Σελίδα 6 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 456781656106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 1110

Θέμα: Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

  1. #51
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Vinman,σπάνια φωτογραφία. Είναι από το περιστατικό της σύγκρουσης που περιγράφει ο esperos το 1983;
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vinman,σπάνια φωτογραφία. Είναι από το περιστατικό της σύγκρουσης που περιγράφει ο esperos το 1983;
    Λογικά πρέπει να είναι το ίδιο περιστατικό αν και οι ημερομηνίες δεν συμπίπτουν μεταξύ τους...

  3. #53
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή 1983

    Πρέπει να είναι όντως το καλοκαίρι του 1983, γιατί δεν νομίζω ότι έγινε άλλο τέτοιο περιστατικό κατά τα τελευταία χρόνια της ζωής του Μιαούλη μας, που να δικαιολογεί τέτοιο μπατάρισμα και απάντληση υδάτων όπως στην τελευταία φωτογραφία. Στην εφημερίδα "Ακρόπολις" (Ιούνιος ή Ιούλιος 1983-κάπου την έχω και θα ψάξω να την βρω) εικονίζεται ο μπαταρισμένος Μιαούλης κατά τρόπο που μοιάζει με τη φωτογραφία του vinman.

    Tip: το σχετικό άρθρο της εφημερίδας αναφέρει ως πλοίαρχο του Μιαούλη κατά το συμβάν της σύγκρουσης με το "Φαέθων" κάποιον Δημήτριο Ζαράγκα, αν θυμάμαι καλά. Αξίζει να σας επισημάνω εδώ ότι ειδικά το 1983 δεν ήταν καπετάνιος του Μιαούλη ο Παναγής Παπαδάτος, που για κάποιο λόγο καπετάνευσε για εκείνο το καλοκαίρι στον Αγ. Γεώργιο του Βεντούρη (ξιφία). Έτσι, έχουμε Παναγή Παπαδάτο στον Μιαούλη το 1982, "διάλειμμα" για ένα χρόνο, και μετά πάλι επιστροφή του το 1984 και 1985, μάλλον έως και Απρίλιο του 1986, όταν το θρυλικό βαπόρι σταμάτησε τα ταξίδια του...
    Κυρίως κατά τα έτη 1984 και 1985, νομίζω, ήταν που ο Παπαδάτος ξεσάλωνε στη βαρδιόλα με τα τραγούδια από μεγαφώνου, χορούς κλπ και έφτιαχνε το μύθο του.... Μπροστά μου, τον Αύγουστο του '85 σε ταξίδι μου από Αμοργό-Νάξο, ο "μαύρος" έκανε κόρτε από την βαρδιόλα σε κοπέλα επιβάτη που στεκόταν στην πλώρη, πιάνοντάς της κουβέντα και λέγοντάς της: "έλα να δώσεις πορεία"! Αχ τι μου θυμήσατε.....:roll:

  4. #54
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από καπετάν αντρέας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυρίως κατά τα έτη 1984 και 1985, νομίζω, ήταν που ο Παπαδάτος ξεσάλωνε στη βαρδιόλα με τα τραγούδια από μεγαφώνου, χορούς κλπ και έφτιαχνε το μύθο του.... Μπροστά μου, τον Αύγουστο του '85 σε ταξίδι μου από Αμοργό-Νάξο, ο "μαύρος" έκανε κόρτε από την βαρδιόλα σε κοπέλα επιβάτη που στεκόταν στην πλώρη, πιάνοντάς της κουβέντα και λέγοντάς της: "έλα να δώσεις πορεία"! Αχ τι μου θυμήσατε.....:roll:
    Aπίστευτες καταστάσεις καπετάν αντρέα, καταστάσεις που "έπλεξαν" τον μύθο του Μιαούλη αλλά και του καπετάν Παναγή. Ο Μιαούλης στα τελευταία του ήταν ό,τι πιο ξεπερασμένο αλλά και παραμελημένος. Και όμως θα χάριζα όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με τα highspeed, blue star, palace και superfast για ένα και μόνο κροσάρισμα με το Μιαούλη.

  5. #55
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Δεν το τακσίδεπσα το συγκεκριμένο βαπόρι, αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω εκείνο το καλοκαίρι του 1985... Ήμασταν οικογενειακώς στο Αμπράμι, μιά βόρεια παραλία της Νάξου και το βαπόρι που βλέπαμε πιο συχνά από εκεί ήταν ο κατάλευκος Μιαούλης, άρχοντας μίας άλλης εποχής. Χρόνια μετά ακούω τις εμπειρίες σας, βλέπω τις φωτογραφίες και νιώθω ότι ταξιδεύω με τον Μιαούλη. Ένα αμιγώς επιβατικό βαπόρι το οποίο αν ζούσε σήμερα και ήταν απλά σε αξιοπρεπή κατάσταση θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Γιατί εν αντιθέσει με τα καινούρια, αυτό, ήταν σχεδιασμένο για ανθρώπους, με ό,τι συνεπάγεται η λέξη "άνθρωπος": συναισθήματα, φαντασία, ανρώπινη κλίμακα και αναλογία.

    Να 'στε καλά παιδιά. Φίλε Ελληνίς, κι εγώ μαζύ σου!

  6. #56
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Να ξαναγυρίσουμε πίσω στο χρόνο και να δούμε μια διαφορετική αποβιβαση από τον θρυλικό Κανάρη με το σινιάλο των Σταθάκη-Μανούσο. Προσωπικά δεν είχα τη χαρά να νιώσω παρόμοιο disembarkation αλλά οι αφηγήσεις από παλιότερους συντοπίτες είναι χορταστικές για διάφορα ευτράπελα με τις λάντζες. Αφιερωμένη στις παλιές καραβάνες των ακτοπλοϊκών ταξιδιών και ειδικότερα σε όλους τους Σιφνιούς.



    Photo Credit: Chris Kapolka
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #57
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή ΜΙΑΟΥΛΗΣ

    Το Μιαουλης ανοιχτα της Ροδου. Αρχες-μεσα δεκαετιας 80
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #58
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Ενας φιλος βρηκε αυτη την καρτα στην Τηλο. Ξερει κανεις ποιο απο τα 4 απεικονιζεται?

    xxx_tilos_1970.jpg
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  9. #59
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φιλος βρηκε αυτη την καρτα στην Τηλο. Ξερει κανεις ποιο απο τα 4 απεικονιζεται?

    xxx_tilos_1970.jpg
    Δ/Π ΜΙΑΟΥΛΗΣ

  10. #60
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Thanks Linz!! Υπο ποια πλοιοκτησια?
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 6 από 111 ΠρώτηΠρώτη ... 456781656106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας