Σελίδα 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 204

Θέμα: Κύδων [Kydon, Wirakel, City of Taranto]

  1. #101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και κάπου εκεί αρχίζει η ΑΝΕΚ...
    Μου κάνει εντύπωση που την Δευτέρα έχει δρομολόγιο και από ΧΑΝΙΑ και από ΠΕΙΡΑΙΑ ούτε το ΤΣΑΜΠΙΟΝ να τανε
    αναχωριση απο πειραια δευτερα εννεα το πρωι και εφτανε χανια εννεα το βραδυ αναχωριση εντεκα το βραδυ της δευτερας απο χανια και ερχοτανε το πρωι της τριτης εντεκα στο πειραια αυτο το ταξιδη το λεγαμε ημερισιο γιατι τα αλλα ταξιδια τα εκανε με αναχωριση καθε βραδυ στις επτα και αφιξη το πρωι στις επτα το ξερο καλα γιατι ημουν πληρωμα το1972-1973 με το πολυ καλο καπετανιο και ανθρωπο ΜΙΧΑΛΗ ΤΣΟΥΔΕΡΟ ημουν τριτος μαγειρας

  2. #102

    Προεπιλογή

    Υπεροχοι ανοιχτοι χωροι και καλοταξιδο πολυ αργο ομως 12 μιλια με το ζορι αυτα που λεει το φυλλαδιο για 16 ειναι μουφες

  3. #103
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα-Χανιά
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Μια υπέροχη φωτογραφία κατά την έξοδο από τον κόλπο της Σούδας, την οποία βρήκα κατά τύχη στο www.shipspotting.com. Δεν θυμάμαι να έχει ανέβει στο forum στο παρελθόν.
    Μεγαλοπρεπέστατο βαπόρι...

    http://www.shipspotting.com/modules/...o-576233-Kydon

  4. #104

    Προεπιλογή

    Εγκαίνια του επιβατηγού- οχηματαγωγού πλοίου Κύδων της Ανώνυμης Ναυτιλιακής Εταιρείας Κρήτης (ΑΝΕΚ)

    Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

    http://mam.avarchive.gr/portal/digit...321&thid=13554

    Kydon.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 25-12-2009 στις 08:06

  5. #105
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα-Χανιά
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκαίνια του επιβατηγού- οχηματαγωγού πλοίου Κύδων της Ανώνυμης Ναυτιλιακής Εταιρείας Κρήτης (ΑΝΕΚ)

    Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

    http://mam.avarchive.gr/portal/digit...321&thid=13554

    Kydon.jpg
    Σπάνιο κ υπέροχο υλικό, σ ευχαριστούμε φίλε Νικόλα για το Χριστουγεννιάτικο δώρο σου...

  6. #106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chris_Chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπάνιο κ υπέροχο υλικό, σ ευχαριστούμε φίλε Νικόλα για το Χριστουγεννιάτικο δώρο σου...
    Αντευχομαι και εγω...

    Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, το πλανα πλοιων που με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, 1960 και του 1970... Πραγματικα ωραιοτατα πλανα... Μου λειπει η Ελλαδα της νιοτης μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 25-12-2009 στις 18:52

  7. #107
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα-Χανιά
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντευχομαι και εγω...

    Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, το πλανα πλοιων που με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, 1960 και του 1960... Πραγματικα ωριαοτατα πλανα... Μου λειπει η Ελλαδα της νιοτης μου.
    Φίλε Νικόλα είπες κατι το οποίο είναι μια μεγάλη αλήθεια...με αφορμή αυτά τα πλάνα όντως συγκινηθήκαμε πολύ κ θυμηθήκαμε τις ωραίες μέρες του παρελθόντος με αυτά τα υπέροχα πλοία. Δεν καταφέρνουν πολλα πλοία να μας προκαλούν πραγματική συγκίνηση...

  8. #108
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντευχομαι και εγω...

    Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, το πλανα πλοιων που με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, 1960 και του 1970... Πραγματικα ωραιοτατα πλανα... Μου λειπει η Ελλαδα της νιοτης μου.
    ευχαριστουμε πολυ φιλε Νικολα γι αυτα τα ανεκτιμητα δωρα!σπανιες εικονες,απο τοτε που τα πλοια ηταν πιο ανθρωπινα κ πιο μαζεμενα..καλες γιορτες!
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  9. #109
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ωραιο πλοιο !!!
    [SIZE=2][I][B][COLOR=DeepSkyBlue]Παντιέρα κίτρινη σινιάλο του νερού
    φούντο τις δυο και πρίμα βρέξε το πινέλο
    τα δυο φανάρια της νυκτός κι ο Πισανέλο
    ξεθωριασμένος απ' το κύμα του καιρού


    [/COLOR][/B][/I][/SIZE]

  10. #110
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Και μια εικόνα από το flickr:

    2856021697_2efa65a05f_o.jpg

Σελίδα 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας