Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: AYTOMATOS ΠΙΛΟΤΟΣ

  1. #1

    Προεπιλογή AYTOMATOS ΠΙΛΟΤΟΣ

    ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΙΛΟΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ 12 ΜΕΤΡΩΝ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΑΣΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕ ΙΜΑΝΤΑ) Η ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΦΤΗΝΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΕΤΟΙΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ????([email protected])

  2. #2

    Προεπιλογή

    RE FILE ELEOS TOTE TI TO THES TO ISTIOPLOIKO AN THES A.PILOT??

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    RE FILE ELEOS TOTE TI TO THES TO ISTIOPLOIKO AN THES A.PILOT??
    Τι σχέση έχει αν είναι ιστιοπλοικό; Αν κάνεις ένα ταξίδι 20-30 ώρες θα τιμονεύεις συνεχώς μέρα νύκτα; Ή αν δεν έχεις αρκετό ή ικανό πλήρωμα θα αφήνεις το τιμόνι για να τριμάρεις πανιά ή να μουδάρεις;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει αν είναι ιστιοπλοικό; Αν κάνεις ένα ταξίδι 20-30 ώρες θα τιμονεύεις συνεχώς μέρα νύκτα; Ή αν δεν έχεις αρκετό ή ικανό πλήρωμα θα αφήνεις το τιμόνι για να τριμάρεις πανιά ή να μουδάρεις;
    exo kapoies apories:
    1)an exeis 20-30ores taksidi to vazis sto a.pilot?
    2)otan pairneis ena istioploiko de to pairneis gia na kanis logado taksidia,giati to istioploiko to xeirizese gia euxaristisi i gia agonistikous logous opote xani tin aksia tou den einai pleon istioploiko me a.pilot,opote exo adiko?


    oso afora tin teleftaia sou erotisi einai ligo atopi de to sxoliazo peretero!!!!
    apla einai san na exo ena rally(den ennow formoula) kai na tou vazo cruise control

  5. #5

    Προεπιλογή ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΡΕΛΙΑ

    Έχω κάποιες απαντήσεις
    • Όταν έχω 20-30 ώρες ταξίδι το βάζω στον αυτόματο πιλότο
    • Εγώ που πήρα ιστιοπλοϊκό το πήρα για μακρινά ταξίδια και είμαι ευχαριστημένος για τους δικούς μου λόγους οπότε η αξία του είναι ανεκτίμητη σαν ιστιοπλοϊκό και με AUTO-PILOT οπότε έχω ΔΙΚΑΙΟ.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  6. #6

    Προεπιλογή

    ok opos nomizis file!!kala taksidia na xis kai akoma kaliteri diaskedasi!!kali sinexia!!

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Για όσους έχουν ιστιοπλοικό σκάφος (δεν μιλάω για dinghy μέχρι 7 μέτρα) και ταξιδεύουν με αυτό, ο αυτόματος πιλότος είναι σχεδόν βασικός εξοπλισμός. Δεν είναι θέμα ευχαρίστησης αλλά εξυπηρέτησης αναγκών, όπως ακριβώς και με την μηχανή, η οποία είναι βοηθητικός εξοπλισμός για να μετακινείσαι στα λιμάνια και σε έλειψη αέρα, τα ηλεκτρικά συστήματα για φώτα, όργανα κ.λ.π.
    Ειδικά αυτοί που συμμετέχουν πολύ σε αγώνες, όπου το τιμόνεμα βρίσκει τις βέλτιστες συνθήκες και δίνει τη μέγιστη ευχαρίστηση, είναι λογικό ότι δεν θα τιμονέψουν με ευχαρίστηση σε μια περαντζάδα ας πούμε μεγαλύτερη των 24 ωρών με πανί, μηχανή ή και τα δύο. Να προσθέσω δε ότι το ταξίδεμα είναι πολύ περισσότερα πράγματα από απλά τιμόνεμα και είναι κρίμα να τα χάνεις αυτά επειδή δεν μπορείς να τιμονεύεις περισσότερο από τα ανθρώπινα όρια. Σκέψου να περάσεις ατλαντικό χωρίς ανεμοτίμονο / αυτόματο πιλότο (είναι πολλοί που το έχουν κάνει single ή double handed). Να θυμίσω επίσης ένα κορυφαίο αγωνιστικό γεγονός, τον μοναχικό γύρο του κόσμου χωρίς στάση, ο οποίος θα ήταν αδύνατον να πραγματοποιηθεί χωρίς τέτοια βοηθήματα.

    Οι παραπάνω γράφοντες ιστιοπλόοι γνωρίζουν πολύ καλά την αναγκαιότητα αυτή, οι αναφορές γίνονται πιο πολύ σαν παρακίνηση ταξιδιών για νέους επίδοξους ιστιοπλόυς.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας