Σελίδα 1 από 111 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #1

    Προεπιλογή Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

    Με αφορμή το ποστ του φίλου Roi Baudoin για τα ''τέσσερα ακτοπλοϊκά των ιταλικών επανορθώσεων'', νομίζω ότι καλό θα ήταν να ανοίγαμε
    ένα καινούργιο δικό τους thread, μιας και είμαι σίγουρος ότι πολλοί από τους φίλους θα τα θυμούνται, και πολλά θα μπορούσαν να γραφούν
    για τα τέσσερα αυτά -πράγματι- ιστορικά πλοία της ακτοπλοίας μας.

    Τι πιο ωραίο βέβαια να ξεκινάει αυτό το θέμα με την υπέροχη φώτο που μας ανέβασε ο Roi από το λιμάνι του Πειραιά, ...ενωμένη βέβαια πια,
    μετά την ...ευγενή απαίτηση του.

    Σημείωση : Πολύ καλή η ένωση που έκανε η φίλη Caterina75, απλά οι φώτο αυτές είχαν το πρόβλημα ότι δεν ταίριαζαν ακριβώς,
    -μιας και έλειπε κομμάτι από το σημείο της ένωσης-, και χρειάστηκε αρκετή δουλειά για να φαίνονται σαν μία και ενιαία.

    02 copy.gif

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Είναι τέλια μην ανησυχείς
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ


    KARAISKAKIS.jpg

    MIAOULIS.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 11-02-2008 στις 23:57
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Μιαούλης"

    Νομίζω, ότι η ιδέα για αυτό το θέμα είναι πολύ καλή. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετοί αυτοί που έχουν κάτι να πούν για αυτά τα πλοία.
    Δεν πρόκειται για τέσσερα απλά πλοία που πέρασαν κάποτε από εδώ, αλλά για τέσσερα ιερά τέρατα που μεγαλούργησαν το καθένα και σε διαφορετικό ρόλο. Όπως στο θέατρο μιλούν με δέος για το Μινωτή ή την Παξινού, έτσι και για την ακτοπλοΐα η αναφορά των τεσσάρων αυτών ονομάτων προκαλεί δέος.
    Εγώ ταξίδεψα με δύο από αυτά, το "Κανάρης" και το "Μιαούλης".
    Να θυμίσουμε ότι το "Μιαούλης" έκανε για κάποια χρόνια το δρομολόγιο από Μπρίντεζι για Κέρκυρα-Πάτρα-Πειραιά-Ρόδο και πολλοί ήταν αυτοί που πήγαν μετανάστες στη Δυτική Ευρώπη με αυτό το πλοίο. Είναι και το τελευταίο που έφυγε από την ακτοπλοΐα μας το 1985. Αυτό, πάντως, που ταξίδεψε περισσότερο ήταν το "Καραϊσκάκης" (νομίζω) ως κρουαζιερόπλοιο.
    Εδώ το "Μιαούλης" σε όλο του το μεγαλείο στον Πειραιά το 1960 με τα σινιάλα του Νομικού. Τη φωτογραφία τη βρήκα στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας και η πηγή της είναι φυσικά το ασπρόμαυρο άρχείο του Ο.Λ.Π.
    Φανταστείτε, μπαίνουμε στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και αντικρίζουμε αυτήν την εικόνα.......

    Μιαούλης.jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    Τι να πει κανείς; Τι να νοιώσει κανείς βλέποντας αυτή την εικόνα, αυτή την υπέροχη πλώρη..............

    Τέλος εποχής φίλοι μου. Μόνο θλίψη και νοσταλγία για τα πλοία των ονείρων μας. Και τρέχω τώρα εγώ να τραβάω πλώρες
    που λες και βγήκαν όλες από ένα και μοναδικό καλούπι.

    ''...Μην, μην το πεις, οι παλιοί μας φίλοι, μην το πεις, για πάντα φύγαν...''

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Μόνο που το βλέπεις καταλαβαίνεις ποσό υψηλής τεχνικής είναι
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ορθόπλωρο

    Ο ορισμός της λέξης ορθόπλωρο. Η ποίηση της πλώρης.
    Προς τιμή τους, οι άνθρωποι του Κέντρου το άκαναν κάδρο και το βλέπουν και κάποιοι μαθητές.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εδώ το το ΚΑΝΑΡΙΣ στο Εμποριό της Κάσου στης 02/08/1977
    KANARIS EMPORIO KASOS 02 AUG 1977.jpg
    Μία εξαιρετική φώτο απο το αρχείο του Γεώργιου Γεωργίου

  9. #9

    Προεπιλογή

    Πολυ ομορφες ολες οι παραπανω φωτο, πως να μην ειναι με τετοια καραβια! Παμε ομως να δουμε το Μιαουλη με χρωμα, στο λιμανι της Αμοργου!

    m1.jpg
    Προσεξτε το κρενι να κατεβαζει μια μηχανη και τα διχτυα των ψαραδων στο ντοκο! Ανεπαναληπτα καραβια, λιμανια και εποχες...

    m2.jpg
    Στη βαρδιολα ο καπετανιος του, ο ''μαυρος'' (λογω χρωματος:-D). Εχω την εντυπωση οτι το λενε Παπαδατο, αν οχι ας με διορθωσουν οι αρμοδιοι των πληρωματων...

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Παναγής Παπαδάτος

    Υπέροχες οι παραπάνω φωτογραφίες.
    Ο ανεπανάληπτος αυτός καπετάνιος πρέπει να λέγεται Παναγής Παπαδάτος, του οποίου η μητέρα πρέπει να ήταν από την Αφρική.
    Γνωστών δεξιών πολιτικών πεποιθήσεων δημιουργήθηκαν απίστευτα σκηνικά κατά την προεκλογική περίοδο του 1985. Ίσως, η πιο cult μορφή της ελληνικής Ακτοπλοΐας. Οι χοροί στη βαρδιόλα έχουν περάσει στην Ιστορία.
    Υπάρχει, μάλιστα, ένα σχετικό άρθρο από την παλιά καλή εποχή του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" στο οποίο περιγράφονται τα παραπάνω.

Σελίδα 1 από 111 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας