Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ποιό απο όλα?

  1. #1

    Προεπιλογή Ποιό απο όλα?

    Γειά σας, και εγώ νέος στο forum,
    Ενδιαφερόμαστε με τον πατέρα μου να αγοράσουμε πολυεστερική βάρκα για ψάρεμα (δικό του) και βόλτα (δική μου).
    Ρωτήσαμε πολλούς και το μόνο που καταφέραμε είναι να πελαγόσουμε οπότε ζητάμε βοήθεια.
    Αρχικά για το σκάφος μας ενδιαφέρει πολυεστερικό (για το ψάρεμα), μήκους απο 4 εώς 5 μέτρα, με σχεδιασμό στην καρίνα που να επιτρέπει να στέκονται όρθιοι 1-2 επιβάτες.
    Απο εκέι και πέρα μπάινουν ερωτήματα μάρκας μηχανής, (HP 30 για να μην χρειάζεται δίπλωμα), τιμονίερας ή όχι, πλάτους και βάρους του σκάφους καθώς είναι πόλλύ δύσκολο να μπαινοβγαίνει ατην περιοχή που είμαστ το καλοκαίρι.
    Έκανα πολλές ερωτήσεις απότομα, αλα ζητώ κατανόηση μιας που δεν είχαμε ποτέ επαφή με το "άθλημα".
    Απο όλα αυτά που έχουμε δεί ώς τώρα έχουμε ξεχωρίσει αυτήν. http://www.fun-yak.com/ENG/accueil.html
    ανυπομονώ για απάντησή σας.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Βάρκες στην Ελληνική αγορά υπάρχουν πολλές !Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια γύρο στα τέσσερα με πέντε μέτρα με μια μηχανή τετράχρονη ότι μάρκα θέλεις , διότι σχεδόν όλες πλέον είναι αξιόπιστες και σε αυτήν την ιπποδύναμη (30 hp) .Βάρκα θα σου έλεγα να δεις της Νικήτα , που είναι στην Βάρης Κορωπίου . Είναι πολύ καλές βάρκες αλλά είναι λίγο ακριβές .Αν την θέλεις για ψάρεμα δεν χρειάζεται τιμονιέρα ,αν την θέλεις για βόλτα τότε να βάλεις. Ο λόγος είναι ότι σου πιάνει αρκετό χώρο .
    Αυτά έχω να σου προτείνω .

  3. #3

    Προεπιλογή

    Βασικά είδα οτι σε πολυστερικά ως 25 hp δεν χρειάζεται ασφάλεια. για την τιμονίερα μου είπαν οτι είναι θέμα ευστάθειας στισ μεγάλες ταχύτητες. οπότε στην περίπτωσή μου θα βάλω.
    Γενικά τι γνώμη έχετε για τις Ποσειδών, Man, PIoneer και Alfiber? Είναι οι τελευταίες που μου πρότειναν.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από probatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά είδα οτι σε πολυστερικά ως 25 hp δεν χρειάζεται ασφάλεια. για την τιμονίερα μου είπαν οτι είναι θέμα ευστάθειας στισ μεγάλες ταχύτητες. οπότε στην περίπτωσή μου θα βάλω.
    Γενικά τι γνώμη έχετε για τις Ποσειδών, Man, PIoneer και Alfiber? Είναι οι τελευταίες που μου πρότειναν.
    Ποσειδών χωρίς δεύτερη κουβέντα . Για την τιμονιέρα ,μια ερώτηση .Ποσά μίλια έχεις σκοπό να πας με μια βάρκα 5 μέτρα και μηχανή 25 HP και ειναι θεμα ευσταθειας??Αλλά περί ορέξεως .............
    Οτι και αν παρεις, σου ευχομε να την χαρεις !!!

  5. #5

    Προεπιλογή

    ΤΗΝΧ μάστορα, ευστάθεια για όταν πας με "μεγάλη" ταχύτητα. οτι με λαγουδιέρα σε κάποιο κύμα μπορεί να το κόπσεις κατα λάθος όλο.... οτι μου λένε σασ λέω.

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.. ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟς ΣΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 25χρονων ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕς ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΕΙΝΑΤΕ? ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΗ ΤΙΜΟΝΙΕΡΑ ΧΩΡΙς ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΩΤΕΥς ΚΑΙ Η ΒΑΡΚΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΡΟΜΕΑς. ΜΕ 3ΟΑΡΑ SELVA 30HP θΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑς ΓΙΑΤΙ Ως ΓΝΩΣΤΟΝ H SELVA ΕΙΝΑΙ Η 40ΑΡΑ ΤΗς YAMAHA ΑΡΑ ΤΗΑ ΕΧΕΙΣ 40 ΙΠΟΥΣ και αναγραφωμενα 30πανω στην μηανη ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ. ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ 10 ΙΠΟΥς. Ο ΔΡΟΜΕΑς ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10.000ε ΜΕ ΤΡΕΙΛΕΡ.. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΕΔΩ
    ----- http://www.proteusboats.com/greek/index.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BAGELIS : 12-11-2008 στις 17:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας