Σελίδα 36 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 351 έως 355 από 355

Θέμα: Δελτίο Ηρακλείου - ΟΛΗ (Heraklion - HPA report)

  1. Προεπιλογή

    Δεν έμεινε για πολύ κενή η "λεωφόρος μπαϊ-πας" στο Ηράκλειο μια και μετά την αποχώρηση των πλοίων της Blumenthal Johann που εναλλάσσονταν επί αρκετούς μήνες, στη θέση τους ήρθε το container ship "Ιαπετός" (μένει να δούμε αν πρόκειται για στάθμευση ή παροπλισμό όπως τα προαναφερθέντα, μια και δε νομίζω η συγκεκριμένη θέση να προσφέρεται πλέον* για τίποτα παραπάνω)

    *μια και απ όσο θυμάμαι μέχρι πριν μερικά χρόνια ('90) τα χυδήν με ίδιους γερανούς εκφόρτωναν κανονικά σε αυτό το σημείο.

  2. #352
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έμεινε για πολύ κενή η "λεωφόρος μπαϊ-πας" στο Ηράκλειο μια και μετά την αποχώρηση των πλοίων της Blumenthal Johann που εναλλάσσονταν επί αρκετούς μήνες, στη θέση τους ήρθε το container ship "Ιαπετός" (μένει να δούμε αν πρόκειται για στάθμευση ή παροπλισμό όπως τα προαναφερθέντα, μια και δε νομίζω η συγκεκριμένη θέση να προσφέρεται πλέον* για τίποτα παραπάνω)

    *μια και απ όσο θυμάμαι μέχρι πριν μερικά χρόνια ('90) τα χυδήν με ίδιους γερανούς εκφόρτωναν κανονικά σε αυτό το σημείο.
    Από ότι είδα, μετακινήθηκε για να μπει στη θέση των container ένα φορτηγό για να ξεφορτώσει. Με δεδομένο ότι το ΙΑΠΕΤΟΣ το παρών διάστημα λειτουργεί σαν feeder φέρνοντας στο Ηράκλειο τα container από τον Πειραιά, νομίζω ότι μόλις φύγει το φορτηγό θα πάει στην θέση των container για να φορτώσει τα άδεια. Δεν νομίζω να πρόκειται για παροπλισμό.

  3. #353
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    creta
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    «Μήλον της Έριδος» για τις πλοιοκτήτριες εταιρείες της χώρας αποτελεί το λιμάνι του
    Ηρακλείου ενόψει της επόμενης τουριστικής σεζόν.

    Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Πατρίς, τα μηνύματα για αύξηση του
    τουρισμού στην Κρήτη έκαναν τις εταιρείες αυτές να δείξουν ένα πρωτοφανές ενδιαφέρον για σύνδεση της πόλης με νησιά των Κυκλάδων, είτε με ταχύπλοα σκάφη είτε με συμβατικά επιβατηγά οχηματαγωγά.

    Πληροφορίες που επικαλείται η εφημερίδα αναφέρουν ότι υπάρχουν πολλά αιτήματα ώστε να δοθεί η σχετική άδεια για να ξεκινήσουν τα δρομολόγια προς τις Κυκλάδες ακόμα και από τις 31 του τρέχοντος μήνα και μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου του 2018.

    Τα αιτήματα έχουν υποβληθεί στη Διεύθυνση Θαλασσίων Συγκοινωνιών του Αρχηγείου
    του Λιμενικού Σώματος και έχουν ενημερωθεί τόσο ο Οργανισμός Λιμένος Ηρακλείου όσο και το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου.



    Πηγή

    εφημερίδα ΠΑΤΡΙΣ

  4. #354
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Μια αεροφωτογραφία το λιμάνι του Ηρακλείου σε πρόσφατο ταξίδι μου στην μεγαλόνησο!Διακρίνονται τα Κρήτη ΙΙ ,Santorini Palace και Knossos Palace.
    20190717_091232.jpg
    Λιμάνι Ηρακλείου 17/07/2019

  5. #355
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή Το μεγαλύτερο πλοίο στο Ηράκλειο

    ZOE.jpg

    είναι το ΖΟΕ (IMO:7822483 MMSI:240246000) μήκους 318m. (Πιθανόν οφείλεται σε παράσιτα, συνήθως αναφέρει 82Χ10)

Σελίδα 36 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας