Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 148

Θέμα: Άδωνις [Ατλαντίς - Adonis, Atlantis]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Άδωνις [Ατλαντίς - Adonis, Atlantis]

    Αφού θυμηθήκαμε τον Έσπερο και την Μαριλένα λέω να σκαλίσουμε λίγο τα αρχεία να βρούμε το πλοίο ¶δωνις που έκανε κι αυτό τα Δωδεκάνησα.
    Για να δούμε οι ιστορικοί του φόρουμ τι θα μας πουν?

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Adonis-01.jpg

    μία παλιά καρτ-ποστάλ της εταιρίας..

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Είχα πάει σε κάποιο σπίτι στην Μυτιλήνη όπου έτυχε να ανήκει σε οικογένεια του τότε πράκτορα του πλοίου. Πάνω από ένα παλιό ψυγείο υπήρχε η άνω φώτο σε κορνίζα αλλά με διαστάσεις μεγάλες! Σχεδόν πεταμένο σκονισμένο και άθλιο... Παρακάλεσα τον τότε ιδιοκτήτη να μου το δώσει αλλά μάταια αφού υποστήριζε ότι ήταν οικογενειακό κειμήλιο! Μην βράσω! Τώρα θα το είχαμε όλοι μας στην συλλογή μας.... Κρίμα

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............. Παρακάλεσα τον τότε ιδιοκτήτη να μου το δώσει αλλά μάταια αφού υποστήριζε ότι ήταν οικογενειακό κειμήλιο! Μην βράσω! Τώρα θα το είχαμε όλοι μας στην συλλογή μας.... Κρίμα
    Λές να μην κάνεις μια δεύτερη προσπάθεια?...

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    μπα,τον έπιασε το συναίσθημα!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το ¶δωνις" στη Χίο

    Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από το τελευταίο μήνυμα.
    Πολύς καιρός για ένα τέτοιο πλοίο.

    Μου είχαν δώσει κάποτε στη Χίο μία όμορφη φωτογραφία του '"Αδωνη" στη Μυτιλήνη.
    Θα τη βρώ και θα την ανεβάσω.

    Μέχρι να γίνει αυτό ας δούμε μια εικόνα από ένα παλιό βιβλίο Γεωγραφίας της Γ' και της Δ' τάξης του Δημοτικού του έτους 1975.
    Δεν είναι ότι καλύτερο σαν φωτογραφία, αλλά πρόκειται για ένα απλό και ταπεινό βιβλίο Γεωγραφίας.

    Έχει μια γεύση διαφορετική.
    Κάτι σαν από peppermint...

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στον paroskayak, τον Απόστολο, τον Leo, τον Nicholas Peppas, τον Rocinante, τον Ellinis, τον Έσπερο, τον scoufgian, τον moutsokwstas, τον Ναυτικό ΙΙ, τον Stefano P και σε όλους τους φίλους.


    ¶δωνις.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Roi , από τα πλοία που τότε μου άρεσαν. Το θυμάμαι να κάνει Δωδεκάνησα, περνόντας νότια της Σύρου.

  8. #8
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από το τελευταίο μήνυμα.
    Πολύς καιρός για ένα τέτοιο πλοίο.

    Μου είχαν δώσει κάποτε στη Χίο μία όμορφη φωτογραφία του '"Αδωνη" στη Μυτιλήνη.
    Θα τη βρώ και θα την ανεβάσω.

    Μέχρι να γίνει αυτό ας δούμε μια εικόνα από ένα παλιό βιβλίο Γεωγραφίας της Γ' και της Δ' τάξης του Δημοτικού του έτους 1975.
    Δεν είναι ότι καλύτερο σαν φωτογραφία, αλλά πρόκειται για ένα απλό και ταπεινό βιβλίο Γεωγραφίας.

    Έχει μια γεύση διαφορετική.
    Κάτι σαν από peppermint...

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στον paroskayak, τον Απόστολο, τον Leo, τον Nicholas Peppas, τον Rocinante, τον Ellinis, τον Έσπερο, τον scoufgian, τον moutsokwstas, τον Ναυτικό ΙΙ, τον Stefano P και σε όλους τους φίλους.

    ¶δωνις.jpg
    τι αλλο να πω απο το να σε ευχαριστησω για μια ακομα φορα, που μας γυρισες πισω στο χρονο.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη (επίτρεψέ μου την προσφώνηση) η πρώτη εικόνα μας δείχνει το περίφημο "Ατλαντίς" του Καβουνίδη (το πρώην "¶δωνις").
    Είναι το πλοίο που μας δόθηκε από τους Ιταλούς και στην αρχή δρομολογήθηκε στην ακτοπλοΐα μας (στη γραμμή της Μυτιλήνης).

    Τα άλλα δύο αδελφά πλοία είναι το "Ιάσων" της Ηπειρωτικής και το "Stella Oceanis" της Sun Line.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας