Σελίδα 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 186

Θέμα: Mediterranean Sky [City of York]

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Aπό τις ωραίες λεπτομέρειες της μετασκευής ήταν πως τα δυο βαπόρια κρατήσαν τα οικόσημα στη πλώρη τους εως το τέλος τους.

    Δυο-τρεις πολύ καλές φωτογραφίες του Sky ως Сity of York υπάρχουν στο www.photoship.co.uk.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 20-05-2008 στις 22:41

  2. #42

    Προεπιλογή

    μην σταματατε παιδια ανεβαστε και αλλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #43
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Παροπλισμένο στην Πάτρα

    Μια πρωτότυπη φωτογραφία από την Πάτρα του 1997. Στα αριστερά του πλοίου μας το '"Άγιος Ανδρέας" της Med Link Lines (το αδελφάκι του "Athens Express" του Γ. Βεντούρη).
    Το καράβι παροπλισμένο περίμενε ένα θαύμα.
    Οι ναυτικοί του είχαν παραμείνει στο πλοίο ζητώντας τα δεδουλευμένα.
    Κάποια στιγμή "εκδιώχθηκε" από την Πάτρα, ρυμουλκήθηκε στον κόλπο της Ελευσίνας και παρέμεινε εκεί μέχρι τη βύθισή του.
    Τιμής ένεκεν για ένα θρύλο ....

    To Mediterranean Sky στην Πάτρα.jpg

  4. #44

    Προεπιλογή

    ποιο πλοιο μετασκευαστηκε πρωτο?υπαρχουν αλλες φωτογραφιες απο τοτε?

  5. #45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από poliv21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρωτο καραβι που ειδα στην ζωη μου ηταν το mediterranean sky,ενα πρωινο που με κατεβασε ο πατερας μου στο λιμανι της πατρας το 1989.Τοτε κυριαρχουσε στην αδριατικη, εδενε αναμεσα στις θεσεις 2,4 (αναμεσα προβλητας γουναρη και αγ.νικολαου).βαμενο κιτρινο με μια κοκκινη και μια μπλε γραμμη στο κατω μερος.Eιμουν εκει και οταν επεστρεψε νομιζω 1995 η'1996 βαμενο ασπρο με μπλε γραματα.επιασε γραμμη παλι αλλα αυτη την φορα εδενε στο 5,6,7,(αγ νικολαου αριστερα)
    τα λιγοστα ταξιδια που εκανε εισπρακτικα ηταν τραγικα,μαλιστα στο τελευταιο ταξιδι προς ιταλια συμφωνα με εναν καμαρωτο ενα ζευγαρι τουριστων νομιζω ιταλων ηταν και οι μοναδικοι επιβατες.Οταν επεστρεψε μαλιστα απο αυτο εδεσε για πανω απο 3 χρονια στην πατρα.Tο πληρωμα εμεινε για πολυ καιρο μεσα πιεζοντας για τα δεδουλευμενα του.θυμαμαι ενα καλο παιδι νομιζω απο την κερκυρα που μου ελεγε την ιστορια του οτι αποφασισε να μπαρκαρει λογω οικονομικων προβληματων για να ζησει τα παιδια του και οπως μου ελεγε επεσα στην αμαρτια του sky.Eνας αλλος
    ιρακινης καταγωγης ενω το θεμα του πλοιου και του πληρωματος απασχολησε για 10 λεπτα το δελτιο ειδησεων star ,την ωρα που ηταν στον αερα ο λιμεναρχης πατρων Kαντας Bασιλης ανεβηκε στην τσιμινιερα και απειλουσε να πεσει.τιποτα δεν εγινε ο καιρος περνουσε το πληρωμα λιγοστευε αλλοι εβρισκαν αλλου δουλεια αλλοι αλλαξαν για παντα επαγγελμα οπως ενας που αν δεν κανω λαθος ηταν στην κουζινα ο οποιος σημερα πουλαει κουλουρια στο κεντρο της πολης και οποτε τον βλεπω του θυμιζω το sky και τον τρελενω.Kαι ενα ωραιο πρωι το βασιλοβαπορο με εξοδα του λιμενικου ταμειου εφυγε ρυμουλκουμενο για τον κολπο της ελευσινας.........Περασα 3 χρονια καθημερινης επαφης με το πλοιο λογω δουλειας στο λιμανι και οταν τυχαια ειδα φωτογραφιες του μισο βυθισμενο
    πονεσα.Απο τοτε εχω μαζεψει τα παντα απο φωτογραφιες του απο ολη την διαρκεια της ζωης του απο φορτηγο της ellerman μεχρι το σκουριασμενο κουφαρι στην ελευσινα.το μονο που ψαχνω τωρα ειναι μια συνεντευξη του Μιχαλη Καραγιωργη στον εφοπληστη πριν χρονια,επισης εχω βρει ενα σετ τραπουλας τη εταιριας καραγιωργης και το εχω παραγγειλη αλλα νομιζω οτι το πλοιο που απεικονιζεται ειναι τo sea αλλα δεν πειραζει.
    όντως στην τράπουλα είναι το Sea...., την έχω από τα ταξίδια μου την Ανκόνα την εποχή 1977-1980. Και τα δύο πλοία (Sea & Sky) ήταν αξιόπιστα, οι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές ταξίδευαν για Ιταλία με αυτά τα πλοία τότε.....
    θα ψάξω να βρώ στο αρχείο μου φωτό με εμένα φυσικά (νέος τότε) στο κατάστρωμα του Sky......αλησμόνητες εποχές.......

  6. #46

    Προεπιλογή

    βρηκες τιποτα στο αρχειο?

  7. #47

    Προεπιλογή

    Εγω το μονο που εχω ειναι μια φωτογραφια του μετα τη βυθιση του στη θεση που παραμενει ακομα και σημερα!
    Φωτογραφια απο το Μαρτιο του 2007
    medsky.jpg

  8. #48

    Προεπιλογή

    υπαρχει προσφατη φωτογραφια?θελω να δω την κατασταση του!

  9. #49
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από poliv21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει προσφατη φωτογραφια?θελω να δω την κατασταση του!
    Για δες εδώ... http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=24924
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  10. #50
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Σαν σαράκι

    Για όσους ενδιαφέρονται, φωτογραφία από τον Οκτώβρη 2007, σε υψηλή ανάλυση, και οπτική γωνία που φανερώνει τη μεγαλοπρέπεια του πλοίου.

    Σε αυτές τις φωτογραφίες, η δύναμη της θάλασσας, σαν σαράκι, κατατρώει σιγά σιγά ότι έχει απομείνει από το πρώην φορτηγοποστάλι.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

Σελίδα 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας