Σελίδα 3 από 111 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ωραίες φωτογραφίες φίλε έσπερε. Πίσω του φαίνονται ένα από τα αδελφάκια του και το Δήλος του Νομικού.

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Τη δεκαετια του 80 θυμαμε αμυδρα οτι ενα απο τα πλοια ειχε μια συγκρουση μεσα στο λιμανι του πειραια. Δεν θυμαμε ποιο ηταν μονο το σχολιο της μανας μου που ειχε πει " καλα ακομα ταξιδευει αυτο;" θυματε μηπως κανεις τι ειχε συμβει;

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Rocinante, ήταν το ΜΙΑΟΥΛΗΣ, υπό πλοιοκτησία τότε Αγαπητού, που συγκρούστηκε στις 8 Ιουλίου 1983 με το φορτηγό ΦΑΕΘΩΝ στον Πειραιά. Την γλύτωσε τότε και μετά από επισκευές ξαναμπήκε σε υπηρεσία αλλά για λίγο αφού βγήκε σε σύνταξη.

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Να και μία φώτο από την εποχή εκείνη τότε που έκανε και την άγονη Δωδεκανήσων.


    σκανάρισμα1 007.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Απο μια παλιά κάρτα που μας δείχνει το λιμάνι της Κέρκυρας, το Μιαούλης παρέα με το APPIA.

    CORFU.jpg

  6. #26
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Η οργάνωση!

    Αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω σ' αυτή την ωραία φωτογραφία (καρτ ποστάλ) του φίλου a.molos είναι η τάξη που επικρατεί στο λιμάνι. Κτήριο επιβατών (για το Check in της εποχής),προστατευμένος χώρος με κάγκελα (βλέπε ISPS) κλπ. Μου θυμίζει μια οργανωμένη Ελλάδα, όπως και στις μέρες μας :roll:

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Υψηλότερη Ανάλυση

    Με αφορμή το μήνυμα του φίλου nautikos σε αυτό το πόστ μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες σε υψηλότερη ανάλυση. Ξεφόρτωμα της μοτοσυκλέτας και ο καπτα Παπαδάτος και πάλι στη βαρδιόλα του Μιαούλης

    Εδώ ο Μιαούλης στο ρεμέτζο του με τον καπτα Παπαδάτο.

    miaoulis_01.jpg

    Πηγή φωτογραφιών

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Ο Μιαούλις σε ένα 15Αύγουστο στην Τήνο.

    Αρχείο Π.Ι.Ι.Ε.Τ






    κ (11).jpg

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ο Μιαούλης στον Πειραιά

    Ο ιταλικός "ξιφίας" σε έγρωμη φωτογραφία του 1977

    Πηγή

    miaoulis.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 09-04-2008 στις 19:43

  10. #30

    Προεπιλογή ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ

    Αγαπητοί φίλοι από τύχη έπεσα στο σάιτ και πρέπει να σας πω ότι μου ξυπνήσατε πολλές αναμνήσεις.
    Κατ' αρχάς να πούμε ότι μιλάμε για μία εποχή που δεν υπήρχαν απαγορευτικά για αυτά τα βαπόρια. Ο καιρός δεν έπαιζε κανένα ρόλο μια και αυτά ταξίδευαν ΠΑΝΤΑ. Οι πρώτοι καπετάνιοι που δυστυχώς δεν τους θυμάμαι να τους μνημονεύσω παρά ένα ναύτη τον "Καρρά" ήταν παλιοί Χιώτες καπετανέοι με φανταστική εμπειρία. Στον Μιαούλη πρωτοκαπετάνεψε ο πατέρας μου στη 10ετία του 1960. Θυμάμαι και κάπου πρέπει να έχω μια φωτογραφία που η μητέρα μου του κατέβαζε τις στολές σιδερωμένες και πλυμμένες με κόλλα (εκείνες τις παλιές βαμβακερές!! που ήταν σαν πανωπλία) στο Πειραιά μεταξύ των δρομολογίων.
    Νάσται πάντα καλά φίλοι

Σελίδα 3 από 111 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας