Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 304

Θέμα: Δελτίο Ραφήνας - ΟΛΡ (Rafina - RPA report)

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Το μεγαλύτερο καράβι ήταν το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ το πρώτο το οποίο τα είχε βρει μπαστούνια. Θα μπορούσε να φιλοξενίσει και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ λόγω των ελικτικών του δυνατοτήτων αλλά το θέμα είναι όταν πιάνουν οι καιροί που θα σταθούν αυτά τα βαπόρια;

  2. Προεπιλογή

    ΘΥΜΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟ HIFGSPEED 2 ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ ΚΑΙ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗΝ ΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΟΛΟ.....
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ Η ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ???????????????????????????????????

    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ Η ΡΑΦΗΝΑ.....
    ΟΛΟ
    1)ΑΝΔΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ
    2)ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΠΑΡΟ
    3)ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ

  3. #13

    Προεπιλογή

    Το 2001 υπήρχε αυτό το δρομολόγιο που αναφέρεις από το Highspeed 2 και δεν νομίζω πως είχε τόσο μεγάλη επιτυχία. Λόγω της μεγάλης απόστασης (155-160 μίλια), και των πολλών ενδιάμεσων προορισμών, το πλοίο έκανε 1 δρομολόγιο την ημέρα αντί για 2 που κάνουν την καλοκαιρινή περίοδο τα highspeed.
    Γενικότερα πάντως για τη Ραφήνα, αν και η κατάσταση έχει βελτιωθεί από το 2004, το λιμάνι δεν έχει τις υποδομές για να υποδεχτεί μεγάλο αριθμό πλοίων.

  4. Προεπιλογή

    ΠΟΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΕΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΟΙΩΝ??????????
    ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
    Κ ΕΠΙΣΗΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2010 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΦ2 ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ.....
    ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟ-ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙΡΟΥ..... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....
    ''ΣΚΥΛΙ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

  5. #15

    Προεπιλογή

    Τί χρειάζεται η Ραφήνα?
    Ας εξαιρέσουμε την Δημοτική Αρχή, η οποία προεκλογικά τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά, ήθελε να φύγει το λιμάνι, γιατί λέει καταστρέφει την πόλη. Όμως να μην ξεχνάμε και το πόσοι ζουν από την κίνηση του λιμανιού.
    Η Ραφήνα, δε παύει να αποτελεί απλά μια προβλήτα στο Αιγαίο.Δεν έχει τη δυνατότητα να κρατήσει με ασφάλεια, σε δύσκολες καιρικές συνθήκες μεγάλα πλοία.
    Τέλος θα αναφερθώ στην πρόσβαση στη Ραφήνα, η οποία αν και βελτιώθηκε με την "αναβάθμιση" της Μαραθώνος, δεν είναι και τόσο εύκολη-άνετη για το λεκανοπέδιο. Λείπει το τρένο.
    Στο παρελθόν να μην ξεχνάμε ότι η Strintzis Lines έκανε και δρομολόγια για Δωδεκάνησα από Ραφήνα.

  6. Προεπιλογή

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ?
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΜΣΕΝΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ ΣΑΝ ΛΙΜΑΝΙ...
    ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΠΝΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΛΟΙΟ...
    ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΧΟΥΜΕ 3 ΜΙΚΡΑ ΤΑΧΥΠΛΟΑ
    1) ΣΕΑΤΖΕΤ
    2) ΦΛΑΙΝΓΚΑΤ 3
    3) ΣΟΥΠΕΡΤΖΕΤ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΝΟΜΙΖΩ

    1 ΑΠΟ ΤΑ 3 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΝΗΣΙΑ

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΝΕ ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ Κ ΠΑΡΟ ΤΟ ΣΕΑΤΖΕΤ??????

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΟΥΝ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ?

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αδερφέ η κάθε εταιρία κοιτάει την τσέπη της και το συμφέρον της όπως θα έκανα κι εγώ κι εσύ και ο οποιοσδήποτε. Για να τα έχουν σε αυτές τις γραμμές σημαίνει ότι βγαίνουν... Για να μην ανοίγουν άλλες γραμμές σημαίνει ότι δε βγαίνουν. ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΙΘΑΚΗ, ΣΗ ΤΖΕΤ που επιχείρησαν να κάνουν Παροναξία από Ραφήνα τα μάζεψαν κι έφυγαν. Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχουν πλέον εταιρίες που σκέφτονται καραβολατρικά. Ο Πειραιάς είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας, το πιο γνωστό, με την καλύτερη συγκοινωνιακή κάλυψη και προφανώς το πιο κοντινό λιμάνι σε πολύ περισσότερες περιοχές από ότι η Ραφήνα. Εδώ με τα υπάρχοντα καράβια και το λιμάνι φράζει. Σκέψου να έρθουν κι άλλα...
    Τώρα αν δεν σου φτάνουν όλα αυτά για να πεισθείς...

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ η κάθε εταιρία κοιτάει την τσέπη της και το συμφέρον της όπως θα έκανα κι εγώ κι εσύ και ο οποιοσδήποτε. Για να τα έχουν σε αυτές τις γραμμές σημαίνει ότι βγαίνουν... Για να μην ανοίγουν άλλες γραμμές σημαίνει ότι δε βγαίνουν. ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΙΘΑΚΗ, ΣΗ ΤΖΕΤ που επιχείρησαν να κάνουν Παροναξία από Ραφήνα τα μάζεψαν κι έφυγαν. Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχουν πλέον εταιρίες που σκέφτονται καραβολατρικά. Ο Πειραιάς είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας, το πιο γνωστό, με την καλύτερη συγκοινωνιακή κάλυψη και προφανώς το πιο κοντινό λιμάνι σε πολύ περισσότερες περιοχές από ότι η Ραφήνα. Εδώ με τα υπάρχοντα καράβια και το λιμάνι φράζει. Σκέψου να έρθουν κι άλλα...
    Τώρα αν δεν σου φτάνουν όλα αυτά για να πεισθείς...
    Λειτούργουσαν ποτέ καραβολατρικά οι ακτοπλοικές εταιρείες?

  9. #19

    Προεπιλογή

    Όπως έχω γράψει και αλλού η σύγχρονη τάση είναι οι συγκοινωνιακές υποδομές (λιμάνια, αεροδρόμια, σιδηροδρομικοί σταθμοί) να βρίσκονται εκτός του αστικού ιστού. Ο λόγος είναι ότι τα τελευταία 30 χρόνια έχει ανέβει κατακόρυφα η χρήση του ΙΧ αυτοκινήτου όπως και ο αριθμός των διακινούμενων επιβατών. Ένα λιμάνι μέσα σε μια πόλη δημιουργεί τεράστια κυκλοφοριακά προβλήματα. Η Ραφήνα είναι μια καλή εναλακτική λύση για την αποσυμφόρηση του Πειραιά και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι κοντά στο αεροδρόμιο.
    Όμως χρειάζονται να γίνουν υποδομές για να λειτουργήσει ένα λιμάνι στη Ραφήνα.
    Χρειάζεται η βελτίωση του ίδιου του λιμανιού για την φιλοξενία των πλοίων όπως έχει γραφτεί και παραπάνω.
    Χρειάζεται βελτίωση των οδικών προσβάσεων και η κατασκευή χώρων στάθμευσης (και μακροχρόνιας στάθμευσης, για αυτούς που δεν θέλουν να πάρουν στο ταξίδι το ΙΧ, όπως συμβαίνει και στο αεροδρόμιο). Επίσης χρειάζεται και η σύνδεσή του με μέσα μαζικής μεταφοράς και ειδικότερα σταθερής τροχιάς (μετρό, προαστιακός).
    Σύμφωνα με μελέτη που έχει εκπονηθεί για λογαριασμό του ΥΕΝ χρειάζονται έργα 8.320.000 Ευρώ για να μπορεί το λιμάνι να υποστηρίξει την καθημερινή αναχώρηση δύο πλοίων των 140 m κι ενός μικρότερου καθημερινά δηλαδή περίπου τη σημερινή κινήση του λιμανιού. Χωρίς όμως να προβλέπεται πρόσβαση σε μέσα σταθερής τροχιάς. ΗΤεχνική Έκθεση της μελέτης βρίσκεται στο δίκτυο στο http://www.yen.gr/media/27902/mp_raf.pdf.
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι το λιμάνι της Ραφήνας δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν εναλλακτική λύση του Πειραιά, παρά μόνο επικουρικά και κυρίως για μεταφορά φορτηγών και με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν οι απαραίτητες υποδομές. Πιστεύω ότι καλύτερη εναλλακτική λύση είναι το λιμάνι του Λαυρίου.

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Λιμάνι Ραφήνας

    Το λιμάνι της Ραφήνας σε όλο του το μεγαλείο.
    Για φωτογράφους και ζωγράφους, αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα.
    Για τα πλοία, τους ναυτικούς και τους επιβάτες δεν ξέρω όταν οι συνθήκες είναι όπως οι σημερινές και οι χθεσινές (8 και 9 Φεβρουαρίου 2008).
    Αφιερωμένη σε όλους όσους ευθύνονται που η Ραφήνα δεν έγινε ποτέ λιμάνι σωστό (ενώ, βέβαια, τα χρήματα που δαπανήθηκαν δεν ήταν και λίγα).

    Λιμάνι Ραφήνας.jpg

Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας