Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 304

Θέμα: Δελτίο Ραφήνας - ΟΛΡ (Rafina - RPA report)

  1. Προεπιλογή

    Εφημερίδα των Συριζαίων συντακτών.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι κατά τόπους κορμοράνοι του επιστρέφουν στον φυσικό τους χώρο. Αυτόν της αντίδρασης σε οτιδήποτε οπουδήποτε και να είναι να γίνει. Με τα χιλιοειπωμένα και μουχλιασμένα κλισέ και τσιτάτα που ανεξαρτήτως θέματος πάντα θα χρησιμοποιηθούν. Πάνε με όλα, σαν την Κοκα Κόλα ένα πράγμα...

  2. #292
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αναερόβιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφημερίδα των Συριζαίων συντακτών.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι κατά τόπους κορμοράνοι του επιστρέφουν στον φυσικό τους χώρο. Αυτόν της αντίδρασης σε οτιδήποτε οπουδήποτε και να είναι να γίνει. Με τα χιλιοειπωμένα και μουχλιασμένα κλισέ και τσιτάτα που ανεξαρτήτως θέματος πάντα θα χρησιμοποιηθούν. Πάνε με όλα, σαν την Κοκα Κόλα ένα πράγμα...

    Φίλε μου δεν ξέρω ποια η σχέση σου με την ανατολική Αττική, αλλά να μου επιτρέψεις μιας που ζω και χρησιμοποιώ το λιμάνι της Ραφήνας σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση , βρίσκω τις όποιες αντιδράσεις των τοπικών φορέων δικαιολογημένες έως ένα βαθμό , γιατί αυτά τα <<project>> τα βρίσκω λίγο επίφοβα αν δεν υπάρχει ισχυρή πολιτική βούληση και κατ' επέκταση παρέμβαση πριν ξεκινήσουν . Και ο νοών νοήτω.......
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  3. Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά το λιμάνι της Ραφήνας. Πολύ περισσότερο από ότι του Πειραιά.
    Χρειάζεται επειγόντως επέκταση και οπωσδήποτε αύξηση και διαπλάτυνση των οδών πρόσβασης σε αυτό!
    Οι αντιδρώντες, συγνώμη για την έκφραση χέστηκαν και για την Ραφήνα, και για το λιμάνι της και για την εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών. Αντιδρούν όπως πάντα στα πάντα που δεν τους αποφέρει άμεσο οικονομικό όφελος. Είναι η ίδια συνομοταξία ανθρώπων που αντιδρούν στο Ελληνικό, στον Βοτανικό, στην Αττική οδό, σε εργοστάσια ανακύκλωσης, στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών ενώ ταυτόχρονα το παίζουν και οικολόγοι που ανησυχούν για την κλιματική αλλαγή στο Μετρό παλαιότερο.
    Είναι ιδεοληπτικοί και φυλλάδες σαν την ΕφΣυν είναι ο χώρος έκφρασης τους.

  4. #294
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αναερόβιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά το λιμάνι της Ραφήνας. Πολύ περισσότερο από ότι του Πειραιά.
    Χρειάζεται επειγόντως επέκταση και οπωσδήποτε αύξηση και διαπλάτυνση των οδών πρόσβασης σε αυτό!
    Οι αντιδρώντες, συγνώμη για την έκφραση χέστηκαν και για την Ραφήνα, και για το λιμάνι της και για την εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών. Αντιδρούν όπως πάντα στα πάντα που δεν τους αποφέρει άμεσο οικονομικό όφελος. Είναι η ίδια συνομοταξία ανθρώπων που αντιδρούν στο Ελληνικό, στον Βοτανικό, στην Αττική οδό, σε εργοστάσια ανακύκλωσης, στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών ενώ ταυτόχρονα το παίζουν και οικολόγοι που ανησυχούν για την κλιματική αλλαγή στο Μετρό παλαιότερο.
    Είναι ιδεοληπτικοί και φυλλάδες σαν την ΕφΣυν είναι ο χώρος έκφρασης τους.
    Πέστα Χρυσόστομε!!! Ν'αγιάσει το στόμα σου!!!

  5. #295
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αναερόβιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................
    Χρειάζεται επειγόντως επέκταση και οπωσδήποτε αύξηση και διαπλάτυνση των οδών πρόσβασης σε αυτό!
    ...............
    Μένω σε αυτό και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά το συγκεκριμένο <<έργο>> δεν αναφέρει μόνο διαπλατύνσεις δρόμων....... καλό είναι να βλέπουμε και τα ψιλά γράμματα τα οποία σπάνια βλέπουν το φως της δημοσιότητας
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  6. Προεπιλογή

    Διαφωνείς δηλαδη πως το λιμάνι της Ραφήνας χρειάζεται περισσότερες θέσεις για συμβατικά και ταχύπλοα και περισσότερους χώρους αναμονής για αυτοκίνητα, φορτηγά και επιβάτες?
    ΑΥΤΟ το λιμάνι και οι υποδομές του σου μοιάζουν επαρκείς για την κίνηση που εχει, θεωρείς δηλαδη πως εξυπηρετεί άνετα τους ταξιδιώτες και απλά το πρόβλημα είναι οι δρόμοι πρόσβασης σε αυτό από την υπόλοιπη Αττική?

  7. #297
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Εδώ (https://rpn.gr/?p=7786) μπορούμε να δούμε σχέδια απο το master plan για το λιμάνι της Ραφήνας περισσότερα δε στο site irida (Ελληνική Δημοκρατία - Κυβέρνηση. Δεν είναι καθόλου κακό . Αν οι καπεταναίοι είναι ικανοποιημένοι με τις διαστάσεις της λιμενολεκάνης εμένα δεν μου πέφτει λόγος .Οι λιμενικές εγκαταστάσεις θα αναβαθμισθούν και γενικά είναι καλές . Το λιμάνι έχει χωριστεί σε Λιμενικά Οικοδομικά Τετράγωνα (ΛΟΤ). Σε όλα τα κτίσματα δεν θα υπερβαίνουν τα 4 μέτρα πλην ενός που θα είναι το κεντρικό κτήριο και μπορεί να είναι 12μετρα και οι συντελεστές δόμησης είναι μικροί. Στη μελέτη υπάρχει και η υπογειοποίηση της λεωφ. Φλεμινγκ για την είσοδο στο λιμάνι καθώς και προαστιακός .Υπάρχουν και δύο άλλες εναλλακτικές λύσεις για το συγκεκριμένο έργο. Διαβάζοντας όλη την μελέτη δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα. Θα αναφέρω ένα για να μήν σας κουράσω. Η παραλία στις Μαρίκες και το ΛΟΤ 9 όπου συμπεριλαμβάνετε εντάσσεται στο λιμένα Ραφήνας το ίδιο και το Μπλε και Κόκκινο λιμανάκι .Προσωπικά αυτά νομίζω ότι πρέπει να ανήκουν στο δήμο. Είμαι υπέρ της ανάπτυξης .Η παραχώρηση του λιμανιού της Ραφήνας στο όποιο επενδυτή είναι θεμιτή αλλά υπό μορφή αντιπαροχής και όχι ξεπουλήματος . Η ζωή είναι δούναι και ΛΑΒΕΙΝ
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #298
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ (https://rpn.gr/?p=7786) μπορούμε να δούμε σχέδια απο το master plan για το λιμάνι της Ραφήνας περισσότερα δε στο site irida (Ελληνική Δημοκρατία - Κυβέρνηση. Δεν είναι καθόλου κακό . Αν οι καπεταναίοι είναι ικανοποιημένοι με τις διαστάσεις της λιμενολεκάνης εμένα δεν μου πέφτει λόγος .Οι λιμενικές εγκαταστάσεις θα αναβαθμισθούν και γενικά είναι καλές . Το λιμάνι έχει χωριστεί σε Λιμενικά Οικοδομικά Τετράγωνα (ΛΟΤ). Σε όλα τα κτίσματα δεν θα υπερβαίνουν τα 4 μέτρα πλην ενός που θα είναι το κεντρικό κτήριο και μπορεί να είναι 12μετρα και οι συντελεστές δόμησης είναι μικροί. Στη μελέτη υπάρχει και η υπογειοποίηση της λεωφ. Φλεμινγκ για την είσοδο στο λιμάνι καθώς και προαστιακός .Υπάρχουν και δύο άλλες εναλλακτικές λύσεις για το συγκεκριμένο έργο. Διαβάζοντας όλη την μελέτη δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα. Θα αναφέρω ένα για να μήν σας κουράσω. Η παραλία στις Μαρίκες και το ΛΟΤ 9 όπου συμπεριλαμβάνετε εντάσσεται στο λιμένα Ραφήνας το ίδιο και το Μπλε και Κόκκινο λιμανάκι .Προσωπικά αυτά νομίζω ότι πρέπει να ανήκουν στο δήμο. Είμαι υπέρ της ανάπτυξης .Η παραχώρηση του λιμανιού της Ραφήνας στο όποιο επενδυτή είναι θεμιτή αλλά υπό μορφή αντιπαροχής και όχι ξεπουλήματος . Η ζωή είναι δούναι και ΛΑΒΕΙΝ
    Θα συμφωνήσω...δεν μπορεί ο κάθε επενδυτής να παίρνει το όποιο "δωράκι" χωρίς να δίνονται ανταποδοτικά οφέλη στους δημότες. Τί δουλειά έχει το Μπλε Λιμανάκι και οι Μαρίκες να συμπεριλαμβάνονται στα master plans για το λιμάνι (παραλίες που και σήμερα απολαμβάνουν οι δημότες και πολύς άλλος κόσμος βέβαια)?Θα συμφωνήσω - βλέποντας το link- ότι οι εγκαταστάσεις φαίνονται καλές και το σημαντικότερο αποφεύγονται τραγικά λάθη του παρελθόντος. Σε κάθε πάντως περίπτωση καλό είναι να ρωτούνται και καπετάνιοι και γενικότερα άνθρωποι οι οποίοι βιώνουν το λιμάνι σε καθημερινή βάση από την καλή και από την ανάποδη. Και το σημαντικότερο οι όποιες εργασίες και επενδύσεις να γίνουν στη φιλοσοφία στου τί ακριβώς λιμάνι προβλέπεται στη Ραφήνα- από λειτουργικής απόψεως- ακόμα και μακροπρόθεσμα? Θα εξυπηρετεί τις γραμμές που ήδη εξυπηρετεί? Προβλέπεται κάποιου τύπου "άνοιγμα"? Βέβαια αυτό προυποθέτει και σωστό σχεδιασμό (ή μάλλον ανασχεδιασμό) και προγραμματισμό γενικότερα του ακτοπλοικού χάρτη της Ελλάδος, κάτι που δυστυχώς προσωπικά επί της ουσίας δεν έχω δει ποτέ...από καμία κυβέρνηση

  9. #299
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Εκείνο που ακούγετε σαν ......μακρόπνοο σχέδιο είναι : Η Ραφήνα Β Αιγαίο Κυκλάδες , το Λαύριο Δ Κυκλάδες Κρήτη και ο Πειραιάς κρουαζιέρα .Τώρα όσο για τα Δωδεκάνησα μπορεί να τα εξυπηρετήσει και το Λαύριο και η Ραφήνα ανάλογα με το δρομολόγιο. Αν διαβάσει κάποιος την επικαιροποίηση του Master Plan θα δεί ότι αναφέρει για το λιμάνι της Ραφήνας στις εναλλακτικές προτάσεις ,ότι δεν είναι απαραίτητη η δημιουργία θέσεων για κρουαζιέρα Όλα αυτά όπως είπαμε είναι μακρόπνοαααααααααααααααααα...
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  10. #300
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνο που ακούγετε σαν ......μακρόπνοο σχέδιο είναι : Η Ραφήνα Β Αιγαίο Κυκλάδες , το Λαύριο Δ Κυκλάδες Κρήτη και ο Πειραιάς κρουαζιέρα .Τώρα όσο για τα Δωδεκάνησα μπορεί να τα εξυπηρετήσει και το Λαύριο και η Ραφήνα ανάλογα με το δρομολόγιο. Αν διαβάσει κάποιος την επικαιροποίηση του Master Plan θα δεί ότι αναφέρει για το λιμάνι της Ραφήνας στις εναλλακτικές προτάσεις ,ότι δεν είναι απαραίτητη η δημιουργία θέσεων για κρουαζιέρα Όλα αυτά όπως είπαμε είναι μακρόπνοαααααααααααααααααα...
    Ασσσχχχ φίλε μου ένα θα πω: Ήμουνα νιος και γέρασα! Αυτά τα άκουγα από παιδάκι (δηλαδή τα περί βορείου Αιγαίου και Κυκλάδων στη Ραφήνα, κλπ), και κάποιοι φαίνεται ότι ακόμα τα λένε....Κατά τη γνώμη μου μάλλον στη σφαίρα του φαντασιακού είναι(για να μην πω και του μη λογικά εφικτού γιατι ποιόν εν τέλει θα βόλευε μια τέτοια πολυδιάσπαση των ναυτιλιακών υπηρεσιών και λειτουργιών) παρά μακρόπνοα....

Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας