Σελίδα 38 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 283637383940 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 371 έως 380 από 400

Θέμα: Παιχνίδι αναγνώρισης ιστορικών πλοίων (Historic ships' identification Quiz)

  1. #371

    Προεπιλογή

    Σωστος ο φιλος Maiandros!

    http://www.nautilia.gr/forum/attachm...7&d=1301638987

  2. #372
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι αλλά να πω την αλήθεια δεν περίμενα οτι τόσος κόσμος θα ήταν πλώρα. Η φωτο είναι προφανώς από το ίδιο ταξίδι που είδαμε το πλοίο αρόδο στη Μύκονο και δεμένο στην Τήνο (στο θέμα "ιστορικές φωτο της Τήνου")

  3. #373
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    ...και η νησίδα στο βάθος με τον φάρο,δείχνει ότι πλησιάζει στο λιμάνι της Σύρου.Είναι καταπληκτική φωτογραφία,μας ταξιδεύει!

  4. #374
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Mια φωτογραφία που βγήκε στο ebay από τον Πειραιά κάπου στη δεκαετία του εξήντα με σειρά πλοίων δεμένων. Για να δούμε ποιός θα βρει σε ποιό πλοίο αντιστοιχεί η κάθε πρύμνη...

    pir57.jpg

  5. #375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια φωτογραφία που βγήκε στο ebay από τον Πειραιά κάπου στη δεκαετία του εξήντα με σειρά πλοίων δεμένων. Για να δούμε ποιός θα βρει σε ποιό πλοίο αντιστοιχεί η κάθε πρύμνη...

    pir57.jpg
    Αν δεν κάνω λάθος βλέπω τον Φίλιππο, το Κρήτη, το Σεμίραμις, το Ατρεύς, το Mediterranean, το Romantica, το Αιγαίον, το Αγγέλικα μεταξύ άλλων (ίσως και την πρύμη του Λήμνος).

  6. Προεπιλογή

    Είναι στου Τζελέπη εκεί που έδενε το ΜΙΝΩΣ και το ΣΟΦΙΑ. Μετά το ΦΙΛΙΠΠΟΣ εγώ βλέπω τα ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ, ΣΕΜΙΡΑΜΙΣ, ΑΤΡΕΥΣ, ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ, ΜΕΝΤΙΤΕΡΑΝΕΑΝ, ΑΓΓΕΛΙΚΑ ή ΑΙΓΑΙΟΝ.

  7. #377

    Προεπιλογή

    ...βλεπω την δευτερη πρυμνη διπλα στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και μου θυμιζει το ΠΟΛΙΚΟΣ η δε μαυρη πρυμνη καθως και η πρωτη τσιμινιερα του Τυπαλδου μου θυμιζουν το ΕΛΛΗ

  8. #378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...βλεπω την δευτερη πρυμνη διπλα στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και μου θυμιζει το ΠΟΛΙΚΟΣ η δε μαυρη πρυμνη καθως και η πρωτη τσιμινιερα του Τυπαλδου μου θυμιζουν το ΕΛΛΗ
    Γιώργο συμφωνώ και εγώ ως προς τον Πολικό. Το ΕΛΛΗ είχε μοντερνοποιημένη τσιμινιέρα επί Τυπάλδων, πριν δε με την συμβατική επί Τόγια είχε διαφορετικό σχήμα από την εικονιζόμενη η οποία έχει και αεραγωγούς μπροστά της όπως το ΚΡΗΤΗ. Το Αιγαίον είναι σίγουρα μέσα με την χαρακτηριστική πρύμη και λευκή φορεσιά, ενώ μία τσιμινιέρα πιο πριν νομίζω ότι διακρίνεται και αυτή του Αγγέλικα.

  9. #379

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρε το ΕΛΛΗ του Τυπαλδου με την μορφη που ειχε πριν τον εκμοντερνισμο απο την Ελληνικη ταινια "ο Ταυρομαχος προχωρει" του 1963

    elli.jpg

  10. #380
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα συμφωνήσω για το ΦΙΛΙΠΠΟΣ και το ΠΟΛΙΚΟΣ των οποίων μόνο πρύμνες βλέπουμε.
    Προσπάθησα να αντιστοιχίσω τα φουγάρα με τις υπόλοιπες πρύμνες που φαίνονται και κατέληξα στο παρακάτω. Περισσεύουν κάνα δυο φουγάρα ακόμη. Η χαρά του καραβολάτρη θα ήταν να περπάταει στου Τζελέπη εκείνη την ημέρα!

    Untitled.jpg

Σελίδα 38 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 283637383940 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας