Σελίδα 11 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 346

Θέμα: Aegean Odyssey [Aegean I, Aegean Dolphin, Dolphin, Narcis]

  1. #101
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή 1995 - Aegean Dolphin

    Από μιά διαφημιστική καρτ ποστάλ του 1995, ως Aegean Dolphin στη Μύκονο.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg scan.jpg (755,6 KB, 465 εμφανίσεις)

  2. #102
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα είναι έτοιμο η κάποια τελευταία φωτογραφεία του !

  3. #103
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Έχουμε και λέμε, η κουκλίτσα γίνεται ομορφότερη μέρα με την ημέρα...

    DSCN3760odis.jpg

  4. #104
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι ότι και στο εσωτερικό του θα γίνετε χαμός απο δουλιές.

  5. #105
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Aegean Dolphin

    Dear friends

    Here are some good photos of her taken from original Dolphin Hellas publicity material. She was superbly fitted out by famed designers Agnes and Michael Katzourakis in the typical pastel shades and chrome style of the 80's, and she even had her dining room carpet especially made incorporating the company logo in the fabric (the dolphin jumping through the D). Even though her conversion and refit took a very long time......a very sleek and elegant vessel was the end result. Lets hope in her new guise as Aegean Odyssey she remains an attractive vessel. Thankfully they have'n altered her external appearance too much!

    Henry.

    scan0530.jpg

    scan0531.jpg

    scan0532.jpg

    scan0533.jpg

    scan0534.jpg

  6. #106

    Προεπιλογή

    Eίναι ευχάριστο που το πρωην Aegean Dolphin (που έχω ταξιδέψει) και νυν Aegean Odyssey, θα ξανακάνει κρουαζιέρες.

    Θυμάμαι το Dolphin το 1991. Τότε επι εποχές ιδιοκτησίας Αγγελόπουλου, ηταν ισως το πιο όμορφο κρουαζιερόπλοιο και αν όχι ενα απο τα πιο όμορφα με Ελληνική σημαία της τοτε εποχής.
    Η ανακατασκευή του απο ferry boat σε κρουαζιερόπλοιο δεν ξέρω ποσο στοιχισε αλλα το σχέδιο του dolphin βασίστηκε στο σχέδιο του Εuropa.

    Δειτε τις ομοιότητες. :mrgreen:




    Ίσως για αυτό ως σήμερα αρέσει σε όλους μας το σκαρί του. Πολύ πετυχημένη μετατροπή!

    Και επειδή πάντα μου άρεσε αυτο το καράβι το χάρηκα που το είδα ξανά να ζωντανεύει!

    Α) Μου αρέσει η ιδέα των μπαλκονιών στα πλάγια της πρύμνης.
    β) Μου αρέσει η νεα τζιμινιέρα (αν και η αλλαγή της μπορει να μην οφειλεται μονο σε λόγους ντιζαιν, μιας και η προηγούμενη δημιουργούσε πολλές φορές ζημιά υστερα απο την μετατροπή των δυο τζιμινιέρων που ειχε ως αδελφάκι του Αγ.Γαλήνη, σε μία.)
    Γ) Μου αρέσει που έκλεισε ο χώρος πισω απο την τζιμινιέρα στο deck έξω. Έχει γίνει κάποιο extra bar εκει, ξέρουμε?
    Δ) Μου αρέσουν τα νεα χρώματα και το σήμα.
    Ε) Δεν κατάλαβα πως μειώθηκε η χωρητικότητα του πλοιου απο 680 επιβάτες σε 386. Αφου δεν δημιουργήθηκαν καινούρια bar, γενικά χώροι αναψυχής, για να μειωθούν οι καμπίνες. Any way.

    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που αν και σκαρί του 1973 βρήκε επιχειρηματία για να το μετασκευάσει για δεύτερη φορά. Νόμιζα πως το πλοιο θα πήγαινε για παλιοσίδερα.
    Ευτυχώς θα το βλέπουμε παλι στις θάλασσες.

    Καλα σου ταξίδια Ageand Odyssey.

    p.s.

    Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε φωτό του εσωτερικού του μετά την μετασκευή του? Θα έχει γίνει κουκλα μέσα !!!

  7. #107

    Προεπιλογή

    Kαι μάλλον η νέα του μετατροπή/σχεδιο βασίστηκε σε αυτο εδω το καράβι που ονομάζεται ''Nordic Prince''

    Δεν μοιάζουν?




  8. #108

    Προεπιλογή

    Kάπου γράφω πως μετά την μετατροπή των δυο τζιμινιέρων που ειχε σε μία, αυτο δημιουργησε καποια προβλήματα.
    Τελικά όπως φαίνεται απο αυτη την φωτό δεν έφτιαξαν νέα τζιμινιέρα, αλλα απλώς της άλλαξαν το σχέδιο εξωτερικά, κρυβοντας την παλιά μέσα στις καινουριες λαμαρίνες.

    Εντύπωση μου κάνει. Περίμενα πως θα είχε αλλάξει η τζιμινιέρα. Τελικά η παλαιά κρύφτηκε μέσα στην καινούρια.


  9. #109
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Καρέας-Σφακιά-Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    708

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΣΧΕΤΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάπου γράφω πως μετά την μετατροπή των δυο τζιμινιέρων που ειχε σε μία, αυτο δημιουργησε καποια προβλήματα.
    Τελικά όπως φαίνεται απο αυτη την φωτό δεν έφτιαξαν νέα τζιμινιέρα, αλλα απλώς της άλλαξαν το σχέδιο εξωτερικά, κρυβοντας την παλιά μέσα στις καινουριες λαμαρίνες.

    Εντύπωση μου κάνει. Περίμενα πως θα είχε αλλάξει η τζιμινιέρα. Τελικά η παλαιά κρύφτηκε μέσα στην καινούρια.

    ειναι ευκολο φιλε μου να μας πεις τι προβληματα δημιουργησε αυτο??? μιας και δεν το βρισκω σε προηγουμενες σελιδες...
    Βγαλτε μου εισιτηριο να φυγω την τεταρτη,
    για δεν αντεχω να θορω την κρητη απ' το χαρτη...

  10. #110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι ευκολο φιλε μου να μας πεις τι προβληματα δημιουργησε αυτο??? μιας και δεν το βρισκω σε προηγουμενες σελιδες...
    Nαι αμέ...
    Πρώτα να αναφέρω το site στο οποιο βρίσκεται η παραπανω φωτογραφία.
    Βρίσκεται ΕΔΩ.

    Ο πατέρας μου δούλευε στον καράβι οταν ηταν Dolphin επι Αγγελόπουλου. Μου είχε πει οτι ειχε δημιουργηθεί πρόβλημα απο την ένωση των δυο τζιμινιέρων σε μία.
    Συχνά το dolphin είχε πρόβλημα με τις μηχανές του. Όσοι ναυτικοι εργάσθηκαν σε αυτό και τυχαίνει να ειναι μέλη στο forum φαντάζομαι πως μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

    Το τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργησε δεν θυμαμαι αλλα κάτι ειχε γίνει, κάποιο σφάλμα ειχε δημιουργήσει.
    Θα τον ξαναρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία.

    Το θέμα είναι οτι πραγματικά το χάρηκα που το είδα να ζωντανεύει πάλι. Έχω κάνει 2-3 κρουαζιέρες με το πλοιο αυτο και μου άρεσε πολύ! :-P

Σελίδα 11 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας