Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 186

Θέμα: Mediterranean Sky [City of York]

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Για το φίλο poliv21, εσωτερικές φωτο από μπροσούρα του Καραγεώργη. ¶γνωστο από ποιό από τα 2 πλοία.

    karag inside1.jpg

    karag inside2.jpg

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    πολυ ωραιες φωτο μπραβο φιλε.καλα μιλαμε για την εποχη τους ηταν αστερια

  3. #33
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή MEDITERRANEAN SKY

    Καί εδώ η σκληρή πραγματικότητα, η σημερινή του κατάσταση.
    Αυτή αγαπητοί μου φίλοι, μάς φέρνει ανατριχίλα.
    Πώς έρχονται τά πράγματα καί οί καταστάσεις ?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg M.S..jpg (523,3 KB, 225 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg MS.jpg (523,3 KB, 195 εμφανίσεις)

  4. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶γνωστο από ποιό από τα 2 πλοία.
    Πρεπει να ειναι απο το Mediterranean Sky, αφου απο τις εξωτερικες φωτο διακρινονται η πλωρη, η πρυμνια πισινα και η μπαντα με τις λεμβους που διεφεραν λιγο απο το Mediterranean Sea.

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Και το σηματάκι με το πλοίο κάτω δεξιά στο διαφημιστικό, ειναι ιδιο με το αντιστοιχο της Strintzis Lines (το οποιο απεικονιζε το Ionian Star), αλλά σε κόκκινο χρώμα.

  6. #36

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω ellinis για το δωρο!!!!!!!!!

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αμβούργο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Σε παλιότερο τεύχος του "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ" είχε δημοσιευτεί ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο με την υπογραφή του REO σχετικά με τα δύο καράβια, την εσωτερική τους διαρρύθμιση, αλλά και την ιδιαίτερη, με σημασία στη λεπτομέρεια, διαφημιστική τους καμπάνια. Αν δε με απατά η μνήμη μου (δεν έχω πρόχειρη τη συλλογή τευχών εδώ στα ξένα) κάπου μεταξύ των τευχών 110 και 120.

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    PATRAS GREECE
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Oτι και να λέμε παιδιά, όσο και να δενόμαστε με όποια σκάφη έχουμε μπαρκάρει, είναι γεγονός ότι έρχεται μια στιγμή που εμείς οι ίδιοι θα είμαστε στην γέφυρα την ώρα που θα έρθει η στιγμή να δώσουμε το full ahead για να το βγάλουμε έξω. Πιστέψτε με δεν υπάρχει χειρότερος θόρυβος από το σούρσιμο της λαμαρίνας στην λάσπη των διαλυτηρίων. Μου έτυχε στο Καράτσι το 1985 με ένα bulk carrier του Κώστα του Κομνηνού το AIOLOS C και ακόμα θυμάμαι τον απαίσιο θόρυβο που έχει μείνει χαραγμένος στα αυτιά μου ακόμα.
    Γεγονός είναι ότι οι φωτό από το SKY απλά θυμίζουν την ανθρώπινη απληστία και ταυτόχρονα την εγκληματική αμέλεια που μας διακατέχει σαν λαός. Θα βλέπαμε ποτέ αυτήν την εικόνα στην TAMBA FLORIDA??? Σίγουρα όχι, εκεί ούτε τσιγάρο δεν πετάμε στην θάλασσα. Σεντίνες όμως τραβάμε όταν δεν μας βλέπουν και μπορούμε στην Ελλάδα.
    Θέλετε να γελάσετε?? Το καλοκαίρι που μας πέρασε αγόρασε ένας γείτονας στην μαρίνα που έχω το δικό μου στην Πάτρα ένα 12 μετρο πολύ ωραίο σκάφος. Το θαύμαζα πραγματικά. Στις 5 ημέρες το έβγαλε πάλι έξω και όταν τον ρώτησα τι έπαθε μου είπε ότι το σκάφος είχε κλειστές δεξαμενές για τα λύματα (αφού το έφερε από αμερική) και έπρεπε να κάνει τρύπες για να βάλει αντλία. ΜΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΔΟΜΗ ΝΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΑ ΛΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?????
    Το κουφάρι του SKY λοιπόν πέρα από μιά εικόνα που σου σπαράζει την καρδιά, ρυπαίνει και θα ρυπαίνει για πάρα πολλά χρόνια την ήδη μολυσμένη αυτή μεριά της πατρίδας μας. Αν όμως είχε γίνει ξενοδοχείο βγάζοντάς το και τσιμεντάριζοντάς το στην πλάζ της Πάτρας ακόμα θα δούλευε και θα το θαυμάζαμε, σαν ξενοδοχείο, σαν καφέ, σαν ποτό, σαν παιδική χαρά, σαν κλειστό parking και τόσα άλλα που η πολυτέλεια του σκάφους αυτού προσέφερε.
    Πόσος κόσμος θα δούλευε, πόσοι θα το χαιρόντουσαν ακόμα, πόσα νέα παιδιά θα μάθαιναν πράγματα. Έχουν γίνει αυτά στο παρελθόν, σε άλλες χώρες και άλλοι λαοί χαίρονται πράγματα που εμείς απλά δεν έχουμε την απλή σκέψη να εφαρμόσουμε, όχι γιατί δεν θέλουμε, αλλά δεν μας αφήνουν.
    Τότε που πλήρωσε ο λαός της Πάτρας για να το διώξει και να το στείλει αλλού, κάποιος έπρεπε να πάρει την πρωτοβουλία και να το προτείνει. Απλά πράγματα και εύκολα για λύσεις ωραίες και με σεβασμό στο παρελθόν και στην ναυτική ιστορία μας .

  9. #39

    Προεπιλογή

    ειναι ο ιδιοκτητης του βαποριου?

  10. #40
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Πέραμα

    Η φωτογραφία είναι στο Πέραμα.
    Νομίζω ότι μαζί με τα δύο κρουαζιερόπλοια του Καρρά (το "Δάφνη" και το "Δανάη") είναι από τις πιο εντυπωσιακές μετασκευές που έγιναν ποτέ. Οι μετασκευές των πλοίων του Καρρά έγιναν στα δικά του τότε ναυπηγεία της Χαλκίδας.
    Όσο τον κόκο όποιος ξέρει πώς φεύγει καλό είναι να μας το πει.
    Μια μικρή προσπάθεια από έναν μη ειδικό είναι η ακόλουθη.

    Mediterranean Sky and Sun II.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 20-05-2008 στις 22:19

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας