Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 140 από 148

Θέμα: Άδωνις [Ατλαντίς - Adonis, Atlantis]

  1. #131
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται ο πρυμιός καταπέλτης τον οποίο από όσο είχα δει, ελάχιστα χρησιμοποίησε.
    Ένας καταπέλτης που οδηγούσε στο γκαράζ που βλέπουμε εδώ
    ship_d.jpg

    Με την ευκαιρία να προσθέσω και μια πόζα από το σαλόνι του πλοίου
    ship_a.jpg
    Φωτο: K.Μεγαλοκονόμου

  2. #132

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας καταπέλτης που οδηγούσε στο γκαράζ που βλέπουμε εδώ
    ship_d.jpg

    Με την ευκαιρία να προσθέσω και μια πόζα από το σαλόνι του πλοίου
    ship_a.jpg
    Φωτο: K.Μεγαλοκονόμου
    Η δεύτερη αποτελεί κλασσική αντίληψη διακόσμησης των ιταλικών ΕΓ/ΟΓ (βλ. επένδυση οροφής, γυάλινη πόρτα, κλπ)όπως και τα Εξπρές Πήγασος και Δήμητρα (Λέρος). Πιθανολογώ ότι και το Δημητρούλα είχε παραπλήσια διακόσμηση αλλά επειδή ποτέ δεν ταξίδεψα με αυτό δεν έχω ίδια γνώμη.

  3. #133

    Προεπιλογή

    Ειναι πιο καλο το ΑΔΩΝΙΣ μεσα απο το Δημητρουλα το Λερος και το Πηγασος, πιστεψε με Αλεξανδρε αυτο με ενα ρετους εχει επαφη με την πραγματικοτητα.Το δημητρουλα πχ που μου αρεσε κιολας, εσωτερικα ηταν οτι χειροτερο εχω δει

  4. #134
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    ΑΔΩΝΙΣ.jpg Από το face book

    Χίος τέλη δεκαετίας 60-αρχές 70, εποχή της αθωότητας.Τα καφενεία-ουζερί στην προκυμαία έβαζαν τραπέζια δίπλα στο καράβι! Έτρωγες το γοναράκι(μαριδάκι) ή το χταποδάκι σου κ είχες σε απόσταση αναπνοής αυτή την όμορφη θέα.Έτσι γίνονταν οι καραβολάτρες τότε.

    Τα αμάξια έμπαιναν από τον πλευρικό καταπέλτη κ αν γέμιζε το γκαράζ,ανέβαζαν μερικά με την μπίγα στην πλώρη.Οι επιβάτες ανέβαιναν από τον γκάγκουε κ γιά τα αεροπορικά από το μπαρκαρίζο πλώρα.

  5. #135

    Προεπιλογή

    ...και ο μικρος στην ομορφη φωτογραφια που κρατα το χερι της μητερας του ειναι σημερα ενας καλλιτεχνης καραβολατρης και μελος του nautilia.gr!!!

  6. #136
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΔΩΝΙΣ.jpg Από το face book

    Χίος τέλη δεκαετίας 60-αρχές 70, εποχή της αθωότητας.Τα καφενεία-ουζερί στην προκυμαία έβαζαν τραπέζια δίπλα στο καράβι! Έτρωγες το γοναράκι(μαριδάκι) ή το χταποδάκι σου κ είχες σε απόσταση αναπνοής αυτή την όμορφη θέα.Έτσι γίνονταν οι καραβολάτρες τότε.

    Τα αμάξια έμπαιναν από τον πλευρικό καταπέλτη κ αν γέμιζε το γκαράζ,ανέβαζαν μερικά με την μπίγα στην πλώρη.Οι επιβάτες ανέβαιναν από τον γκάγκουε κ γιά τα αεροπορικά από το μπαρκαρίζο πλώρα.
    Υπέροχη φωτογραφία, ευχαριστούμε.

    ...Να υποθέσω ότι στον απόπλου απομακρυνόταν ο κόσμος από τα τραπέζια για λόγους ασφαλείας (βιράρισμα κάβων, σπρίγκ κλπ).

  7. #137

    Προεπιλογή

    Καλα ε μικρος που ειναι ο κοσμος......εαν θελει ο βικτωρ ας μου στειλει PM που την ειχαν ανεβασει...

    1973 χιος ο μικρος ειμαι εγω και την ειχα ανεβασει παλιοτερα

  8. #138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ADONIS στην χιο το καλοκαιρι του 1973 κανει σταση μια ωρα περιπου μεχρι να σαλπαρει για μυτιληνη.Μια φωτο που καπου μεσα στο πληθος ειναι και εγω!Μια φωτο αφιερωμενη ειδικα στον TSS APOLLON και βεβαια στους roi baudoin και ellinis


    Συνημμένο Αρχείο 46566

    Οριστε και το πρωτο ποσταρισμα.Δυστυχως φιλε Βικτωρ Χιωτης , οπως λεγαμε , οτι ανεβαινει σε πρωτο βαθμο γινεται ταυτοχρονα η <μανα> για να κλεβουν οι παντες τα παντα

  9. #139
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέροχη φωτογραφία, ευχαριστούμε.

    ...Να υποθέσω ότι στον απόπλου απομακρυνόταν ο κόσμος από τα τραπέζια για λόγους ασφαλείας (βιράρισμα κάβων, σπρίγκ κλπ).
    Kάπως έτσι γινόταν τότε.Εγώ έμπαινα τότε σε ηλικία 6 ετών στο πλοίο δήθεν αναζητώντας τον πατέρα μου κ το γύριζα όλο.Πράγματα που δεν γίνονται σήμερα.

  10. #140
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οριστε και το πρωτο ποσταρισμα.Δυστυχως φιλε Βικτωρ Χιωτης , οπως λεγαμε , οτι ανεβαινει σε πρωτο βαθμο γινεται ταυτοχρονα η <μανα> για να κλεβουν οι παντες τα παντα
    Ναι,μετά που το συζητήσαμε το είδα κ εγώ.Το κλέψιμο πάει σύννεφο...

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας