Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ναυπηγική απορία

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Τι έγιναν τελικά αυτά τα σκαριά το Ελένη Π. του μουσείου της Ύδρας και το ¶γιος Ιωάννης της Χίου. Ξέρει κανένας αν επισκευάζονται ή αν επισκευάσθηκαν ή μετά τις τόσες αναφορές στα μέσα μαζικής ενημέρωσης βαλσαμώθηκαν
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Baggeliq Διάβασες τα mail σου?
    ναι ...και εχεις πολυ δικιο ...
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  3. #23
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έγιναν τελικά αυτά τα σκαριά το Ελένη Π. του μουσείου της Ύδρας και το ¶γιος Ιωάννης της Χίου. Ξέρει κανένας αν επισκευάζονται ή αν επισκευάσθηκαν ή μετά τις τόσες αναφορές στα μέσα μαζικής ενημέρωσης βαλσαμώθηκαν
    δεν ξερω τιποτα ακομα ...
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  4. #24
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Thumbs up Προσφέρω βοήθεια

    Φίλε Arthur,
    Είμαι πάντα στην διάθεση σιυ για βοήθεια στα Ισπανικά. Δεν είμαι της Ισπανικής φιλολογίας αλλά μπορώ να βοήθήσω. ¶μα επιστρέψεις στην βάση σου, είμαι στην διάθεση σου
    papamarios

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ papammarios Τα Ισπανικά άρθρα μου...για τους δύο επόμενους μήνες τα έχω έτοιμα. Μετά βλέπουμε....:-D
    Και ναι είμαι στην βάση μου... :arrow:
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε papammarios
    Καλωσόρισες Κατ’ αρχάς
    Πολύ ευγενικό από μέρους σου και ευχαριστώ για το Mail
    Είμαι πάντα διαθέσιμος να βοηθήσω με οποίον τρόπο μπορώ.
    Θέλω όμως να τονίσω ΕΝΑ πράγμα αν δεν ζήσεις την πραγματικότητα είναι εκ φύσεως αδύνατο να την αποτυπώσεις.
    Πιστεύω πως πρέπει να κατανοήσετε την ναυτική αντίληψη των ναυτικών της εποχής των πανιών ή και την ναυτική τέχνη όχι μόνο του κρατάς ποριά, δες τα λαδιά, δέσε κάβους και κάνε και καμία γάσα αν είσαι σε κανένα φορτηγό (δεν θέλω να νοηθεί ότι υποτιμώ το ναυτικό επάγγελμα του σήμερα, προς θεού )
    Ακόμα και από ποια μεριά είναι ο κόμπος σε ένα φιλαδούρι έχει ένα λόγο.
    Ένα μοντέλο το οποίο είναι εύκολο να κατασκευαστεί (σχετικά) από ότι ένα πραγματικό καράβι, και είναι πολύ πιο εύκολα επισκέψιμο από το μεγάλο. Αν λοιπόν έχουμε μερικά μικρά μέχρι μεγάλα λάθη αυτά μένουν και αλλοιώνουν την πραγματικότητα και την παραδοσιακή ναυτική τέχνη. Θέλω να σας πω πως θαυμάζω το μεράκι σας. Πρέπει όμως να ζήσετε λίγο την πραγματικότητα στην κατασκευή ενός πραγματικού παραδοσιακού ιστιοφόρου και να επιδιώξετε να ταξιδέψετε με ένα τέτοιο σκάφος. Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σας μιλάω γενικά για όλους εσάς τους αξιοθαύμαστους μικροκαραβομαραγκούς και αρμαδόρους
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27

    Προεπιλογή

    Η Νομαρχια Χιου απο οτι γνωριζω εχει αναλαβει 2 καικια τα οποια ειναι μπροστα στο ξενοδοχειο Χανδρης, το ενα το μικρο το επιδιωρθωσε εφετο ο Παποριας το αλλο μαλον ο Χιωτης.Υπαρχει βεβαια και στο Θολος ,το καρναγιο του χιωτη η ανεμοτρατα ιωαννης την οποια θελουν να επισκευασουν με ενα προυπολογισμο της ταξης των 500000 ευρω.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Έχεις διαβάσει την σχετική μελέτη του ¶γιος Ιωάννης και την προκήρυξη? Για να βάλεις τα κλάματα! ¶στα καλύτερα αυτά τα πράγματα πονάνε πολύ βαθιά.

    διάβασε αυτό http://www.nautilia.gr/forum/showpos...&postcount=118
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 19-10-2009 στις 16:14
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #29

    Προεπιλογή

    Δεν εχω διαβασει λεπτομερειες φιλε hellenarc αλλα απο αυτα που ακουω απο μεσες ----ακρες καταλαβαινω οτι αυτοι που αποφασισαν σιγουρα δεν ειναι λατρες του ξυλινου σκαφους ,σιγουρα δεν αγαπουν την παραδοσιακη ναυπηγικη και συνεπως την ελληνικη παραδοση(αυτα τα δυο ειναι αμεσα συνδεδεμενα),και τελος καρφι δεν τους καιγεται για το ιωαννης αφου αυτος δυστυχως (για εμας τους ονειροπολους --ρομαντικους μιας αλλης εποχης )δεν ΦΗΦΙΖΕΙ.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω διαβασει λεπτομερειες φιλε hellenarc αλλα απο αυτα που ακουω απο μεσες ----ακρες καταλαβαινω οτι αυτοι που αποφασισαν σιγουρα δεν ειναι λατρες του ξυλινου σκαφους ,σιγουρα δεν αγαπουν την παραδοσιακη ναυπηγικη και συνεπως την ελληνικη παραδοση(αυτα τα δυο ειναι αμεσα συνδεδεμενα),και τελος καρφι δεν τους καιγεται για το ιωαννης αφου αυτος δυστυχως (για εμας τους ονειροπολους --ρομαντικους μιας αλλης εποχης )δεν ΦΗΦΙΖΕΙ.
    Μπορεί και να μην είναι έτσι δεν πρέπει να τους κατηγοράμε απλά δεν έχουν τις κατάλληλες εμπειρίες. Eνώ έχουν – είχαν ? αδαμάντινο δόντι. και το χρήμα πολύ για εργασίες χωρίς τεκμηρίωση (καταλαβαίνεις τι λέω) Το μαχαίρι ως το κόκαλο με άπλετο φως στο εργαστήριο του γιατρού.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας