Σελίδα 5 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 204

Θέμα: Κύδων [Kydon, Wirakel, City of Taranto]

  1. #41
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλε pmarop, ευχαριστούμε πολύ. Η περιγραφή σου ήταν μοναδική, ταξιδιάρικη αλλά και ρεαλιστική. Υπέροχος μου έφτιαξες την μέρα

  2. #42
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    μια ακουαρέλλα του Κύδων όπως την αποτύπωσε ο Ολλανδός ζωγράφος Ronald van Rikxoort,για την επετειακή έκδοση για τα 40 χρόνια από την ίδρυση της ΑΝΕΚ LINES.
    Εξαιρετικά αφιερωμένο για τον φίλο Εspresso Venezia!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg KYDON.jpg (523,3 KB, 646 εμφανίσεις)

  3. #43
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός εκ των ζωγράφων αλλά ωραία ζωγραφιά!
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. #44

    Προεπιλογή

    Όταν ήμουν μικρός, τόσο μικρός που η μάνα μου με πήγαινε ακόμα σχολείο, στο σπίτι μου νομίζανε ότι έπαιζα με τα άλλα παιδιά στη πυλωτή της πολυκατοικίας, αλλά εγώ έπαιρνα το τρένο κρυφά από το Μαρούσι και κατέβαινα στον Πειραιά. Έμενα μέχρι να δω το ΚΥΔΩΝ να φεύγει και μετά γύριζα πίσω, με αγωνία μήπως με ψάξανε και δεν με βρήκαν…

    Και όταν ερχόταν η ευλογημένη ώρα να ταξιδέψουμε για το χωριό, ξύπναγα χαράματα, έφευγα από την καμπίνα, πήγαινα στη πλώρη και περίμενα να δω τις κορφές της Μαδάρας. Και μόλις φαινόταν από μακριά τα βουνά της Κρήτης, με έπιαναν τα κλάματα.

    Σήμερα, είμαι στο γραφείο και διαβάζοντας το post του pmarop, κρατήθηκα να μη με πιάσουν πάλι. Γιατί μετά άντε να εξηγήσεις στους συναδέλφους γιατί κλαις…

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μετά άντε να εξηγήσεις στους συναδέλφους…
    Γι αυτό ειμαστε εμείς εδώ για να μην χρειάζετε να εξηγείς!

  6. #46

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν έχω κολλήσει αδικαιολόγητα, αλλά νομίζω ότι τα δυο μπροστινά ανοίγματα (πως ακριβώς τα λένε άραγε?) είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει σε πλοίο. Είχες πλήρη θέα του ορίζοντα και με την άνεση που είχαν συν το ξύλινο ντεκ έδιναν μια αίσθηση κρουαζιέρας.

    Όταν δε φυσούσε από πίσω και είχε ησυχία, όπως δεν ακουγόταν και η μηχανή στο σημείο αυτό, δεν φαινόταν τα απόνερα, είχε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα... Ακόμα νομίζω ότι έχω εικόνα να μπαίνει στην Σούδα, να εμφανίζονται στα βουνά τα πρώτα χρώματα και να έχω την αίσθηση ότι το πλοίο γλιστράει πάνω από την ήρεμη θάλασσα, χωρίς να την ακουμπάει, μέσα σε μια απόκοσμη και απόλυτη ησυχία. Τέλος πάντων.

    Όσον αφορά τα πρακτικά προβλήματα που προκύπτουν από τέτοιες αναμνήσεις, εγώ ευτυχώς είδα τα προηγούμενα post (κυρίως τις φωτογραφίες και ειδικά αυτή «πρωινή αναχώρηση για Χανιά»), αργά το βράδυ, μόνος.

  7. #47
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    14

    Smile

    tora pou vriskete to kydon mipos xerei kaneis?i exei ginei paliosidera

    katagomai apo chania kai exo taxidepsei polles fores me to kydon itan ena poly oreo kai kalotaxido karavi arketa vary kai den to epiane o kairos mporouse na taxidepsi kai me 10 bofort!!!!

    episis exo doulepsei se kantia 1987!! kriti 1 1989 kai lissos !patra italia 1989!!!
    dimitris!!!!hmoun epikouros
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 07-08-2008 στις 21:30 Αιτία: Χωρίς λόγο διαχωρισμός 3 μηνυμάτων στο ίδιο θέμα την ίδια ώρα.

  8. #48
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναχώρηση για Χανιά ! Φωτό απο το κόκκινο φαναρι.

    kydon.jpg
    Σε αυτή τη φωτογραφία το ΚΥΔΩΝ μου θυμίζει ένα άλλο πλοίο το ΕΛΕΑΝΝΑ, που έκανε το δρομολόγιο Πάτρα - Ιταλία (την δεκαετία του 70) και το οποίο κάηκε στην Αδριατική - με αρκετά θύματα - αν θυμάμαι καλά.

  9. #49

    Προεπιλογή

    Απο το έντυπο της ΑΝΕΚ το 1988....Το Κύδων με το πλώριο κατάστρωμα του σε όλο του το μεγαλείο...

  10. #50
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα αναφερθήκαμε σε αυτό το πλοίο σε κάποιο τόπικ και βρήκα αυτά τα στοιχεία απο το Σουηδό.
    http://www.faktaomfartyg.se/wirakel_1953.htm
    Οποιος ξέρει Σουιδηκά ας μας πει και εμάς!!!

    Υ.Γ. συγχωρέστε με αν το έχετε ξαναπεί παραπίσω..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisk88 : 13-08-2008 στις 23:28
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

Σελίδα 5 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας