙΓΑΙΟΝ φαίνεται ένα από τα τετράδυμα που λογικά πρέπει να είναι το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
    kolokotronis from aegaeon.jpg
    Πηγή

  3. #1013
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ στην Τήνο σε φωτογραφία του Π.Αλαβάνου με οπίσθια σημείωση: "Εγκαίνια πλευρίσματος". Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην πρώτη πλαγιοδέτηση στο λιμάνι γενικά ή του συγκεκριμένου πλοίου.
    karaiskakis.jpg
    Περίεργα εγκαίνια αλλά κ ο στολισμός!!

  4. #1014
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ στην Τήνο σε φωτογραφία του Π.Αλαβάνου με οπίσθια σημείωση: "Εγκαίνια πλευρίσματος". Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην πρώτη πλαγιοδέτηση στο λιμάνι γενικά ή του συγκεκριμένου πλοίου.
    karaiskakis.jpg

    και σε μια φωτογραφία τραβηγμένη από το κατάστρωμα του ΑΙΓΑΙΟΝ φαίνεται ένα από τα τετράδυμα που λογικά πρέπει να είναι το ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
    kolokotronis from aegaeon.jpg
    Πηγή
    Και δίπλα στον ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ το ΑΝΔΡΟΣ;

  5. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ στην Τήνο σε φωτογραφία του Π.Αλαβάνου με οπίσθια σημείωση: "Εγκαίνια πλευρίσματος". Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην πρώτη πλαγιοδέτηση στο λιμάνι γενικά ή του συγκεκριμένου πλοίου.
    karaiskakis.jpg


    Πηγή
    Αναφερεται στην πρωτη πλαγιοδετηση πλοιου στο λιμανι

  6. #1016
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δίπλα στον ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ το ΑΝΔΡΟΣ;
    Και εμένα για το ΆΝΔΡΟΣ μου φαίνεται, με τις χαρακτηριστικές καμπύλες.

  7. #1017
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφερεται στην πρωτη πλαγιοδετηση πλοιου στο λιμανι
    Οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο η πρώτη πλαγιοδέτηση του πλοίου στο λιμάνι της Τήνου να έγινε στην γιορτή της Παναγίας βάση του στολισμού που βλέπουμε,το 1954,έτος που αν δεν κάνω λάθος άρχισε το πλοίο να προσεγγίζει το νησί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 18-08-2018 στις 12:28

  8. #1018

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν έχει ξαναπαρατεθεί η φωτό (πολλά τα 1000τόσα ποστ του θέματος για να τα κοιτάξω όλα !!!), αλλά αξίζει να την δούμε αφού είναι πολύ όμορφη και μας δείχνει μία προσέγγιση του ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ στη Σάμο. Από το ebay βέβαια, και μόνη παραφωνία ο πολύ πρόχειρος (επιεικής χαρακτηρισμός) και περιττός επιχρωματισμός της. Ως αυθεντική ασπρόμαυρη θα ήταν πραγματικά "χάρμα οφθαλμών".

  9. #1019
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Question Είναι δυνατόν;

    [QUOTE=Nicholas Peppas;364908]ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ...
    ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
    ANCONAβΛ†’ ΡΟΔΟΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ


    Στις 30 Οκτωβριου 1960, η Ατμοπλοια Νομικου ανακοινωσε οτι απο τις 4 Μαιου 1961 το Μιαουλης θα αρχιζε να κανει δρομολογια απο την Ancona στην Ροδο. Φευγοντας απο την Ancona στις 12 το βραδυ του Σαββατου και εφθανε στην Ροδο την Τεταρτη το πρωι


    19601030 Niaoulis.jpg[/QUOTE.

    Καλό μήνα! Κάνω επανάληψη στις παλιές δημοσιεύσεις. Έπεσε το μάτι μου και σε αυτή τη δημοσίευση του κ.Πέππα προ οκταετίας και βάλε. Είναι δημοσίευμα εφημερίδας του 1960 που διαφήμιζε ταξίδι από Ανκόνα έως ...Ρόδο με τον Μιαούλη και υποσχόταν στους επιβάτες ...πισίνα, κινηματογράφο και ...χορό! Εκ βαθέων απορία: πού στο λύκο χωρούσε πισίνα και κινηματογράφος στον Μιαούλη; Σε ποιο ακριβώς σημείο του πλοίου υπήρχε χώρος για πίστα και ...χορευτικές φιγούρες; Η παιδική μου μνήμη πάντως δεν έχει μπορέσει να βρει χώρο για τέτοια....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dream Star Glaros : 02-09-2018 στις 08:16 Αιτία: Προσθήκη ευχής

  10. #1020

    Προεπιλογή

    Όλα σχετικά είναι φίλε μου !!! Το δημοσίευμα (πολύ λογικά) δεν αναφερόταν σε ...συγκεκριμμένους παραμέτρους των διαθέσιμων χώρων, δεν έλεγε δηλαδή "πισίνα ή ειδική αίθουσα χορού τάδε μέτρων", ή "αίθουσα κινηματογράφου τάδε χωρητικότητας". Οπότε, αναλογικά και με το μέγεθος του πλοίου, μπορεί ο καθένας να σκεφτεί - υπολογίσει τους υπάρχοντες διαθέσιμους χώρους. Άσε που με καλή διάθεση και φαντασία όλα γίνονται, π.χ. "σαλονάκι μου τρία επί τρία, σε βαπτίζω αίθουσα χορού" !!!

Σελίδα 102 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 25292100101102103104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας