Σελίδα 59 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 949575859606169109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 581 έως 590 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #581
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Μaiandros καλημέρα.Χωρίς να θέλω να κάνω τον δάσκαλο,σε ένα ναυτικό forum ας προσπαθήσουμε να γράφουμε με ναυτικέςλέξεις είτε από την αργκό του χώρου είτε λέξεις προερχόμενες από την καθαρεύουσα αλλά εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται. Π.χ. σε ένα πλοίο υπάρχουν ρέλια και όχι κάγκελα και μιά βάρκα καθαιρείται και δεν καθελκύεται.Η καθαίρεση με τις επωτίδες (καπόνια) έχει την έννοια του κατακόρυφου κατεβάσματος ενώ η καθέλκυση σημαίνει κάτι ανάλογο αλλά από επικλινή θέση όπως στην περίπτωση που ένα σκάφος πέφτει στο νερό.Αυτά από τη πλευρά μου εντελώς καλοπροαίρετα.
    Πάντως η συμμετοχή σου στο θέμα είναι ευχάριστη και σε μένα διότι αυτά τα καράβια ήταν οι πρώτες "δυνατές" παραστάσεις που είχα από ποστάλια όταν ήμουν παιδάκι ακόμα είτε στο νησί μου είτε εδώ στον Πειραιά.
    Πολυ σωστες οι επισημανσες σου φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και καλοδεχουμενες για να λεγονται τα πραγματα με το σωστο τους "ονομα".Ηταν λαθος η λεξη "καθελκυση" που χρησιμοποιησα.Ρελια,κιγκλιδωματα,καπονια,ραουλα και μακαραδες, μου ειναι γνωστα απο αναφορες του πατερα μου που ηταν ναυτικος.Ηταν σιγουρα λαθος κι ατυχης η επιλογη να χρησιμοποιησω τη λεξη καγκελα κι εχεις δικιο σ'αυτο.
    Τις 3 τελευταιες μερες βρισκομαι στο νησι μου οπου και θα παραμεινω για δουλεια μεχρι τελος Ιουνιου,ομως το σημα εδω αλλοτε ειναι ασθενες κι αλλες φορες ανυπαρκτο.Ανεβαινω στην ταρατσα μηπως και φανω τυχερος για ορισμενα λεπτα!θα κανω προσπαθειες οσο ειμαι εδω ,φοβαμαι ομως οτι η επικοινωνια μου με το site θα ειναι δυσκολη και δυστυχως σπανιοτερη...

  2. #582
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    To E/Γ ΜΙΑΟΥΛΗΣ(επι Στριντζη)) αναχωρει απο το λιμανι των Καταπολων της Αμοργου,καλοκαιρι του 1976

    maioulis20.jpg

    και στην πιο κατω φωτο, το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (πρωην ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ) απο διαφημιστικο της Sunny Cruises

    alexandros.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 03-04-2011 στις 12:10

  3. #583
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ 1966.jpg

    Tό καραϊσκακης στόν αγιο κήρυκο τό 1966.

  4. #584
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ε δεν είμαστε καλά. Οι δύο τελευταίες φωτογραφίες είναι βόμβες. Ειδικά όμως αυτή στον Αγιο Κήρυκο είναι ακόμα πιο σημαντική κατά τη γνώμη μου λόγω δικού μου συναισθηματισμού. Να είστε καλά και οι δύο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 08-04-2011 στις 03:10

  5. #585
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Απίστευτες εικόνες από όλους τους καλούς φίλους...Ευχαριστούμε πολύ.

  6. #586

    Προεπιλογή KANAΡΗΣ ΜΙΑΟΥΛΗΣ

    ΑΡΙΣΤΑ 20 ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  7. #587
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ 1962.jpg

    Τό καραϊσκάκης στό άγιο κήρυκο καλοκαίρι τού 1962.

  8. #588

    Προεπιλογή

    Ε/Γ Καραισκακης...εν πλω...
    KARAISKAKIS.jpg

  9. #589
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    ...και να ειχαμε κρατησει λεει ενα απο αυτα(ως μουσειο,πολιτιστικο κεντρο,καποια σχολη,εκθεσιακος χωρος...ή ακομα και σαν ημεροπλοιο...)και να πιναμε τον καφε μας,Κυριακη απογευμα,εκει,πανω στο καταστρωμα,κατω απο τα βιντσια!Μακαρι να ειχε υπαρξει η απαραιτητη πρωτοβουλια και θεληση ωστε να ειχαμε ακομα κοντα μας καποιο απο τα τοσα υπεροχα πλοια που περασαν απο τα χερια μας.Το ποιο, δεν θα ειχε καμια σημασια.Το καθενα απο αυτα τα πλοια εμπεριεχει, στα ματια και στην καρδια μας,ολα τα υπολοιπα!

    miaoulis12.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 10-04-2011 στις 17:13

  10. #590

    Προεπιλογή

    Μακαρι φιλε Maiandros, θα ηταν το στεκι των καραβολατρων οι οποιοι σιγουρα θα απολαμβαναν το ομορφοτερο Κυριακατικο καφεδακι!!!

    Ε/Γ Κολοκοτρωνης / Γεωργιος Ποταμιανος...καταπλους στο μεγαλο λιμανι στα τελη της δεκαετιας του 50
    Kolokotronis.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 17-03-2013 στις 13:47

Σελίδα 59 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 949575859606169109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας