Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 31

Θέμα: Ναυπηγική απορία

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή Ναυπηγική απορία

    Γεια σε όλους. Ως μοντελιστής …γράφοντας…σε ξένο (Ισπανικό) Forum για τις «παραδοχές» σε ένα μοντέλο ανέφερα ότι κατά το πέτσωμα της γάστρας (στα πραγματικά ξύλινα σκάφη και από τα μέχρι τώρα γνωστά σε μένα) τα «σόκορα» μαδέρια δεν μπορούν να καταλήγουν σε αιχμές…. Αυτό γιατί τίθεται θέμα καρφώματος της άκρης σε νομέα καθώς και καλαφατίσματος. Και ότι ακολουθείται η μέθοδος όπου οι άκρες κόβονται δημιουργώντας ικανό πλάτος για κάρφωμα και καλαφάτισμα παράλληλα με την αφαίρεση μέρους του προηγούμενου μαδεριού…
    Μου απάντησε ένας Ισπανός λέγοντας ότι και οι δύο μέθοδοι είναι σωστές και χρησιμοποιούνται, με περισσότερο γνωστή την δεύτερη. Και ότι το γνωρίζει καλά γιατί ο πατέρας του είχε ναυπηγείο και έβλεπε την πρώτη μέθοδο κυρίως σε μικρά σκάφη. Μάλιστα (αν κατάλαβα καλά τον οn line translator…) Περιέγραψε ότι στην «μέθοδο της αιχμής» ανοίγεται αυλάκι τοποθετείται το υλικό καλαφατίσματος (κορδόνι) και στην συνέχεια προσαρμόζεται στην θέση του. Δεν ξέρω αν ακολουθεί και άλλη διεργασία.
    Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω ή αν αυτό είναι πρακτική άλλων εθνών.
    Ευχαριστώ
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Οντως Arthur η 2η μέθοδος που αναφέρεις,(με τετραγωνισμό των σόκκορων) είναι μάλλον η σωστή. Αυτή τουλάχιστον έχω δει να χρησιμοποιείται ευρέως. Τα τελευταία μαδέρια , οι καταφραές όπως λέγονται, δεν έχουν σφήνα τις άκρες.Γίνονται ορθογωνικές εγκοπές στα πέριξ μαδέρια, και η καταφραή παίρνει αντίστοιχο σχήμα για να ''ταιριάξει''.
    Ετσι, όπως σωστά είπες, καρφώνεται ευκολότερα, καλαφατίζεται άνετα κτλ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή pareles

    Γενικά στην ναυπηγικοί όταν δεν κάνουμε χρίση κάποιας κόλας τότε επιβάλλεται να κόβουμε την γωνία του σανιδιού όχι μόνο του πετσώματος αλλά και σε οποιοδήποτε ξύλο κάνουμε ένωση (παρέλα) στα καταστρώματα στις κουπαστές στις καρένες. Μια σχολή λέει: το πάχος του ξύλου είναι το φάρδος του κοψίματος και 6φορεσ το πάχος είναι το μήκος του φάλτσου. Έτσι αφαιρούμαι από το ξύλο τις κακίες ιδιότητες του σόκορου.
    Για αυτό το λόγο έχουν και αυτήν την ιδιόμορφη πλώρη τα Περάματα
    Πάντα στα μαδέρια πριν την τοποθέτηση τους παίρνουμε τις στέλες από την σάλα που προκύπτουν από τις διαγώνιες και πλανίζουμε το πάνω μέρος τους.
    αν όμως θέλουμε να τελειώσουμε γρήγορα και ο ιδιοκτήτης δεν έχει γνώσεις τότε ακολουθούμε τον τρόπο του Ισπανού και επειδή συνήθως δεν καλαφατίζουν όλη την σειρά κάνουν μόνο την γωνιά η οποία αν δεν έχει στέλα από πριν, με την παραμικρή πίεση του στουπιού θα σπάσει .
    αυτή η μέθοδος είναι απατεωνιά
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την γνώμη σου Hellenarc. Δυστυχώς τα Ισπανικά μου... δεν βοηθάνε για περισσότερη κουβέντα στο υπόψη forum ( Modelismonaval. com) και βέβαια δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η μέθοδος τους είναι σκόπιμα ελλιπής πρακτική…
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Arthur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την γνώμη σου Hellenarc. Δυστυχώς τα Ισπανικά μου... δεν βοηθάνε για περισσότερη κουβέντα στο υπόψη forum ( Modelismonaval. com) και βέβαια δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η μέθοδος τους είναι σκόπιμα ελλιπής πρακτική…
    Ας το ακούσουν οι Έλληνες
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Έχεi ακούσει κανεις για κάποιες επισκευές που χρηματοδοτεί το ΥΤΑ( Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης) για κάποια παραδοσιακά σκάφη Το Ελένη Π το Καλή τύχη μια ανεμότρατα στην Χίο και ένα ακόμα κάπου από την μεριά του Ιονίου?
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Είχαμε ασχοληθεί παλιότερα σε μια απάντηση στο θέμα παραδοσιακά σκαριά.
    Πάντως σε αυτή την ενότητα (γενικότερα) παρουσιάζονται πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία και απόψεις για τα παραδοσιακά σκάφη και τα ξύλινα σκάφη γενικότερα και θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τους γράφοντες. Ίσως θα πρέπει να αναδιατάξουμε λίγο τις απαντήσεις ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι ομοειδείς συζητήσεις πχ στο θέμα παραδοσιακά σκαριά να είναι οι σύγχρονες εφαρμογές των παραδοσιακών σκαριών και διάφορα χρήσιμα στοιχεία όπως τρόποι κατασκευής, βελτιστοποίηση χαρακτηριστικών και οικονομοτεχνικά στοιχεία, αυτό το θέμα "Ταξίδι στο χρόνο..." να είναι για τυπολογία, φωτογραφίες και λεπτομέρειες παραδοσιακών σκαριών(ιστορικά και σύγχρονα) και ένα τρίτο (ίσως αυτό εδώ),τρόποι και τεχνικές ναυπήγησης ξύλινων σκαφών (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να είναι μόνο σύγχρονα αλλά και να έχει και λίγο από ιστορία ώστε να δούμε την εξέλιξη από το μονόχναρο στο ναυπηγικό σχέδιο). Τι λέτε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 20-02-2008 στις 22:37

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχαμε ασχοληθεί παλιότερα σε μια απάντηση στο θέμα παραδοσιακά σκαριά.
    Πάντως σε αυτή την ενότητα (γενικότερα) παρουσιάζονται πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία και απόψεις για τα παραδοσιακά σκάφη και τα ξύλινα σκάφη γενικότερα και θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τους γράφοντες. Ίσως θα πρέπει να αναδιατάξουμε λίγο τις απαντήσεις ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι ομοειδείς συζητήσεις πχ στο θέμα παραδοσιακά σκαριά να είναι οι σύγχρονες εφαρμογές των παραδοσιακών σκαριών και διάφορα χρήσιμα στοιχεία όπως τρόποι κατασκευής, βελτιστοποίηση χαρακτηριστικών και οικονομοτεχνικά στοιχεία, αυτό το θέμα "Ταξίδι στο χρόνο..." να είναι για τυπολογία, φωτογραφίες και λεπτομέρειες παραδοσιακών σκαριών(ιστορικά και σύγχρονα) και ένα τρίτο (ίσως αυτό εδώ),τρόποι και τεχνικές ναυπήγησης ξύλινων σκαφών (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να είναι μόνο σύγχρονα αλλά και να έχει και λίγο από ιστορία ώστε να δούμε την εξέλιξη από το μονόχναρο στο ναυπηγικό σχέδιο). Τι λέτε;
    Φίλε Παναγιώτη
    Οργάνωσε το και προχωράμε
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παναγιώτη
    Οργάνωσε το και προχωράμε
    Και εγω μεασα ειμαι...
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κανείς κάτι περί αυτών των πλοίων Ή έγιναν κομμάτια όπως το Ε.Ε.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας