Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 148

Θέμα: Άδωνις [Ατλαντίς - Adonis, Atlantis]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Nicholas Peppas κατι ετοιμαζουμε για το ΑΔΩΝΙΣ.
    And please go back to Neraida in about 15 minutes if you are still up!

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Post ΑΔΩΝΙΣ 1972

    Κάποτε στα 15 μου κέρδισα αυτό το εισητήριο και στις διακοπές μου έκανα το πρώτο μου ταξίδι με το ΑΔΩΝΙΣ. Η Α! & Β! όψεις του εισητηρίου.
    Card010.JPG

    Card011.jpg

  3. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikosnasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε στα 15 μου κέρδισα αυτό το εισητήριο και στις διακοπές μου έκανα το πρώτο μου ταξίδι με το ΑΔΩΝΙΣ. Η Α! & Β! όψεις του εισητηρίου.
    Card010.JPG

    Card011.jpg
    Φιλε Nikosnasia ειναι το ωραιοτερο εισητηριο που εχω δει!!!

  4. #34

    Προεπιλογή

    Ειναι αυτο που λενε λαχειο!

  5. #35
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Θυμάται κανείς εάν το 1975, ο Καβουνίδης με το ¶δωνις και η εταιρεία του Φραγκουδάκη, είχαν συνάψει κοινοπραξία για τις γραμμές της Αδριατικής;

  6. #36
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάται κανείς εάν το 1975, ο Καβουνίδης με το ¶δωνις και η εταιρεία του Φραγκουδάκη, είχαν συνάψει κοινοπραξία για τις γραμμές της Αδριατικής;
    Σωστό!
    Και μετά ακολούθησε η μετασκευή του σε κρουαζιερόπλοιο και έγινε το ΑΤΛΑΝΤΙΣ.

  7. #37
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό!
    Και μετά ακολούθησε η μετασκευή του σε κρουαζιερόπλοιο και έγινε το ΑΤΛΑΝΤΙΣ.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Ε/Γ Ο/ Γ ΑΔΩΝΙΣ
    Νηολογιο Πειραιως 2793.


    Υπηρξε ενα
    εκ των τριών αδελφών πλοίων( Αφροδιτη -Αδωνις-Ερως ) που παρηγγέλθησαν στα ιταλικά ναυπηγεία C.R.D. Adriaticco Monfalcone της Τεργέστης για λογαριασμό του Ε.Ο.Τ. Με σκοπό την ανανέωση-αναβάθμιση των εσωτερικών θαλάσσιων συγκοινωνιών της χώρας, και κατ'επέκτασην την τόνωση-ανάπτυξη της τουριστικής κίνησης. Έτσι πρωταρχικός στόχος και σκοπός ήταν τα νεοναυπηγημένα σκάφη να δρομολογηθούν εις την ακτοπλοΐαν. Στην πορεία όμως εμφανίστηκαν και σκέψεις ότι τα πλοία θα μπορούσαν να απασχοληθούν σαν κρουαζιερόπλοια. Μετά λοιπόν από ήξεις -αφίξεις τελικά τον Μάϊο του 1965 ανακοινώθηκε ότι τα πλοία θα παραδοθούν εις την ακτοπλοϊαν, εκείνη την περίοδο και συγκεκριμένα τη Δευτέρα 3 Μαϊου του 1965 κατεπλευσε στο λιμανι του Πειραια το Αφροδίτη και το δεύτερο δεκαήμερο του Μαϊου παρελήφθη και κατεπλευσε στον Πειραια το ¶δωνις. (το Έρως καθυστέρησε να παραληφθή). Χαρακτηριστικά τα ναυτικά χρονικά εκείνης της εποχής (Μάιος 1965) μας πληροφορούσαν με τον τίτλο "Εις την επιβατηγόν ναυτιλίαν παραλαμβάνονται επι τέλους" .


    O194.jpg

    Τίτλος που μου έδινε την εντύπωση ότι βγάζει μεγάλη ανακούφιση μετά από συσωρευμένη ενέργεια που προκάλεσε σε όλο αυτό το παρελθόν διάστημα η ένταση και η αγωνία για το άν θα έμπαιναν τελικά τα πλοία στην ακτοπλοΐα ώστε να πραγματοποιηθεί και ο σκοπός για τον οποίο εναυπηγήθησαν.
    Στα δύο ήδη παραδοθέντα πλοία (Αφροδίτη & ¶δωνις) έγινε προσωρινός πλειοδοτικός διαγωνισμός , αποτέλεσμα ήταν το Αφροδίτη να ξεκινήσει δρομολόγια με πλοιοκτήτη τον Ε.Ο.Τ. και προσωρινό διαχειριστή την ατμοπλοΐα Καβουνίδου . Το δε ¶δωνις με πλοιοκτήτη τον Ε.Ο.Τ. και προσωρινό διαχειριστή την ατμοπλοΐα Αιγαίου των αδελφών Τυπάλδου και δρομολογήθηκαν τον Ιούνιο του 1965.

    Untitled-1.jpg

    Μετά από αρκετούς πλειοδοτικούς διαγωνισμούς, τον Απρίλιο του 1966 ο πρόεδρος του Ε.Ο.Τ. ανακοίνωσε για το ¶δωνις οτι οριστικός πλοιοδότης ήταν η ατμοπλοΐα Καβουνίδου. Το πλοίο με το σινιάλο του Καβουνίδη ξεκίνησε δρομολόγια στις 6 Αυγούστου του 1966. Κάθε Τετάρτη και Σάββατο για Χίο - Μυτιλήνη Δευτέρα για Πάτμο - Λέρο - Κάλυμνο - Κώ - Ρόδο με το πέρασμα του χρόνου τα δρομολόγιά του ήταν μόνο για Χίο - Μυτιλήνη μέχρι τον Οκτώβριο του 1974.

    O180 teliko.jpg


    Έπειτα και μέχρι τον Μάρτιο του 1975 δρομολογήθηκε από Πειραιά κατευθείαν για Ρόδο - Κυπρο , στη συνέχεια από τον Μαϊο του 1975 αλλάζει ρότα και δρομολογείται πλέον Πάτρα - Μπρίντεζι μέσω Κέρκυρας μέχρι και τον Σεπτέμβριο του ιδίου έτους.

    O199.jpg
    O200.jpg

    Έπειτα η πλοιοκτήτρια εταιρεία το απέσυρε από την ακτοπλοΐα και το μετασκεύασε σε κρουαζιερόπλοιο, δίνοντάς του το όνομα Ατλαντίς και αφού ετοιμάστηκε έβαλε πλώρη για κρουαζιέρες. Τα χρόνια πέρασαν οταν στις 7 Μαρτίου του 1983 και ενώ βρισκόταν στο ντοκ Νο 12 της ακτής Ξαβερίου πήρε φωτιά και καταστράφηκε , πουλήθηκε για παλιοσίδερα και αρχισε να διαλυεται τον Ιούνιο του 1985 σε διαλυτήριο στο Πέραμα Μεγάρων.

    Φίλοι μου όσοι από εσάς ταξιδέψετε στα νησιά του Βορείου Αιγαίου να 'χετε το νού σας... Διότι συνεπαρμένοι απ τη νοσταλγία... με πολύ φαντασία... ίσως συναντήσετε και εσείς το ¶δωνις να πλέει... κάπου εκεί... μεταξύ Χίου και Μυτιλήνης...


    Χαρισμένο στου φίλους Nicholas Peppas, Roi Baudoin, Ben Bruce, Ellinis, Despo, Espero, Appia 1978, kapetan Andrea, Polyca, Karystos και σε όλους εκείνους που μελετούν, ερευνούν και αγαπούv τα πλοία του χθές...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 12-07-2013 στις 12:53

  9. #39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε/Γ ΑΔΩΝΙΣ
    Υπήρξε ένα εκ των τριών αδελφών πλοίων που παρηγγέλθησαν σε ιταλικά ναυπηγεία για λογαριασμό του Ε.Ο.Τ. Με σκοπό την ανανέωση-αναβάθμιση των εσωτερικών θαλάσσιων συγκοινωνιών της χώρας, και κατ'επέκτασην την τόνωση-ανάπτυξη της τουριστικής κίνησης. Έτσι πρωταρχικός στόχος και σκοπός ήταν τα νεοναυπηγημένα σκάφη να δρομολογηθούν εις την ακτοπλοΐαν. Στην πορεία όμως εμφανίστηκαν και σκέψεις ότι τα πλοία θα μπορούσαν να απασχοληθούν σαν κρουαζιερόπλοια. Μετά λοιπόν από ήξεις -αφίξεις τελικά τον Μάϊο του 1965 ανακοινώθηκε ότι τα πλοία θα παραδοθούν εις την ακτοπλοϊαν εκείνη την περίοδο και συγκεκριμένα τη Δευτέρα 3 Μαϊου του 1965 παρελήφθη το Αφροδίτη και το δεύτερο δεκαήμερο του Μαϊου παρελήφθη το ¶δωνις.(το Έρως καθυστέρησε να παραληφθή). Χαρακτηριστικά τα ναυτικά χρονικά εκείνης της εποχής (Μάιος 1965) μας πληροφορούσαν με τον τίτλο "Εις την επιβατηγόν ναυτηλίαν παραλαμβάνονται επιτέλους"
    Φίλοι μου όσοι από εσάς ταξιδέψετε στα νησιά του Βορείου Αιγαίου να 'χετε το νού σας... Διότι συνεπαρμένοι απ τη νοσταλγία... με πολύ φαντασία... ίσως συναντήσετε και εσείς το ¶δωνις να πλέει... κάπου εκεί... μεταξύ Χίου και Μυτιλήνης...

    Χαρισμένο στου φίλους Nicholas Peppas, Roi Baudoin, Ben Bruce, Ellinis, Despo, Espero, Appia 1978, kapetan Andrea, Polyca, Karystos και σε όλους εκείνους που μελετούν, ερευνούν και αγαπού τα πλοία του χθές...
    Truly exceptional Apollon. Thank you!!! I like the time you upload... 3:00 pm here. It gives me the whole evening to read and analyze!

    By the way, this evening I will upload the story of Philippos along with 7-8 photos. Then you guys can add more from your collections!

    N

  10. #40

    Προεπιλογή

    Το Ατλαντίς από καρτ ποστάλ της Κ-Lines.

    O196.jpg

    O195.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 14-05-2009 στις 10:42

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας