Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 186

Θέμα: Mediterranean Sky [City of York]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Από εγκατάλειψη, δηλάδή από κάποια διαροή στην διαρκεια του παροπλισμού του.

  2. #12

    Προεπιλογή

    ego se ayto to plio katevenontas apo tin Ancona to 1981 otan eimouna enos xronon perpatisa gia proti fora pano stis moquette tis Reception.

    asxeto.......
    [SIZE=5][/SIZE]

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από El Greco Εμφάνιση μηνυμάτων
    ego se ayto to plio katevenontas apo tin Ancona to 1981 otan eimouna enos xronon perpatisa gia proti fora pano stis moquette tis Reception.

    asxeto.......
    Καθόλου άσχετο φίλε μου. Μου άρεσε πολύ το μήνυμα σου.

    Στο κάτω κάτω δεν νομίζω να κάνουμε εδώ καμμιά βαρυσήμαντη συνδιάσκεψη περί τα ναυτιλιακά.
    Σκέψεις, συναισθήματα, και βιώματα μοιραζόμαστε......

  4. #14
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Αμα έχεις περπατήσει εκεί για πρώτη φορά σε καταλαβαίνω.
    Ειδού και η μανία με τα καράβια,ο καραβολατρισμός γενικά.
    Μπράβο,με συγκίνησες.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Μια απογευματινή φωτό του Sky στον Πειραιά μετα την επιστροφή του απο μια κρουαζιέρα στη Μεσόγειο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #16

    Προεπιλογή mediterranean sky

    το πρωτο καραβι που ειδα στην ζωη μου ηταν το mediterranean sky,ενα πρωινο που με κατεβασε ο πατερας μου στο λιμανι της πατρας το 1989.Τοτε κυριαρχουσε στην αδριατικη, εδενε αναμεσα στις θεσεις 2,4 (αναμεσα προβλητας γουναρη και αγ.νικολαου).βαμενο κιτρινο με μια κοκκινη και μια μπλε γραμμη στο κατω μερος.Eιμουν εκει και οταν επεστρεψε νομιζω 1995 η'1996 βαμενο ασπρο με μπλε γραματα.επιασε γραμμη παλι αλλα αυτη την φορα εδενε στο 5,6,7,(αγ νικολαου αριστερα)
    τα λιγοστα ταξιδια που εκανε εισπρακτικα ηταν τραγικα,μαλιστα στο τελευταιο ταξιδι προς ιταλια συμφωνα με εναν καμαρωτο ενα ζευγαρι τουριστων νομιζω ιταλων ηταν και οι μοναδικοι επιβατες.Οταν επεστρεψε μαλιστα απο αυτο εδεσε για πανω απο 3 χρονια στην πατρα.Tο πληρωμα εμεινε για πολυ καιρο μεσα πιεζοντας για τα δεδουλευμενα του.θυμαμαι ενα καλο παιδι νομιζω απο την κερκυρα που μου ελεγε την ιστορια του οτι αποφασισε να μπαρκαρει λογω οικονομικων προβληματων για να ζησει τα παιδια του και οπως μου ελεγε επεσα στην αμαρτια του sky.Eνας αλλος
    ιρακινης καταγωγης ενω το θεμα του πλοιου και του πληρωματος απασχολησε για 10 λεπτα το δελτιο ειδησεων star ,την ωρα που ηταν στον αερα ο λιμεναρχης πατρων Kαντας Bασιλης ανεβηκε στην τσιμινιερα και απειλουσε να πεσει.τιποτα δεν εγινε ο καιρος περνουσε το πληρωμα λιγοστευε αλλοι εβρισκαν αλλου δουλεια αλλοι αλλαξαν για παντα επαγγελμα οπως ενας που αν δεν κανω λαθος ηταν στην κουζινα ο οποιος σημερα πουλαει κουλουρια στο κεντρο της πολης και οποτε τον βλεπω του θυμιζω το sky και τον τρελενω.Kαι ενα ωραιο πρωι το βασιλοβαπορο με εξοδα του λιμενικου ταμειου εφυγε ρυμουλκουμενο για τον κολπο της ελευσινας.........Περασα 3 χρονια καθημερινης επαφης με το πλοιο λογω δουλειας στο λιμανι και οταν τυχαια ειδα φωτογραφιες του μισο βυθισμενο
    πονεσα.Απο τοτε εχω μαζεψει τα παντα απο φωτογραφιες του απο ολη την διαρκεια της ζωης του απο φορτηγο της ellerman μεχρι το σκουριασμενο κουφαρι στην ελευσινα.το μονο που ψαχνω τωρα ειναι μια συνεντευξη του Μιχαλη Καραγιωργη στον εφοπληστη πριν χρονια,επισης εχω βρει ενα σετ τραπουλας τη εταιριας καραγιωργης και το εχω παραγγειλη αλλα νομιζω οτι το πλοιο που απεικονιζεται ειναι τo sea αλλα δεν πειραζει.

  7. #17
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω, ότι και τα 2, ήταν απο τα πιο άνετα και πλούσια πλοία, καμάρι των μεταφορέων.
    Δεν θα παραλείψω να πω, οτι τα πρόσωπα είναι εκείνα μπροστά απο οποιοδήποτε καλο η όμορφο πλοίο.
    Στις γραμμές Καραγεώργη, υπήρχε ένας αρχικαμαρώτος, που έστω και τώρα, αν ρωτήσεις στο λιμάνι θα τον θυμούνται.

  8. #18

    Προεπιλογή

    τωρα το πλοιο θα μεινει μπαταρισμενο εκει?μια θεωρεια του λιμανιου που ειχα ακουσει ειναι οτι ο αμιαντος σε αυτο το πλοιο ειναι αρκετος.Αν στεκει ,η μολυνση της περιοχης ειναι ενα θεμα.

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Για τους λάτρες του όμορφου βαποριού, οι κατόψεις των καταστρομάτων του από φυλλάδιο εποχής.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 16-04-2008 στις 22:39

  10. #20

    Προεπιλογή

    εχεις αλλα σχετικα με το sky?

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας