Σελίδα 103 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 35393101102103104105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.021 έως 1.030 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #1021
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Dream Star Glaros;606360]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ...
    ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
    ANCONAβΛ†’ ΡΟΔΟΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ


    Στις 30 Οκτωβριου 1960, η Ατμοπλοια Νομικου ανακοινωσε οτι απο τις 4 Μαιου 1961 το Μιαουλης θα αρχιζε να κανει δρομολογια απο την Ancona στην Ροδο. Φευγοντας απο την Ancona στις 12 το βραδυ του Σαββατου και εφθανε στην Ροδο την Τεταρτη το πρωι


    19601030 Niaoulis.jpg[/QUOTE.

    Καλό μήνα! Κάνω επανάληψη στις παλιές δημοσιεύσεις. Έπεσε το μάτι μου και σε αυτή τη δημοσίευση του κ.Πέππα προ οκταετίας και βάλε. Είναι δημοσίευμα εφημερίδας του 1960 που διαφήμιζε ταξίδι από Ανκόνα έως ...Ρόδο με τον Μιαούλη και υποσχόταν στους επιβάτες ...πισίνα, κινηματογράφο και ...χορό! Εκ βαθέων απορία: πού στο λύκο χωρούσε πισίνα και κινηματογράφος στον Μιαούλη; Σε ποιο ακριβώς σημείο του πλοίου υπήρχε χώρος για πίστα και ...χορευτικές φιγούρες; Η παιδική μου μνήμη πάντως δεν έχει μπορέσει να βρει χώρο για τέτοια....
    Καλό μήνα να έχουμε Dream Star Glaros, μία σκέψη μου είναι μήπως έγινε μπέρδεμα με τα "συγγενικά" του,να το πω έτσι και μεγαλύτερα πλοία,τα ΑΧΙΛΛΕΥΣ και ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ, τα οποία διέθεταν πισίνα και είχαν την δυνατότητα προβολής ταινίας

  2. #1022

    Προεπιλογή Παραπονα για το ΜΙΑΟΥΛΗΣ στην Κυθνο

    Παραπονα για το ΜΙΑΟΥΛΗΣ στην Κυθνο. Ελευθερια. 26/7/1960

    19600726 Miaoulis Eleu0eria.jpg

  3. #1023
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Maiandros;606386]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καλό μήνα να έχουμε Dream Star Glaros, μία σκέψη μου είναι μήπως έγινε μπέρδεμα με τα "συγγενικά" του,να το πω έτσι και μεγαλύτερα πλοία,τα ΑΧΙΛΛΕΥΣ και ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ, τα οποία διέθεταν πισίνα και είχαν την δυνατότητα προβολής ταινίας
    Γιά κινηματογράφο έστηναν μιά οθόνη σε οποιονδήποτε κατάλληλο χώρο,που αν ήταν καλός ο καιρός μπορούσε ναν ήταν κ έξω στο κατάστρωμα.
    Κ μη ξεχνάμε ότι ήταν άλλες οι απαιτήσεις του κόσμου τότε.

  4. #1024
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΜΙΑΟΥΛΗΣ σε μια μακρινή φωτογραφία κατά τον απόπλου του από το λιμάνι των Καταπόλων με τα χρώματα των αδερφών Αγαπητού.

    P5286468.jpg


    ...και η επανάληψη των αναρτήσεων συνεχίζεται.....Repetitio matter est studiorum, όπως θυμάμαι τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου να λέει!
    Σε αυτήν την φωτό που δείχνει τον Μιαούλη να «βγαίνει» από τα Κατάπολα, θα ήθελα να παρακαλέσω τον Μαίανδρο που την ανέβασε να μας πει από πλοίο την έχει τραβήξει...

  5. #1025
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων


    ...και η επανάληψη των αναρτήσεων συνεχίζεται.....Repetitio matter est studiorum, όπως θυμάμαι τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου να λέει!
    Άσχετο αλλά φίλε πόσο χαίρομαι αυτά τα υπέροχα λατινικά τα οποία κάποιος ηλίθιος πάει να καταργήσει...

  6. #1026
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θα μας το πει ο φίλος maiadros, αλλά νομίζω οτι είναι τραβηγμένη απο τη ξηρά. Εξάλλου εκείνη την εποχή ήταν απίθανο να συνυπάρχουν δυο πλοία στα Καταπολα, πλην του τοπικού ΜΑΡΙΑΝΝΑ.

  7. #1027
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας το πει ο φίλος maiadros, αλλά νομίζω οτι είναι τραβηγμένη απο τη ξηρά. Εξάλλου εκείνη την εποχή ήταν απίθανο να συνυπάρχουν δυο πλοία στα Καταπολα, πλην του τοπικού ΜΑΡΙΑΝΝΑ.

    Κοίτα, απίθανο είναι ακόμα και σήμερα. Από την άλλη, όμως, στη φωτό φαίνεται ότι μεσολαβούν λευκά κάγκελα ή ρέλια μεταξύ του φωτογράφου και του θέματος. Στο σημείο από το οποίο καταλαβαίνω ότι βρισκόταν ο φωτογράφος, δηλαδή κάπου απέναντι από το φανάρι του λιμανιού, δεν θυμάμαι να υπήρχε κτίσμα που να δικαιολογεί τέτοια κάγκελα. Σήμερα πες ότι είναι κάπου εκεί οι εγκαταστάσεις του βιολογικού. Τότε όμως ...nulla erat, για να προσπαθήσουμε να προβάλλουμε όσο γίνεται και μια γλώσσα στην κατάργηση της οποία και εγώ είμαι αντίθετος, Victor. O tempora, o mores



    post scriptum: παρατηρώ, βέβαια, ότι στο κάτω μέρος της φωτό διακρίνεται κάτι που πιο πολύ μοιάζει με χώμα ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dream Star Glaros : 15-09-2018 στις 13:19 Αιτία: Post scriptum

  8. #1028
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τότε όμως ...nulla erat, για να προσπαθήσουμε να προβάλλουμε όσο γίνεται και μια γλώσσα στην κατάργηση της οποία και εγώ είμαι αντίθετος, Victor. O tempora, o mores



    post scriptum
    Mην με ξεσηκώνεις,θα πουν ότι είμαι εκτός θέματος!

  9. #1029
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Μην ανησυχείτε. Σε λίγο θα ψάχνουμε και τα ελληνικά..

    Ω καιροί, ω ήθη.

  10. #1030
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείτε. Σε λίγο θα ψάχνουμε και τα ελληνικά..

    Ω καιροί, ω ήθη.
    Έτσι όπως πάει με αυτούς που μπλέξαμε...Άκου λέει,τα Αρχαία Ελληνικά ξένη γλώσσα!

Σελίδα 103 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 35393101102103104105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας