Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 186

Θέμα: Mediterranean Sky [City of York]

  1. #21
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς όχι, διότι πάντα το απολάμβανα και χάζευα. Να σου πω ότι είχα και μια εντύπωση ότι αυτα τα παπόρια και οι εταιρείες θα είναι εδώ, η τέλος πάντων δεν θα εξαφανισθούν τελείως.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Το μεγαλυτερο λαθος μου ειναι οτι τοσα χρονια στο λιμανι δεν μπηκα μια φορα μεσα να το δω.Η μοναδικη φωτογραφια που εχω απο το εσωτερικο του την εχω κατεβασει απο καποιο site με αφιερωματα σε παλια πλοια και απεικονιζει το bar του πλοιου.Ψαχνω να βρω αλλα τιποτα.θελω να δω εσωτερικα πως ηταν.Εχω ζησει ολα τα πλοια απο 1980 μεχρι σημερα στο λιμανι της πατρας αλλα το sky ειναι το μοναδικο που καταλαβαινες οτι εχει ζησει μεγαλες στιγμες.Ακομα και οταν ειχε γινει περιγελος και σκουριαζε στην προβλητα παρατημενο αν του αφιερωνες λιγες στιγμες απλως να το δεις πιο καλα εβλεπες οτι δικαιως το αποκαλουν ΒΑΣΙΛΟΒΑΠΟΡΟ.

  3. #23
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    ΒΑΣΙΛΟΒΑΠΟΡΑ, είναι η λέξη που ήθελα να εκφρασθώ αλλά δεν μου ερχόταν στο μυαλό κατά περίεργο τρόπο.

    Τι να σου πω τώρα? Όλοι και όλα γυαλισμένα. Όλα τα γνωστά πρόσωπα πέρασαν απο εκεί. Τα πιάνα, τα οποία σχεδόν όσα ταξείδια έκανα, όλο και κάποιος θα έπαιζε.

    Η μούρλια ήταν τα καταστρώματα, και τι να πρωτοθυμηθώ, αλλά παρόλο νέος και φωτοχομπιστας, δεν αποθανάτισα , όχι μόνο αυτό, αλλά και πολλά άλλα. ΑΧ..

    Αντε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Στην Πάτρα λίγο πριν το τέλος

    Είναι ο απόλυτος θρύλος της Αδριατικής.
    Προσωπικά το πέτυχα στην παρακμή του.
    Το θυμάμαι δεμένο να περιμένει καρτερικά ένα θαύμα.
    Και το θαύμα να μην γίνεται.
    Στη συνέχεια πηγαίναμε να το δούμε στο Μπατσί της Σαλαμίνας.
    Παροπλισμένο, δίπλα σε άλλα θρυλικά βαπόρια.
    Μετά το είδαμε στη θέση που είναι και σήμερα.
    Ακόμα, όμως, και στην παρακμή του ήταν βασιλοβάπορο...

    Ότι έχω από υλικό στη διάθεσή σας.

    Στην Πάτρα.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Όλοι μαζί

    Σήμερα το φόρουμ έχει πάρει φωτιά με τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν Με ποιο βαπόρι να πρωτο-ταξιδέψουν οι μνήμες μας; Ευχαριστιέμαι να αλλάζω ρότα στην καθημερινότητα με την κάθε φωτογραφία και ανάμνηση από όλους τους αρχοντοβάπορες. Αυτή είναι η ομορφιά του σπορ, να μοιραζόμαστε όλοι μαζί το πάθος και το μεράκι για τη θάλασσα και τα πλεούμενα της. Πως να μην καταθέσω τον φόρο τιμής μου στο Mediterranean Sky...η εικόνα είναι αποτυπωμένη το 1998.

    med_sky.jpg

    Copyright-Πηγή
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Γερμανία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Όντως, πολύ όμορφο. Αν δεν ήξερα ότι ήταν κάποτε φορτηγό, θα έλεγα πως χτίστηκε από την αρχή σαν κρουαζιερόπλοιο στη χρυσή εποχή. Ενώ η άτρακτος έχει κλασσικό συντηρητικό σχέδιο, η υπερκατασκευή και η τσιμινιέρα θα μπορούσαν να στολίσουν και σύγχρονο βαπόρι καλύτερα από τους άγαρμπους όγκους που βλέπουμε σήμερα.
    Με το M.Sky ή με το M.Sea έκανα το πρώτο μου ταξείδι στην Αδριατική, Ανκόνα-Πάτρα, το καλοκαίρι του 1986. Σε αυτό πάνω συμμετείχα στη μοναδική μέχρι τώρα άσκηση ετοιμότητας για επιβάτες. Φορέσαμε σωσίβια, κατέβασαν και μια βάρκα.
    Λυπηρές οι φωτογραφίες του βυθισμένου M.S. Ιδιαίτερα, όταν το σκαρί αποπνέει μια τέτοια διαχρονική νεότητα. Σε αντίθεση με μερικά άλλα, αναφέρω ενδεικτικά το Αγαπητός, που, όσο και να τα αγαπήσαμε, φαίνονται (στις φωτογραφίες) σήμερα τόσο αρχαία, ώστε μόνο παροπλισμένα μπορούμε να τα φανταστούμε, όχι εν πλω.
    Τι να κάνουμε όμως, το μόνο βέβαιο στη ζωή είναι ο θάνατος.
    Κ.

  7. #27
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    PATRAS GREECE
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ..mediteranean sky

    ..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΘΛΙΨΗ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΟΒΥΘΙΣΜΕΝΟΥ ΣΚΑΡΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΟΡΕΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ 1987 ΜΕ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΤΟΝ ΘΡΥΛΙΚΟ ΑΝΤΑΣΟΥΡΑ.
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΦΙΓΟΥΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΣΤΟΝ ΝΤΟΚΟ, ΣΤΟΝ ΙΣΚΙΟ ΤΟΥ ΒΑΠΟΡΙΟΥ, ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ..
    ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΡΥΛΙΚΟ FERRY ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΤΡΑ - ΑΝΓΚΟΝΑ, ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.
    ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝΔΡΩΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΣΑΠΙΖΕΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.
    ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΦΥΛΑΓΜΕΝΗ ΜΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΦΑΝΑΡΙΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΒΑΡΔΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΓΕ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΡΕΥΜΑ.
    ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ.

  8. #28

    Προεπιλογή

    εχεις φωτογραφιες απο το εσωτερικο του?

  9. #29

    Προεπιλογή

    ειναι το μοναδικο πλοιο στο οποιο δεν εχω βρει φωτογραφιες απο μεσα η' κατα την διαρκεια ταξιδιου π.χ.γεφυρα,σαλονια,πληρωμα,επιβατες.Αν υπαρχει καντε εναν κοπο βρε παιδια!!!!!!!

  10. #30

    Προεπιλογή

    το βασιλειο μου για λιγες φωτογραφιες απο το εσωτερικο του!!!!!!!!!!!!

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας